Srebro i trzy brązowe medale zawodników Judo Zielińscy Kwidzyn na mistrzostwach Europy młodzików i kadetów w sumo

Zawodnicy Judo Zielińscy Kwidzyn wywalczyli cztery medale na Mistrzostwach Europy młodzików i kadetów w sumo Fot. materiały nadesłane
Maja Kowalska z Kwidzyna została wicemistrzynią Europy młodziczek w sumo. Zawodniczka Judo Zielińscy Kwidzyn zdobyła srebro w kat. -55 kg. Brązowe krążki w mistrzostwach Europy wywalczyli także Karol Fedirko (U14), Klaudia Kaczor i Patryk Polech (U16).

Tegoroczne Mistrzostwa Europy młodzików (U14), kadetów (U16) oraz juniorów (U18) w sumo odbyły się w Siedlcach. O zwycięstwo w poszczególnych kategoriach walczyło prawie 350 zawodniczek i zawodników reprezentujących 14 krajów. Wśród zawodników, którzy zakwalifikowali się na ten turniej znalazła się również szóstka zawodników klubu Judo Zielińscy Kwidzyn, trenująca pod okiem Tomasza Wiśniewskiego (3 dan judo). Jak wskazuje nazwa główną dyscypliną w klubie jest judo, natomiast starty w sumo traktowane są jako uzupełnienie treningów. Znakomite wyniki uzyskiwane przez zawodniczki i zawodników kwidzyńskiego klubu na arenie krajowej pozwoliły jednak szóstce z nich zakwalifikować się na mistrzostwa Europy.

Pierwszego dnia turnieju rywalizowały młodziczki oraz młodzicy (U14). Wśród nich znaleźli się również trzej kwidzynianie: Maja Kowalska, Karol Fedirko oraz Jaku Nowicki. Największy sukces spośród nich osiągnęła Maja Kowalska, która w kat. -55 kg wywalczyła srebrny medal zostając wicemistrzynią Europy w sumo. Kwidzynianka w pierwszej walce wygrała z faworyzowaną rywalką z Ukrainy, a w kolejnej pokonała także zawodniczkę z Węgier i w ten sposób awansowała do finału. Zmaganie o złoto odbyło się po przerwie przeznaczonej na ceremonię uroczystego otwarcia mistrzostw. Niestety finał nie potoczył się po myśli zawodniczki Judo Zielińscy Kwidzyn. Maja przegrała bowiem z rywalką z Ukrainy i musiała zadowolić się II miejscem i medalem w kolorze srebra.

To jednak nie jedyny krążek wywalczony przez kwidzynian w tej kategorii. Brązowy medal wśród młodzików wywalczył również Karol Fedirko, który był trzeci w kategorii -40 kg. Natomiast Jan Nowicki, startujący w kategorii -65 kg, został ostatecznie sklasyfikowany na V miejscu.
Dzień później do walki przystąpili kadetki oraz kadeci (U16), a wśród nich kolejna trójka reprezentantów Judo Zielińscy Kwidzyn. I tutaj również kwidzynianie sięgnęli po medale. Brązowy medal w kategorii -50 kg zdobyła Klaudia Kaczor, a brąz w kategorii -85 kg wywalczył Patryk Polech. Na V miejscu rywalizację w kategorii -95 kg zakończył natomiast Hubert Olszowiec.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani