Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święcenie pojazdów w kwidzyńskich parafiach. Wspomnienie Św. Krzysztofa, patrona m.in. kierowców i podróżnych

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Uroczyste poświęcenie pojazdów odbyło się m.in. na parkingu przy kościele św. Wojciecha w Kwidzynie
Uroczyste poświęcenie pojazdów odbyło się m.in. na parkingu przy kościele św. Wojciecha w Kwidzynie Fot. Mirosław Wiśniewski
W wielu kościołach, w niedzielę, 25 lipca 2021 r. odbywało się uroczyste poświęcenie pojazdów. Nie inaczej było również w Kwidzynie, gdzie święcenia odbywały się m.in. w parafiach Św. Jana Ewangelisty, Św. Wojciecha czy Św. Brata Alberta.

Uroczystość święcenia pojazdów związana jest ze wspomnieniem Św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżnych, które w Kościele Katolickim obchodzone jest właśnie 25 lipca. Tego dnia obchodzony jest także Dzień Bezpiecznego Kierowcy, a w parafiach święci się różnego rodzaju pojazdy mechaniczne. Warto w tym miejscu przypomnieć, że św. Krzysztof jest również patronem Ameryki oraz Wilna, a także siedzib ludzkich i grodów oraz chrześcijańskiej młodzieży, farbiarzy, flisaków, introligatorów, modniarek, marynarzy, pielgrzymów, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy. Jest również orędownikiem w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Warto także dodać, że samo imię Krzysztof wywodzi się z języka greckiego i oznacza tyle, co „niosący Chrystusa”.

Z powodu braku szczegółowych informacji o św. Krzysztofie, średniowiecze na podstawie imienia „niosący Chrystusa” stworzyło popularną legendę o tym świętym. Według niej pierwotne imię Krzysztofa miało brzmieć Reprobus (z greckiego Odrażający), gdyż miał on mieć głowę podobną do psa. Wyróżniał się za to niezwykłą siłą. Postanowił więc oddać się w służbę najpotężniejszemu na ziemi panu. Służył najpierw królowi swojej krainy. Kiedy przekonał się, że król ten bardzo boi się szatana, wstąpił w jego służbę. Pewnego dnia przekonał się jednak, że szatan boi się imienia Chrystusa. To wzbudziło w nim ciekawość, kim jest ten Chrystus, którego boi się szatan. Opuścił więc służbę u szatana i poszedł w służbę Chrystusa. Zapoznał się z nauką chrześcijańską i przyjął chrzest. Za pokutę i dla zadośćuczynienia, że służył szatanowi, postanowił zamieszkać nad Jordanem, w miejscu, gdzie woda była płytsza, by przenosić na swoich potężnych barkach pielgrzymów, idących ze Wschodu do Ziemi Świętej.
Święty Krzysztof Pewnej nocy usłyszał głos Dziecka, które prosiło go o przeniesienie na drugi brzeg. Kiedy je wziął na ramiona, poczuł ogromny ciężar, który go przytłaczał - zdawało mu się, że zapadnie się w ziemię. Zawołał: „Kto jesteś, Dziecię?” Otrzymał odpowiedź: „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat”. Pan Jezus miał mu wtedy przepowiedzieć rychłą śmierć męczeńską. Ten właśnie fragment legendy stał się natchnieniem dla niezliczonej liczby malowideł i rzeźb św. Krzysztofa. Tradycja miała Reprobusowi nadać tytuł „Krzysztofa”, czyli „nosiciela Chrystusa” (gr. Christoforos). Pan Jezus po przyjęciu przez Krzysztofa chrztu miał mu przywrócić wygląd ludzki.
(źródło: www.brewiarz.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto