Szczypiorno Cup 2018. Piąte miejsce MMTS Kwidzyn w Kaliszu, strzelec wyborowy Przemysław Rosiak [ZDJĘCIA]

Karina Zachara/Energa MKS Kalisz
To było preludium do tego co czeka nas za niespełna dwa tygodnie. W turnieju Szczypiorno Cup 2018 o zwycięstwo rywalizowały niemal wszystkie drużyny z krajowej czołówki oraz prowadzony przez Patryka Rombla Motor Zaporoże, który w finale postawił się PGE Vive Kielce, ale przegrał. MMTS Kwidzyn choć zaczął od klęski w starciu z kielczanami, to dwa kolejne mecze wygrał i zajął ostatecznie 5. miejsce. Na dwa tygodnie przed startem ligi szczególną wartość ma zwycięstwo z Azotami Puławy.

O meczu z PGE Vive lepiej jak najszybciej zapomnieć, bo kwidzynianie zaczęli od 2:8, a potem przewaga rywali właściwie cały czas rosła. W efekcie na kwadrans przed końcem tablica wyników wskazywała rezultat 8:26! Na szczęście w samej końcówce kielczanie wyhamowali i MMTS ostatecznie przegrał 17:34. W ekipie z Kielc najskuteczniejszy był Luka Cindrić (8 goli), zaś wśród kwidzynian najwięcej goli zdobył Kamil Krieger (4).

Następny dzień kwidzynianie rozpoczęli od pierwszej potyczki o miejsca 5-8, przeciwnikiem MMTS było Zagłębie Lubin. W pierwszej połowie oba zespoły grały zrywami. Po w miarę wyrównanym początku, w 20 min. kwidzynianie odskoczyli na 4 gole (11:7), ale rywale szybko zmniejszyli straty do jednej bramki. Końcówka znów jednak należała do MMTS, który na przerwę schodził z wynikiem 16:13. Po przerwie podopieczni Tomasza Strząbały szybko powiększyli przewagę do 5 goli i przez jakiś czas wydawało się, że kontrolują sytuację, ale wystarczyło kilka słabszych minut, by rywale znów doskoczyli na jedną bramkę - w 52 min. było tylko 23:22. Zaraz potem trzy kolejne bramki zdobyte przez MMTS przesądziły jednak sprawę zwycięstwa i kwidzynianie mogli się szykować do meczu o 5. miejsce.

A w tym starciu przeciwnikiem były Azoty Puławy, czyli zespół z którym MMTS w ostatnich latach ma najwięcej niewyrównanych rachunków. To spotkanie zaczęło się bardzo zaskakująco dla wszystkich obserwatorów, gdyż po 12 minutach kwidzynianie prowadzili już 7:1, zaś w 20 minucie było 12:4! I choć w końcówce pierwszej połowy Azoty zaczęły grać nieco skuteczniej, to na przerwę i tak schodziły z 7-bramkową stratą. W drugiej połowie MMTS długo utrzymywał bezpieczną przewagę, w 42 min. kwidzynianie wygrywali 20:13 i dopiero potem przytrafił się kilkuminutowy przestój. W efekcie rywale zmniejszyli straty do dwóch goli, w 52. min. było już tylko 22:20 na korzyść drużyny Tomasza Strząbały. W samej końcówce kwidzynianie nie dali sobie jednak wydrzeć zwycięstwa i ostatecznie wygrali dość pewnie, 27:22.

Jak się okazało nie był to jedyny sukces MMTS, gdyż towarzyszące imprezie zawody...strzeleckie wygrał Przemysław Rosiak. Kapitan kwidzyńskiego zespołu jako jedyny z uczestników tych zawodów zdobył maksymalną ilość punktów,a warto dodać, że o zwycięstwo rywalizowało aż 72 zawodników, czyli po 9 z każdej drużyny uczestniczącej w Szczypiorno Cup 2018. Startujący strzelali do różnych tarcz (tarcza, postać człowieka, cel ruchomy, itp.) mając do dyspozycji po 9 strzałów. Turniej rozgrywany był indywidualnie, a zawodnicy oddawali strzały ze strzelby Mossberg na kule gumowe. Oprócz Przemka MMTS reprezentowali jeszcze Bartosz Janiszewski, Damian Przytuła, Patryk Grzenkowicz, Andrzej Kryński, Kacper Adamski, Daniel Makowski, Alan Guziewicz i Michał Peret.

Turniej strzelecki nie był jedyną atrakcją, która czekała na zawodników MMTS w Kaliszu. W wolnym czasie kwidzynianie zwiedzili Muzeum Historii Szczypiorna, gdzie największa część ekspozycji koncentruje się oczywiście legionistach Józefa Piłsudskiego, którzy byli internowani w tutejszym obozie. W zbiorach muzealnych znajduje się ponad 700 starych zdjęć, replika karabinu maszynowego CKM oraz wiele starych wydawnictw prasowych. Obejrzeć można również monetę obozową, jaką posługiwali się legioniści osadzeni w obozie oraz wielkoformatową mapę obozu w Szczypiornie. Przypomnijmy, że to właśnie w Szczypiornie, które dziś jest dzielnicą Kalisza rozpoczęła się historia polskiej piłki ręcznej zwanej również szczypiorniakiem.

SZCZYPIORNO CUP 2018 - WYNIKI
Ćwierćfinały
• PGE Vive Kielce - MMTS Kwidzyn 34:17 (18:7)
PGE VIVE: Ivić, Cupara - Cindrić 8, Dujshebaev 5, Karalek 4, Moryto 4, Mamić 3, Aguinagalde 2, Janc 2, Jurecki 2, Lijewski 2, Fernandez 1, Jachlewski 1, Kulesh. Kary: 6 minut. Rzuty karne: 3/3
MMTS: Szczecina, Dudek - Krieger 4, Adamski 3, Nogowski 3, Orzechowski 2, Ossowski 2,Janiszewski 1, Landzwojczak 1, Peret 1, Guziewicz, Przytuła, Rosiak. Kary: 4 minuty. Rzuty karne: 2/5
• Azoty Puławy – NMC Górnik Zabrze 23:30
• Zagłębie Lubin – Orlen Wisła Płock 25:30
• Motor Zaporoże – Energa MKS Kalisz 29:28

O miejsca 5-8
• Zagłębie Lubin - MMTS Kwidzyn 23:26 (13:16)
Zagłębie: Małecki, Skrzyniarz - Sroczyk 5, Gębala 4, Kuźdeba 4, Pawlaczyk 3, Kupiec 2, Szymyślik 2, Dawidzik 1, Stankiewicz 1, Mrozowicz 1, Dziubiński, Marciniak, Pietruszko.
Kary: 4 minuty. Rzuty karne: 5/6 rzutów
MMTS: Szczecina, Dudek - Peret 5, Przytuła 5, Adamski 3, Nogowski 3, Krieger 2, Ossowski 2, Grzenkowicz 1, Janiszewski 1, Kryński 1, Guziewicz 1, Orzechowski 1, Potoczny 1, Landzwojczak, Rosiak. Kary: 0 minut. Rzuty karne: 4/8 rzutów
•Azoty Puławy – Energa MKS Kalisz 31:21

Półfinały
• NMC Górnik Zabrze - HC Motor Zaporoże 27:33 (18:13)
• PGE VIVE Kielce - Orlen Wisła Płock 36:30 (18:16)

Mecz o 7. miejsce
• Energa MKS Kalisz - Zagłębie Lubin 26:19 (10:11)
Mecz o 5 miejsce
• MMTS Kwidzyn - Azoty Puławy 27:22 (15:8)
MMTS: Szczecina, Dudek - Adamski 6, Potoczny 6, Kryński 4, Nogowski 2, Peret 2, Przytuła 2, Grzenkowicz 1, Guziewicz 1, Krieger 1, Landzwojczak 1, Orzechowski 1, Ossowski, Rosiak. Kary: 4 minuty Rzuty karne: 6/8
Azoty: Janicki, Koshovy - Prce 5, Matulić 4, Rogulski 4, Titow 3, Gumiński 2, Kaleb 1, Łyżwa 1, Seroka , Skrabania 1, Grzelak, Jarosiewicz, Kasprzak. Kary: 6 minut. Rzuty karne: 2/5