Sukces UMKS Kwidzyn w I rundzie Klubowych Mistrzostw Polski w biegu na orientację. Kwidzynianie zdobyli 11 medali oraz VI miejsce zespołowo

Podczas I rundy Klubowych Mistrzostw Polski w biegach na orientację zawodnicy UMKS Kwidzyn wywalczyli aż 11 medali Fot. materiały nadesłane
Zawodnicy UMKS Kwidzyn zdobyli aż 11 medali podczas pierwszej rundy Klubowych Mistrzostw Polski w biegach na orientację, rozgrywanych we Włocławku. Dorobek kwidzyńskiego klubu pozwolił także na zajęcie VI miejsca w klasyfikacji zespołowej, co jest najlepszym wynikiem uzyskanym w 10-letniej historii klubu.

Klubowe Mistrzostwa Polski w biegu na orientację rozgrywane są w dwóch rundach i składają się z 6 biegów w kategoriach wiekowych od K10 i M10 (dziewczęta i chłopcy do 10 lat). W pierwszej rundzie wiosennej zawodnicy biegają dystans sprinterski, dystans klasyczny i sztafety klubowe 3-zmianowe. W drugiej, jesiennej, natomiast sprint nocny, bieg średniodystansowy i sztafety klubowe 7-osobowe (tzw. sztafety pokoleń, w których startuje siedmioro zawodników z różnych kategorii wiekowych, w tym co najmniej 2 kobiety). W tej najważniejszej klubowej rywalizacji polskiego orienteeringu zawodnicy kwidzyńskiego UMKS już 3 razy z rzędu znaleźli się wśród 8 najsilniejszych klubów w Polsce, które tworzą I ligę Polskiego Związku Orientacji Sportowej, a ostatnie dwa sezony klub zajmował najwyższe w swojej historii, VII miejsce.

Tegoroczna edycja I rundy KMP rozegrana została w centrum Włocławka i w lasach Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Pierwszego dnia mistrzostw, podczas biegu sprinterskiego odbywającego się w centrum Włocławka, klasą dla siebie byli mastersi UMKS: Piotr From (kat. M35) oraz Edward Pokora (kat. M75), którzy zdobyli złote medale, wygrywając swoje biegi w świetnym stylu. Znakomity wynik uzyskał również Wiktor Rygielski (SP6), który był trzeci w kategorii M14, zdobywając brązowy medal mistrzostw.

- Dorobek naszych zawodników tego dnia mógł być jeszcze większy ponieważ Zbigniew Mądrzyński w kategorii M65 przybiegł na metę na pierwszym miejscu, a nasza kadrowiczka Iga Müller w kat. K16 na drugim. Po sczytaniu chipów okazało się jednak, że popełnili błędy przy potwierdzaniu punktów kontrolnych i zamiast złotego i srebrnego medalu zostali nieklasyfikowani – wyjaśnia Tomasz Müller, prezes i trener UMKS Kwidzyn.

Drugiego i trzeciego dnia Klubowych Mistrzostw Polski rywalizacja przeniosła się na tereny leśne, gdzie rozegrano biegi na dystansie klasycznym i sztafetowe. W „klasyku” zawodnicy UMKS powtórzyli swój dorobek medalowy ze sprintu zdobywając trzy kolejne krążki. Tym razem swoją pozycję liderki ogólnopolskiego rankingu potwierdziła Iga Müller (II LO) zdobywając złoto w kat. K16. Srebrne medale z kolei wywalczyli Paweł Pękal (SP6 w kat. M12) i Edward Pokora (M75).
Aż pięć medali przyniósł natomiast ostatni dzień I rundy KMP, kiedy to zawodnicy rywalizowali w biegach sztafetowych. Najlepszy wynik uzyskał kwidzyński zespół w składzie: Jakub Jędras (SP4), Paweł Pękal (SP6) i Katarzyna Szafarewicz (SP4), który z przewagą prawie 5 minut zwyciężył w kategorii M12. Srebrne medale zdobyły natomiast sztafety w kategorii K16: Hanna Perfikowska (SLO), Kinga Rygielska (I LO) i Iga Müller (II LO), w kategorii K105: Maja Roszak, Ewa Romanow – Pękal i Katarzyna Kędzior oraz w kategorii M14: Paweł Perfikowski (SSP), Wiktor Droń (SP6) i Wiktor Rygielski (SP6). Na najniższym stopniu podium, z brązowymi medalami mistrzostw, stanęła natomiast sztafeta w kategorii M105: Przemysław Jędras, Piotr Wdowczyk i Piotr From.

- Pierwsza runda Klubowych Mistrzostw Polski przyniosła kwidzyńskim biegaczom aż 11 medali i doskonałe VI miejsce w klasyfikacji klubowej Mistrzostw, co jest najwyższym miejscem w klasyfikacji generalnej KMP w dotychczasowej 10-letniej historii klubu. UMKS potwierdził tym samym swoją pozycję wśród najsilniejszych klubów orientacji sportowej w Polsce, co bardzo dobrze rokuje przed finałową, jesienną rundą Mistrzostw. Dodajmy również, że wyjazd naszej pełnej reprezentacji na pierwszą rundę KMP był możliwy dzięki sfinansowaniu znacznej części kosztów z tym związanych przez wieloletnich partnerów klubu: International Paper Kwidzyn Sp. z o.o., Miasto Kwidzyn oraz Powiat Kwidzyński – informuje T. Müller.