Szukasz nowego samochodu? Sprawdź, jaka forma finansowania najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie

Materiał informacyjny Arval Service Lease Polska
Końcówka roku kalendarzowego sprzyja robieniu podsumowań oraz planów na kolejne miesiące. Myśląc o nowym lub używanym samochodzie, warto rozważyć różne formy finansowania, sprawdzić podatkowe korzyści. Jeśli w firmie jest nadwyżka gotówki to tradycyjny zakup gotówkowy może wydawać się kuszący, ale nie zawsze jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Specjaliści z Arval Service Lease Polska opowiadają o wadach i zaletach dostępnych rozwiązań.

Inwestycje w auta: analiza ryzyka i korzyści

Inflacja, wciąż trwająca wojna w Ukrainie, zakłócone łańcuchy dostaw surowców i komponentów do produkcji aut, a co za tym idzie wzrost kosztów produkcji, czy rozwój nowych technologii zauważalnie wpłynęły na wzrost średnich cen sprzedaży pojazdów w ostatnich kwartałach. W kwietniu Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar informował, że średnia cena nowego auta w Polsce wyniosła 174,4 tys. zł, co oznacza wzrost o 12,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. W obliczu tych wyzwań, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują strategii finansowania, która umożliwi im optymalizację kosztów posiadania auta i lepsze dostosowanie się do zmiennego otoczenia gospodarczego. Jaką opcję wybrać?

- To zależy od indywidualnych możliwości finansowych i preferencji. Podczas analizy warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak gotowość do opłacenia wkładu własnego, kwestie podatkowe, elastyczność spłaty comiesięcznej raty, planowany okres eksploatacji samochodu oraz preferowany sposób użytkowania pojazdu – mówi Radosław Kitala, Consulting & Arval Mobility Observatory Manager w Arval Service Lease Polska.

Czy zakup za gotówkę to najlepsze wyjście?

Choć zakup samochodu za gotówkę może być atrakcyjnym rozwiązaniem z perspektywy prostoty transakcji, obecne warunki rynkowe kwestionują jego długoterminową opłacalność. Wysoki koszt jednorazowy może znacząco wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorstwa, a korzyści podatkowe i tak odłożone są na przyszłość. Dodatkowo zakup auta wiąże się z koniecznością ubezpieczenia go i serwisowania, kupujący nowe auto zwykle nie ma wpływu na wzrost cen tych usług. Warto również pamiętać, że zakup za gotówkę nie stanowi jednorazowego kosztu uzyskania przychodu. W praktyce oznacza to, że kwota netto z faktury powiększona o 50% nieodliczonego podatku VAT (przy użytku mieszanym) podlega rozbiciu na odpisy amortyzacyjne. Korzyść podatkowa jest więc rozłożona w czasie. W momencie zakupu i wprowadzenia auta do firmy może jednorazowo odliczyć tylko 50% kwoty VAT wynikającej z faktury. Co więcej, w chwili zakupu trzeba myśleć również o sprzedaży samochodu, po zakończonym okresie użytkowania, formalnościach i opłatach podatkowych z tym związanych.

A może lepiej użytkować?

Brak efektywności ekonomicznej zakupu auta za gotówkę potwierdzają wyniki badania „Barometr Flotowy 2023” przeprowadzonego wśród szefów flot przez Arval Mobility Observatory. Wynika z nich, że zakup firmowych pojazdów ze środków własnych staje się coraz mniej popularny. Przedsiębiorcy coraz rzadziej decydują się na mrożenie kapitału w pojazdach. Jedną z alternatywnych form finansowania jest leasing, który wybiera obecnie 31% polskich przedsiębiorców. Leasing jest w zasadzie formą dzierżawy. Pojazd jest własnością firmy leasingowej, która udostępnia go klientowi w zamian za regularne spłaty, obejmujące wartość początkową, odsetki oraz często składkę ubezpieczeniową OC. Leasing jest dla wielu przedsiębiorców atrakcyjny, ponieważ nie wymaga wysokiego kosztu początkowego, a opcja wykupu auta pozostaje otwarta. Co istotne, każda rata stanowi koszt uzyskania przychodu, obejmując 100% kwoty netto oraz 50% kwoty VAT (nawet nieodliczonego VAT, który również jest uznawany za koszt), w przypadku samochodu osobowego, zwykle wykorzystywanego częściowo do celów prywatnych. Rata leasingu może być, ale nie musi, oparta o stopę WIBOR. W praktyce, gdy WIBOR rośnie, oznacza to zazwyczaj wzrost kosztów finansowania, co z kolei prowadzi do wzrostu raty. W sytuacji, gdy WIBOR spada, miesięczna rata również może się obniżyć. Klient, który decyduję się na taką formę finansowania, powinien mieć na uwadze tę zmienność i możliwość ponoszenia wyższych kosztów w przyszłości.

Wynajem długoterminowy – oszczędność czasu i pieniędzy

Jak wynika z „Barometru Flotowego”, w ostatnich latach coraz większą popularność wśród przedsiębiorstw zyskuje wynajem długoterminowy. W ostatnim roku skorzystało z niego już 29% firm decydujących się na nowe auta. Taka forma finansowania pojazdu pozwala na powiększenie floty samochodowej o auto niemal dowolnej marki i klasy bez początkowej wpłaty własnej. Wynajem długoterminowy pozwala na korzystanie z wynajętego pojazdu zwykle przez 3-4 lata, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Usługa ta pozwala odpowiednio zaplanować budżet, nie nadwyrężając go zbytnio. To rozwiązanie oferuje kompleksową obsługę auta, obejmującą serwis, wymianę opon, naprawy oraz ubezpieczenie. Użytkownik płaci jedynie comiesięczną, stałą ratę, a to pozwala precyzyjnie planować koszt użytkowania auta w całym okresie umowy. Dodatkowo, całość spłacanej kwoty stanowi koszt uzyskania przychodu przedsiębiorstwa, a podatek VAT odlicza się od całej raty zawierającej kompleksowe usługi, w tym również ubezpieczenie OC/AC/Assistance.

Po zakończeniu umowy auto wraca do firmy wynajmującej, ale może być też wykupione przez użytkownika. Użytkownik nie musi więc przejmować się utratą wartości pojazdu, ani jego dalszą odsprzedażą. Po wygaśnięciu kontraktu możliwa jest zmiana pojazdu na nowy. Kontynuacja usługi może być również świadczona na podobnych warunkach bez kaucji lub dodatkowych kosztów.

Wynajem zasługuje na szczególną uwagę firm, które myślą o wprowadzeniu zielonych zmian we flotach.

- Jak pokazują wyniki „Barometru Flotowego 2023”, za trzy lata osobowe samochody elektryczne we flotach chce mieć 35% polskich firm, zaś zeroemisyjne samochody dostawcze zamierza użytkować 17% przedsiębiorstw. Auta elektryczne są wciąż o wiele droższe niż konwencjonalne, dlatego wynajem długoterminowy jest najbardziej efektywnym sposobem na transformację energetyczną floty. Taki sposób finansowania eliminuje wysokie koszty początkowe, a dzięki dopłatom z programu „Mój Elektryk”, miesięczna rata za samochód elektryczny jest obecnie bardzo podobna do tej za auto spalinowe – mówi Radosław Kitala, Consulting & Arval Mobility Observatory Manager w Arval Service Lease Polska.

Nie zawsze na długi termin

Wielu klientów poszukujących nowego auta zwraca uwagę na to, że obawiają się kilkuletniego zobowiązania finansowego. Dlatego nie korzystali wcześniej z wynajmu długoterminowego pojazdów. Jednak od niedawna istnieje znacznie bardziej elastyczna forma użytkowania pojazdu, która ma te same zalety, co wynajem długoterminowy.

Usługa Arval Flex oparta jest na modelu subskrypcyjnym, podobnym jak w przypadku filmów czy muzyki. Użytkownik podpisuje umowę na wynajem konkretnego auta z pełnym pakietem usług dodatkowych. Może jednak w każdym momencie ją przerwać, zachowując miesięczny termin wypowiedzenia.

Nie tylko finansowanie. Zakup stacjonarnie czy online?

Przedsiębiorcy, którzy planują zakup lub wynajem auta, mają do wyboru dwa kanały sprzedaży. Ci, którzy preferują bezpośredni kontakt, mogą odwiedzić salon sprzedaży. Tam zobaczą i ocenią auto na żywo, uzyskają szczegółowe informacje techniczne oraz porównają różne opcje. By oszczędzić czas i obejrzeć wiele różnych aut w jednym miejscu, warto wybrać się do Arval Store - salonu nowej generacji, który znajduje się przy al. Wilanowskiej w Warszawie. W tym miejscu czeka na klientów aż 650 aut w różnych przedziałach cenowych, które są dostępne w wynajmie od ręki.

Z kolei przedsiębiorcy, którzy woleliby zakup online, powinni zajrzeć na platformę mamGO.pl, która właśnie ruszyła.

To nowoczesny e-commerce Grupy BNP Paribas, w którym Arval jest głównym partnerem. Na tej platformie można nie tylko kupić lub wynająć wymarzony pojazd, ale także skorzystać z preferowanego sposobu finansowania. To wygodne i nowoczesne podejście do procesu zakupu pojazdu, dostępne z każdego miejsca i o każdej porze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szukasz nowego samochodu? Sprawdź, jaka forma finansowania najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie - Nasze Miasto

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto