Sprinterskie Mistrzostwa Polski oraz Mistrzostwa Polski weteranów w biegach na orientację – 5 medali UMKS Kwidzyn

Starty w sprinterskich Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Polski Weteranów przyniosły UMKS Kwidzyn 4 medale. Fot. materiały nadesłane
Cztery medale wywalczyli zawodnicy UMKS Kwidzyn startujący w sprinterskich Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Polski Weteranów w biegach na orientacje. Złoto w kategorii M75 wywalczył Edward Pokora, srebro wśród juniorów młodszych zdobyli Iga Müller i Wiktor Müller, a brąz do kolekcji dołożyła Hanna Perfikowska. Co więcej Iga i Wiktor wywalczyli także tytuły Mistrzów Polski w dwuosobowych sztafetach sprinterskich.

Sprinterskie Mistrzostwa Polski oraz Mistrzostwach Polski Weteranów w biegach na orientacje, zorganizowane we Wleniu i Bolesławcu na Dolnym Śląsku, rozpoczęły się od rywalizacji indywidualnej. Doskonale spisali się w nich zawodnicy UMKS Kwidzyn, którzy do tegorocznej kolekcji dorzucili kolejne 4 medale. Wśród weteranów swoją dominację potwierdził Edward Pokora, zdobywając złoty medal w kategorii M75. W kategorii juniorów młodszych rewelacyjnie spisał się natomiast Wiktor Müller (uczeń ZS nr 1 w Kwidzynie), który wywalczył srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski.

Najwięcej emocji wzbudziła jednak rywalizacja w kategorii juniorek młodszych (K16). Wicemistrzostwo Polski wywalczyła w niej Iga Müller (II LO Kwidzyn), a III miejsce i brązowy medal trafił do jej klubowej koleżanki Hanny Perfikowskiej (SLO Kwidzyn). Co więcej obie zawodniczki UMKS Kwidzyn wyprzedziła … kolejna mieszkanka Kwidzyna. Tytuł mistrzyni Polski w tej kategorii wiekowej wywalczyła bowiem Kateryna Tsepurdey, reprezentująca obecnie barwy Azymutu 45 Gdynia.
Warto przy tym dodać, że już po raz drugi w tym roku całe podium mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej w całości należy do mieszkanek Kwidzyna. Przypomnijmy bowiem, że 12 września w Mistrzostwach Polski na dystansie klasycznym zwyciężyła Iga Müller przed Hanną Perfikowską i Kateryną Tsepurdey.

Znakomity start kwidzynianie odnotowali także dzień później, kiedy to rozegrano Mistrzostwa Polski w dwuosobowych sztafetach sprinterskich.

- Już po wynikach z biegu indywidualnego można się było spodziewać dużych emocji, a nasi zawodnicy przystępowali do sztafet w roli jednych z głównych faworytów do medali. I tak też się stało. Wszyscy nasi indywidualni medaliści potwierdzili na swoich zmianach, że sobotnie medale indywidualne nie były dziełem przypadku – mówi Tomasz Müller, trener i prezes UMKS Kwidzyn.

Tym razem role się jednak odwróciły, w efekcie to Iga Müller wraz z bratem Wiktorem, po pasjonującej walce i iście sprinterskim finiszu, zdobyli tytuły Mistrzów Polski, a startujący w barwach Azymutu 45 Gdynia Kateryna Tsepurdey ze swoim bratem Władysławem (SP 4) sięgnęli po srebrne medale. Można więc śmiało stwierdzić, że najlepsi juniorzy młodsi w biegach na orientację w Polsce mieszkają w Kwidzynie.

Ogromne gratulacje należą się zarówno samym startującym, jak i trenerom: Przemysławowi Jędrasowi i Tomaszowi Müllerowi (UMKS) oraz Oleksandrowi Tsepurdey, pod okiem którego trenują Katerna i Władysław. To dzięki ich pracy, mimo wszystkich zawirowań wynikających z ograniczeń wywołanych przez COVID-19 udało się tak dobrze przygotować naszych zawodników.

- Szkoda tylko, że z tych samych względów odwołane zostały, zaplanowane na 23-25 października Mistrzostwa Europy Juniorów i Juniorów Młodszych (EYOC) w Salgótarján na Węgrzech, bowiem była duża szansa na udział w nich całej trójki medalistów z UMKS Kwidzyn. Teraz przed naszymi zawodnikami ostatni już akcent tegorocznych zawodów mistrzowskich czyli Mistrzostwa Polski na długim dystansie, które rozegrane zostaną w najbliższą niedzielę, 25 października 2020 r. w Podlesicach na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej - dodaje Tomasz Müller.