Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kwidzynie na liście placówek przyjaznych rodzicom po stracie dziecka

Redakcja
fot. archiwum naszemiasto.pl
Kwidzyński szpital znalazł się w gronie 316 polskich placówek, przyjaznych rodzicom po stracie dziecka. Raport "Szpitale wobec rodziców po stracie dziecka. Dobre praktyki" opublikowała Fundacja Przetrwać Cierpienie, który przygotowany został w ramach kampanii "Ja też jestem dzieckiem".

Raport jest rezultatem e-maili i informacji udzielanych drogą telefoniczną przez rodziców po stracie dziecka, którzy ronili w poszczególnych szpitalach. Przedstawione są w nim tylko dobre szpitale (te, dla których w obu kategoriach zaokrąglony wynik wynosił minimum 30 proc.). Każdy ze szpitali posiada ponad 100 ocen rodziców.

Zobacz również: Szpital w Kwidzynie ma nową panią prezes. Anna Ciesielska pokieruje spółką Zdrowie

W pierwszym raporcie (z 15 października 2013 r.) nie znalazło się aż 296 szpitali spośród 421, które mają oddział położniczy, z powodu zbyt słabej oceny lub zbyt małej ilości ocen. Obecny raport zawiera 316 szpitali z całej Polski ocenionych pozytywnie przez rodziców po stracie dziecka. Raport podsumowuje aktywność szpitali w dwóch kategoriach: opieka po utracie dziecka - rodzice oceniali zachowanie personelu medycznego wobec rodziców po stracie dziecka - czy personel otoczył opieką rodziców, zaproponował psychologa, czy rodzice doświadczyli wsparcia ze strony placówki, oraz polityka informacyjna - w tej kategorii ważne było m.in. to, czy przekazano rodzicom informacje o przysługujących im prawach po stracie dziecka. W obu kategoriach kwidzyńska placówka otrzymała po 40 proc. pozytywnych ocen.

Kampania "Ja też jestem dzieckiem", w ramach, której opracowano raport, organizowana przez Fundację Przetrwać Cierpienie, ma zwrócić uwagę na to, że służby medyczne - pozwalając rodzicom na pochowanie płodu lub dziecka, które zmarło przy porodzie - mogą znacznie zmniejszyć skalę przeżywanej przez nich traumy. Krótsza długość ciąży przed poronieniem nie powinna być powodem na skazywanie rodziców na większą depresję.

Sprawdź również: Szpital w Kwidzynie. Profesor Józef Dzielicki poprowadził warsztaty z laparoskopii

Kampania porusza kontrowersyjny i bardzo bolesny temat utraty dziecka podczas ciąży, który dotyka rocznie ponad 40 tys. rodzin w Polsce. Jej celem jest przekazanie wszystkim oddziałom położniczym, ginekologicznym oraz patologii ciąży w Polsce materiałów informacyjnych dla rodziców, w których zawarte będą informacje o prawach, jakie im przysługują po stracie dziecka, oraz dla personelu medycznego - jak zachować się wobec rodziców, którzy dowiadują się o śmierci swojego dziecka. Jak pokazał pierwszy raport kampanii w Polsce (z października 2013 r.), ponad połowa szpitali nie spełnia podstawowych wymogów dotyczących opieki i przekazywania rodzicom informacji o ich prawach. Twarzą kampanii "Ja też jestem dzieckiem" jest artystka Natalia Niemen.

Raport znajdziecie na stronie internetowej Fundacji Przetrwać Cierpienie (

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto