Spór o remizę dla OSP Prabuty. Mieszkańcy ul. Grunwaldzkiej protestują, nauczyciele pytają o boisko, a strażacy tracą cierpliwość

Arkadiusz Kosiński
Arkadiusz Kosiński
karolina.staniszewska@polskapress.pl
karolina.staniszewska@polskapress.pl
Arkadiusz Kosiński
Arkadiusz Kosiński
Zaktualizowano 
fot. Dariusz Bloch/archiwum Polskapress
Choć wydawało się, że w kwestii tak długooczekiwanej budowy remizy dla prabuckich strażaków wreszcie udało się osiągnąć porozumienie, to okazuje się, że pojawił się kolejny problem. Przeciwko budowie strażnicy przy ul. Grunwaldzkiej, protestują okoliczni mieszkańcy. Pod petycją podpisały się 82 osoby.

Najpierw miała powstać przy ul. Malborskiej, teraz mówi się o ul. Grunwaldzkiej. Czy strażacy z Prabut doczekają się wreszcie nowej remizy? Pewne jest jedno, zarówno strażacy jak i urzędnicy nie mają wątpliwości, że ochotnicy potrzebują nowej siedziby. Wedle ostatnich zapewnień burmistrza oraz decyzji rady, remiza powstanie. W tegorocznym budżecie zabezpieczono pieniądze na ten cel.

Pierwsze rozmowy na temat budowy remizy, pomiędzy strażakami a burmistrzem, rozpoczęły się w 2015 roku. Jedną z pierwszych proponowanych lokalizacji był teren przy ul. Malborskiej. Szybko jednako okazało się, że uzbrojenie pochłonie bardzo dużo środków, a to automatycznie zwiększy koszty. Nie udało się również pozyskać dofinansowania z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Dlatego wrócono do jednego z pierwszych pomysłów, czyli asfaltowego boiska przy ul. Grunwaldzkiej, pierwszego od ulicy. Z przyczyn finansowych, "odchudzono" także pierwotny projekt obiektu.

W poprzedni poniedziałek, w Urzędzie Miasta i Gminy Prabuty, odbyło się posiedzenie komisji stałych, a jednym z jego punktów była dyskusja na temat budowy nowej remizy strażackiej przy ul. Grunwaldzkiej, a konkretnie protestów okolicznych mieszkańców, którzy sprzeciwiają się zlokalizowaniu jej w tym miejscu.

- Mieszkańcy zgłosili swoje wątpliwości i mają do tego prawo. Podpisali się pod apelem, żeby nie lokować tam nowej strażnicy. 82 osoby podpisały się pod hasłem: „Nie zgadzamy się na lokalizację remizy przy ul. Grunwaldzkiej”, nie uzasadniając tego, ale wiemy o co chodzi. Boją się uciążliwości związanych z funkcjonowaniem w tym miejscu takiego obiektu. Podpisali się mieszkańcy ul. Grunwaldzkiej, Polnej i Działkowej. I chociaż wiemy, albo przynajmniej możemy się domyślać, że nie dla wszystkich ta uciążliwość będzie jednakowa - mówił Marek Szulc, burmistrz Prabut.

Oprócz obaw o hałas, jaki generować będzie nowa remiza, pojawiły się wątpliwości, czy ze względu na proponowaną lokalizacją nie ucierpią uczniowie szkoły, korzystający z boiska.

- Pracuję z młodzieżą, właśnie tutaj przy ul. Grunwaldzkiej. Jakie są plany odnośnie obiektów sportowych? Słyszymy, że zabiera się nam boisko asfaltowe, gdzie można było wyjść z dziećmi w sezonie wiosenno-jesiennym. Jakie są plany? Z czego będziemy mogli korzystać? Jakie obiekty się planuje zmodernizować? - pytała zaniepokojona nauczycielka.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Prabutach, Włodzimierz Wiśniewski, wytłumaczył, że boisko za wałem (poniżej boiska asfaltowego) pozostanie i miasto postara się, by je wyremontować i zapewnić do niego bezpieczne dojście. Mieszkańcy najbliższej okolicy boiska przy ul. Grunwaldzkiej, obstawali przy dwóch innych lokalizacjach nowej strażnicy. Mówili o wcześniej proponowanej ul. Malborskiej i ul. Daszyńskiego.

- Lokalizację remizy przy ul. Malborskiej definitywnie odrzuciliśmy z racji kosztów. Nie możemy się godzić na wydanie dodatkowych 300 tys. zł, ponieważ mamy do dyspozycji 1,6 mln zł. Według obliczeń, w przypadku lokalizacji na twardej powierz-chni, mieścimy się w granicach 1,6 mln zł - tłumaczył burmistrz.

Teren przy ul. Daszyńskiego pierwotnie również został odrzucony jako miejsce pod remizę. Na tę lokalizację nie zgodzili się sami strażacy. Jak przypomniał Marek Szulc, było to spowodowane aspektem komunikacyjnym. - Chodzi tu o możliwość dojazdu tylko jedną drogą - dodaje. Kolejnym ważnym argumentem przeciw budowaniu remizy przy ul. Daszyńskiego, jest brak sieci ciepłowniczej, natomiast przy ul. Grunwaldzkiej znajduje się pełne uzbrojenie.

- Najlepszą lokalizacją jest ul. Daszyńskiego, tam nikomu by ta remiza nie przeszkadzała. Tam są tylko sklepy i cmentarz. A tam gdzie jest stara remiza, wiem, że przeszkadza to mieszkańcom i piszą skargi - mówił zdenerwowany mieszkaniec Prabut. - Poczekajcie jeszcze rok, może znajdą się pieniądze żeby zrobić remizę na Malborskiej - dodawał inny.

Tymczasem morale wśród prabuckich strażaków spada. W trakcie spotkania głos zabrał jeden z nich, który wyraził obawę, że po raz kolejny budowa remizy zostanie odłożona w czasie.

- Może czas najwyższy zabrać się do pracy? Mija 5. rok jak walczymy o tę strażnicę. Znowu jakieś mieszania, kombinacje... Obcieliście już 700 metrów kw. na 430, miały być cztery garaże, już będą trzy. Trzech garaży potrzebujemy teraz, bo mamy trzy pojazdy. Pięć lat bicia piany, pięć lat nic niezrobione i teraz dalej bije się pianę. Czy dbacie o bezpieczeństwo miasta i o to, żeby ta remiza stała 100 lat, a nie 10, czy chcecie po prostu zamknąć strażakom usta? Skończmy już tę dyskusję. Jeżeli to ma być już tutaj, a są głosy sprzeciwu, to dogadajcie się z mieszkańcami i weźcie się za robotę i zacznijcie budować. Bo my już jako strażacy mamy tego dość. Pięć lat czekania i dalej nic - mówił jeden ze strażaków.

Spotkanie podsumował burmistrz, przekonując, że nie spodziewał się tak szybkiego sprzeciwu.

- Remiza jest potrzebna. Nie ma na co czekać. Chcemy szybko skończyć projekt i zacząć tę inwestycję realizować. Co do hałasu jaki daje syrena, to jestem gotowy zlokalizować ją na budynku urzędu - podsumował Szulc.

O sprawie dyskutowano również podczas sesji Rady Miasta Prabuty, która odbyła się w środę. O sprawie czytajcie w najbliższym wydaniu (8 lutego) "Kuriera Powiatu Kwidzyńskiego"

Strażacy zachęcają do używania czujek dymu i czadu. Mówią że to może uratować nam życie

Wideo

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec

Jak na razie w Prabutach czas się zatrzymał na Pogoni Prabuty i OSP . Strażacy mają wyimaginowane zachcianki słyszy się tu i ówdzie o siłowni niedługo będą żądać kryty basen . Miasto mając wiele działek na obrzeżach miasta powinna postawić na swoim . Nie dziwię się mieszkańcom mają 100% rację instytucja OSP czy PSP nie powinna być uciążliwa , a swoją drogą urzędnicy chcą oddać w dobrym położeniu działkę w centrum miasta zamiast postawić ładną kamienice a nie klocek garażowy .

W
Wiola

Boisko to jedyne miejsce na którym coś się dzieje szkoła jedna i druga korzysta z niego i w okresie letnim jest kilka klas gdzie prowadzone sa zajecia i właśnie z tego powodu powinno być boisko sportowe A nie inwestycje wstyt zabierać jedyne miejsce gdzie młodzież ma możliwość poćwiczyć i spedzic wolny czas z rodziną nieprawda jest ze te boiska sa nieużytkowane nasze władze wytykaja tylko te złe strony typu pijaństwo itp a nikt nie pomysli o tych pozytywach kiedy dzieci przychodzą graja w piłke jeżdżą na rowerach zapoznaja sie itp.straż musi powstać ale jeśli mamy wybór niech będzie na Daszyńskiego z dala i nie jest tu raczej powodem zły dojazd tylko niechęć naszych władz i wizja zaoszczędzenie kilkunastu tyś jednakże w perspektywie czasu od kiedy rozpatrują lokalizacje remizy te koszta powinny być wzięte pod uwagę i inwestycja na kilkadziesiąt lat powinna być w takim miejscu gdzie istnieje perspektywa rozbudowy gdyż mieszkańców przybywa coraz więcej wyjazdów i co najważniejsze straż już ma 3 auta czyli potrzebują 4 garaże a na grunwaldzkiej nie Bedzie możliwości rozbudowy .Decyzja raczej na odczepnego boiska powinny zostać dla sportu jak tak dalej pójdzie to miast prabuty pozostanie miastem emerytów.

C
Czar

Szulc niech do domu weźmie te syrenę, a nie na urzędzie chce montować

M
M.

Gość w takim razie rozwiń swoją myśl i wytłumacz mi co jest takiego złego w remizie na ul.grunwaldzkiej. rozumiem,że skoro jest Pan/Pani taki przeciwny,to gdy będzie się coś u Pana paliło dzwoniąc po straż podkreśli Pan ,że nie życzy sobie osp Prabuty ,tylko będzie Pan czekał na kwidzyn (bo przecież syrena bedzie przeszkadzała za bardzo i te wozy takie ciężkie,halasliwe.. Ja rozumiem ,że hałas jest nieraz uciążliwy, przeważnie jak sa małe dzieci,ale ludzie nie mieszkamy w Warszawie, syrena wyje co kilka dni...

G
Gość

Marta własnie widac jaki kiepski masz mózg.
Zgłos lokalizacje koło swojego domu.
Śmiało pokaż jaki masz rozum.?!
Ratować życie a utrudniać życie mieszkańcom to dwie inne rzeczy.

H
Heniek

Najlepsza lokalizacja to ul Grunwaldzka a nie jakieś bagna na Mlborskiej ludzie dajcie spokój

R
Roman

Syrena alarmowa nie jest aż tak wielkim ciążeniem w porównaniu z tym o czym Panowie z OSP Prabuty nic nie mówią... Może przypomnieć warto co się robi ze sprzętem po każdorazowej akcji??? Sprawdza się go a co za tym idzie uruchamia i nie ważne czy dzień czy noc.Więc nie muszę pisać czy odpalenie np. piły motorowej o 2 w nocy to ukojenie dla uszu jakie właśnie pobliscy mieszkańcy potrzebują,a na wyposażeniu nie jest tylko piła motorowa.Co do Pana Cezarego to jego ambicje przeganiają już jego samego.

M
Marta

Gdziekolwiek powstała by remiza i tak by była problemem dla wszystkich mieszkańców. Wszystkim przeszkadza syrena,która nie wyje ,bo strażacy sie umawiaja na kawę, tylko po to by ratować zycie komuś. Przeraża mnie to ze mieszkam w takim zascianku jakim jest nasze miasto. Ludzie więcej rozumu oni są dla nas i to dla nas poświęcają caly swoj wolny czas dajcie im możliwość i zamiast podpisywać głupie apele lepiej ruszyć tylki i porozmawiać z ochotnikami, wyjaśnia wam dlaczego taka lokalizacja. Przykre ze prezes osp sam dolki kopie ale czego innego mozna sie po takim człowieku spodziewać. Ps. Nie mam nic wspólnego ze strażą i ochotnikami. Mam po prostu własny rozum i nawet u siebie pod domem mogłabym mieć remize,byle by czuć cie bezpiecznie w swoim mieście .

X
Xxxx

Niech prezes się więcej stawia co do lokalizacji to nic nie bedziemy mieć nic

a
anatol@

Chcą się bawić PSP to niech się bawią za swoje pieniądze

K
Krysia

A może Pan Cezary powie ile już Kasy poszło na sprawdzanie Gruntu na ul. Malborskiej A gdzie na boisku zrobi basen i siłownię dla chłopaków Tak jak obiecywał

J
Ja cię nie mogę

Brawo obywatelski Szulc z PO.
Z Prabut zrobił kolejną wioske w powiecie kwidzyńskim..Gardeja lub Ryjewo przegoni niedługo ludność Prabut..sikawke i konewke od Szulca z ogrodu sobie postawcie na środku Prabut

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3