Jubileusz KGW Tychnowy i zespołu ludowego "Wesoła Gromadka"
Nie zabrakło wzruszeń, wspomnień i wspólnego świętowania 70-lecia KGW Tychnowy oraz 35-lecia zespołu "Wesoła Gromadka". W uroczystościach wzięły udział zaprzyjaźnione zespoły ludowe: Niezapominajki z Szerokiej ze Śląska, Marezianki z Marezy, Cyganeczka, a także zaproszeni goście: senator Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego Józef Sarnowski, przewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego Jerzy Śnieg, wójt gminy Kwidzyn Dariusz Wierzba i inni.
Przypomnijmy, że Koło Gospodyń Wiejskich w Tychnowach zostało założone w 1952 roku i od tego czasu działa nieprzerwanie i z ogromnym zaangażowaniem. Do KGW Tychnowy, któremu przewodniczy Emilia Redmer, należą 32 osoby, w tym dwóch panów. Wszystkich łączą ich różne pasje.
To jedno z najstarszych kół propagujących kulturę Dolnego Powiśla poprzez śpiew, czy tradycyjne stroje regionalne. Nie można zapomnieć o kulinariach, bo KGW Tychnowy również promuje regionalne potrawy.
- Koło Gospodyń Wiejskich w Tychnowach często bierze udział w jarmarkach, targach oraz wystawach, gdzie eksponuje ciasta, lokalne pierogi i chleb ze smalcem, tym samym reprezentując powiat kwidzyński – mówiła Katarzyna Pingot, instruktorka GOK Kwidzyn.
Warto też powiedzieć, że KGW Tychnowy organizuje spotkania wigilijne dla osób starszych i samotnych. Jest także współorganizatorem corocznego święta wsi. Koło organizuje również warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych, podczas których uczestnicy uczą się jak lepić pierogi, wypiekać chleb, ciasteczka i pączki.
Wesoła Gromadka
W 1988 roku członkinie KGW Tychnowy wpadły na pomysł założenia Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Wesoła Gromadka”. Zespół założyła Maria Kotlarz – społeczniczka, animatorka kultury, była kierowniczka szkoły.
- Wesoła Gromadka bierze udział w uroczystościach regionalnych, strażackich i religijnych. Gości na licznych festiwalach, konkursach, przeglądach, koncertach i biesiadach zespołów ludowych. Promuje tradycje i kulturę Dolnego Powiśla w placówkach edukacyjnych. Przemierzając Polskę, od Bałtyku aż po Tatry, Wesoła Gromadka koncertuje, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie brała udział w ogólnopolskim konkursie „Ziemia i Pieśń”, znajdując się w gronie laureatów – mówił Norbert Cesarz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie.
Jak dalej podkreślał, Wesoła Gromadka występowała również w Debrznie, Piasecznie, Kazimierzu nad Wisłą, podczas gdańskiego jarmarku św. Dominika, na sopockim molo, w Wąbrzeźnie, ale i w wielu innych zakątkach kraju. Zespół wystąpił też podczas targów turystycznych w Brukseli i Luksemburgu.
W 1998 roku zespół założył kobiecą drużynę Ochotniczej Straży Pożarnej i od 1999 roku bierze również udział w regionalnych przeglądach piosenki strażackiej oraz w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Strażackiej.
Wesoła Gromadka działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie, ale też prowadzi ścisłą współpracę z gminą Kwidzyn oraz Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.
- Miłość do śpiewu, energia, aktywność, oddanie lokalnej społeczności oraz popularyzowanie regionalnego dziedzictwa kulturalnego sprawiają, że zespół jest wyjątkowym promotorem rodzimego folkloru i dumą regionu – podsumował Norbert Cesarz.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Quiz o Idze Świątek. Co wiesz o naszej najlepszej tenisistce?
- Trump zostanie sam ze swoimi problemami? Odcinają się od niego nawet najbliżsi
- Perfekcyjna Pani Domu razem z mężem urządziła swój ogród. Postawili tam nawet palmy
- Czarne chmury nad liderem Rammstein. Muzyk reaguje na oskarżenia o molestowanie