Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kościerzynie po gruntownym remoncie. Skorzystają pacjenci i personel ZDJĘCIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kościerzynie przeszedł gruntowny remont.
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kościerzynie przeszedł gruntowny remont. Edyta Łosińsa-Okoniewska
Prawie 6 mln zł kosztowała modernizacja SOR w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Wprowadzono sporo zmian z korzyścią dla pacjentów, zwiększono liczbę miejsc i wymieniono sprzęt. Co ważne, ma się skrócić także czas oczekiwania na pomoc.

Szpital w Kościerzynie po modernizacji

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kościerzynie przeszedł gruntowną modernizację. Właśnie zakończono jego rozbudowę i udało się wyposażyć go w nowy sprzęt. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo zdrowotne na obszarze powiatu kościerskiego i ościennych.

Choć remont trwał kilka lat, bo w międzyczasie wybuchła pandemia COVID-19 i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie musiał się zmierzyć z wyzwaniem, którym była pomoc pacjentom zakażonym, to dziś kościerski SOR wygląda imponująco. Inwestycję udało się zrealizować także dzięki funduszom unijnym. Wartość projektu wyniosła nieco ponad 5,9 mln zł.

W Kościerzynie zorganizowano konferencję, podczas której mówiono o zmianach, jakie udało się zrealizować i jakie mają one znaczenie dla pacjentów, a także personelu medycznego.

- Dzięki modernizacji udało nam się osiągnąć takie efekty jak szybszą wstępną diagnostykę i ocenę pacjentów, zabezpieczyć wystarczającą liczbę stanowisk intensywnej terapii (3 stanowiska były 2), poprawić funkcjonowanie obszaru obserwacyjnego (9 łóżek w sali obserwacyjnej, a było 7). Możliwe jest także przyjęcie jednocześnie większej liczby pacjentów w stanie nagłego zagrożenia życia. I co ważne, wydzieliliśmy także obszar dziecięcego SOR - mówi Marzena Mrozek, prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Warto podkreślić, że poprawił się również komfort pracy personelu medycznego, wprowadzono też szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Udało się wymienić wyeksploatowany sprzęt na nowy, co poprawi także diagnostykę.

- Projekt pozwolił, żeby zbudować lepszą jakość usług świadczonych przez Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie - dodaje prezes placówki. - Tworzymy SOR przyjazny ludziom, by zawsze służyć pomocą.

Inwestycja obejmowała dwie grupy działań: przebudowę i rozbudowę części pomieszczeń obiektu szpitala przeznaczoną na działalność SOR i zakup aparatury i urządzeń medycznych służących do diagnostyki zgodnie z przeznaczeniem dla poszczególnych obszarów

- To duża radość, gdy pracuje się w ministerstwie zajmującym się programowaniem perspektywy unijnej i przygotowaniem wskaźników dla wydawania funduszy europejskich, kiedy można zobaczyć jak ta praca przekłada się na konkret. Polska jest podwójnym liderem jeśli chodzi o europejskie fundusze pod względem ich pozyskiwania jak i sprawności w ich wydawaniu - mówi Marcin Horała wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. - Oczywiście SOR to nigdy nie będzie takie miejsce, do którego ludzie będą chętnie przybywali, ale myślę, że w szpitalu w Kościerzynie dzięki inwestycji ta konieczność będzie dużo mniej przykra.

- Trzeba pamiętać, że zadanie było realizowane w trudnym czasie pandemii i to z trak dobrym efektem - podkreślał Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - Ważne jest, aby ten szpital na mapie województwa był jak najsilniejszy, również w tej swojej specjalistycznej domenie.

Kościerski SOR odwiedziły także przedszkolaki, które zachęcano do dbania o zdrowie, a jeśli mimo wszystko zacznie ono szwankować, by nie bały się wizyty w szpitalu. Jak podkreślała prezes placówki, lekarze i pielęgniarki są tu po to by im pomóc. Na koniec maluchom wręczono upominki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto