Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szansa na nowe mieszkania w Prabutach. Gmina, jako jedyna z powiatu, przystępuje do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Gmina Prabuty, jako jedyna z powiatu kwidzyńskiego, oraz jako jedna z 19 gmin z Pomorza przystąpi do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Czym jest SIM, jak działa i co to oznacza dla gminy Prabuty? O tym porozmawialiśmy z wiceburmistrzem Prabut, Wojciechem Dołęgowskim.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) to jedna z form wspierania budownictwa. Można powiedzieć, że jest to nowa poszerzona forma Towarzystwa Budownictwa Społecznego, jednak nie wyklucza ona działania TBSów. Zadaniem SIMu jest budowanie mieszkań i ich najem. Ale jak przystąpić do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej?

W województwie pomorskim chęć przystąpienia do SIMu zgłosiło 19 gmin, m.in.: gmina Prabuty, Malbork, Dzierzgoń, Człuchów, Gniew, Kolbudy, Nowy Staw, Pruszcz Gdański, Kościerzyna czy Pszczółki. Teraz zostanie zawiązana spółka KZN-Pomorze (Krajowy Zasób Nieruchomości). Siedziba pomorskiej spółki będzie znajdowała się w Malborku, tak zadecydowano drogą głosowania (na Malbork głosowało 10 z 19 gmin).

- Jesteśmy w trakcie rozmów na temat umowy spółki, także omawiamy kwestię rady nadzorczej – informuje wiceburmistrz Prabut, Wojciech Dołęgowski.

Trzeba powiedzieć, że kapitał zakładowy spółki zostanie utworzony przez pieniądze przekazane przez państwo.

- Gmina Prabuty, podobnie jak pozostałe gminy, ma otrzymać 3 mln złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego, które przekaże do SIMu (do tworzonej spółki KZN-Pomorze), przez co stanie się udziałowcem. A KZN, jako przedstawiciel skarbu państwa, przekaże grunty (tam gdzie będzie to możliwe) nadające się pod zabudowę mieszkaniową. My, jako gmina Prabuty zaproponujemy dwie lokalizacje, pierwsza między Szkołą Podstawową nr 2 w Prabutach a stadionem, natomiast druga przy ul. Polnej. Choć o wiele atrakcyjniejsza jest ta pierwsza – wyjaśnia Wojciech Dołęgowski.

Jak dalej podkreśla, przystąpienie gminy Prabuty do SIMu, to dla Prabut ogromna szansa na rozwój. Na początek w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, miałoby powstać w Prabutach 30 mieszkań. Szacuje się, że czynsz takiego mieszkania wynosiłby około 12 złotych, jeśli budowa metru kwadratowego mieszkania wyniesie 5 tys. złotych. Dodajmy, że czynsze podobnej wysokości są w mieszkaniach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Jeśli natomiast ktoś chciałby kupić mieszkanie wybudowane w ramach SIM, wówczas będzie musiał mieć 15 proc. wkładu własnego.

Trzeba też pamiętać o tym, że mieszkania w ramach SIM, będą przyznawane osobom, które będą w stanie regularnie opłacać czynsz. Jednak dokładne warunki najmu tych mieszkań zostaną dopiero ustalone. Najpierw gminy muszą przejść przez założenie spółki.

- Jeśli umowa spółki zostanie podpisana, to kolejnym etapem będą rozmowy o budowaniu mieszkań. Najpierw musimy przebrnąć przez formalności – mówi wiceburmistrz.

Ale to nie jedyna szansa na nowe mieszkania w Prabutach. Wojciech Dołęgowski przypomina o Towarzystwie Budownictwa Społecznego, które działa w Kwidzynie i Prabutach.

- Jesteśmy po przetargu na budowę 12-rodzinnego budynku TBS. Inwestycja ta pochłonie 2,85 mln złotych (o około 400 tys. drożej niż zakładano). Jednak trzeba pamiętać, że otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 600 tys. złotych z funduszy rządowych. Wszystko jest na dobrej drodze, by budowa TBS przy ul. Obrońców Westerplatte mogła rozpocząć się we wrześniu – podsumowuje.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto