Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kwidzynie przyjazny kombatantom. Pomorskie placówki podpisały porozumienie

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
fot. Arkadiusz Kosiński
Do projektu Szpitali Przyjaznych Kombatantom przystąpiło 25 podmiotów leczniczych w województwie pomorskim. To placówki w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku i Kościerzynie. Poza tzw. placówkami marszałkowskimi są też szpitale powiatowe m.in. w Bytowie, Kartuzach, Malborku, Kwidzynie, Człuchowie, Miastku, a także zakłady opieki zdrowotnej w Lęborku i Sztumie.

Porozumienia pomiędzy podmiotami leczniczymi zostały zawarte 27 lutego 2020 roku. W uroczystości wziął udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. To już druga edycja tego projektu. Po raz pierwszy porozumienie zawarto w czerwcu 2010 roku.

Do projektu Szpitali Przyjaznych Kombatantom przystąpiło 25 podmiotów leczniczych w województwie pomorskim. To placówki w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku i Kościerzynie. Poza tzw. placówkami marszałkowskimi są też szpitale powiatowe m.in. w Bytowie, Kartuzach, Malborku, Kwidzynie, Człuchowie, Miastku, a także zakłady opieki zdrowotnej w Lęborku i Sztumie.

- Cieszę się, że tyle podmiotów medycznych wyraziło wolę podpisania porozumienia i bierze udział w projekcie Szpitala Przyjaznego Kombatantom. To gest naszej wdzięczności dla kombatantów, którzy walczyli o wolną Polskę – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Program polega na współpracy między podmiotami leczniczymi. Chodzi o uprawnienia związane z dostępem do świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do pacjentów posiadających status kombatantów. Program jest realizowany już po raz kolejny. W pierwszej edycji wzięły udział praktycznie tylko tzw. marszałkowskie podmioty lecznicze. Do tegorocznej edycji Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zaprosił też inne szpitale znajdujące się w naszym regionie.

- Jesteście tymi, bez których wolna i demokratyczna Rzeczypospolita nie byłaby możliwa. Dzięki Waszej ofiarności, poświęceniu i zaangażowaniu, następne pokolenia mogą korzystać ze wszystkich zdobyczy demokracji – zwrócił się do kombatantów marszałek Struk.

Co oznacza porozumienie?

Porozumienie jest dobrowolne dla wszystkich podmiotów leczniczych. Na jego podstawie są stworzone i wdrożone procedury określające zasady postępowania z pacjentami ze szczególnymi uprawnieniami. W szpitalach są wyznaczeni koordynatorzy odpowiedzialni za wdrażanie działań informacyjnych dotyczących przysługujących uprawnień oraz sposobu egzekwowania.

Dzięki porozumieniu pacjenci, którzy mają status kombatantów, mają być przyjmowani w dniu zgłoszenia, poza ustaloną przez podmiot leczniczy kolejnością wynikającą z listy oczekujących. A w przypadku braku możliwości udzielenia pomocy w dniu zgłoszenia kombatantom będzie wyznaczany inny termin poza ustaloną przez podmiot leczniczy kolejnością wynikającą z listy oczekujących. Jeśli chodzi o świadczenia ambulatoryjne termin ten nie będzie mógł być dłuższy niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Wynika to Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Pomorski program dotyczy kombatantów oraz niektórych osób będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto