Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skwerowi w Marezie nadano imię Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny

Redakcja
fot. materiał prasowy
Od niedawna, skwer w Marezie nosi imię Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny. Inicjatorem uchwały, którą podjęła Rada Gminy Kwidzyn, był Leszek Torłop, syn Piotra Torłopa ps. Tytan, dowódcy oddziału konfederatów w Marezie. Znajdują się tam m. in. kamień poświęcony marezkiemu oddziałowi Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny.

- Uznałem, że ten piękny plac z kamieniem konfederacji i widokiem na zamek oraz katedrę, powinien nosić nazwę związaną z tymi, którzy po wojnie chcieli walczyć z sowieckim i komunistycznym zniewoleniem - mówi Leszek Torłop.

Pod swoją inicjatywą, zebrał ponad 100 podpisów poparcia. Podpisali się m.in burmistrz Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak, były poseł Jerzy Kozdroń, wicestarosta Andrzej Fortuna oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Armii Krajowej ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego z dyrektor tej szkoły Małgorzatą Wróblewską i wiceprzewodniczącą stowarzyszenia, nauczycielem historii w tej placówce, Anną Chmielewską.

- Podpisali się także członkowie rodzin marezkich konfederatów i wiele innych szlachetnych osób. Ta inicjatywa podobnie jak inne związane z konfederatami spotkała się z dużą życzliwością wójta gminy Kwidzyn Ewy Nowogrodzkiej i przewodniczącego Rady Gminy Henryka Ordona - dodaje Leszek Torłop.

Warto dodać, że to kolejna inicjatywa Torłopa związana z uczczeniem mareszkich Konfederatów. Leszek Torłop, przy życzliwości i wsparciu władz gminy Kwidzyn, zainicjował, aby w rocznicę aresztowania marezkich konfederatów, 16 lipca, corocznie organizować na skwerze uroczystość upamiętniającą ten tragiczny dzień. Przy kamieniu z tablicą ku czci aresztowanych składane są wiązanki kwiatów i palone znicze. Po uroczystości odbywają się spotkania rodzin i władz gminy.

W tym roku z jego inicjatywy, na skwerze pojawił się maszt, na którym powiewa biało-czerwona flaga. Także Leszek Torłop był przed laty wraz ze Zbigniewem Kobanem pomysłodawcą umieszczenia na skwerze kamienia z tablicą upamiętniającą marezki oddział Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny. Również z jego inicjatywy w Szkole Podstawowej w Janowie znalazł się kącik poświęcony konfederacji.

W ubiegłym roku dzięki jegi zaangażowaniu, przechowywana wcześniej w Urzędzie Miejskim w Kwidzynie replika sztandaru konfederatów została przekazana uroczyście Szkole Podstawowej w Janowie. Od tej pory sztandar bierze udział we wszystkich narodowo-patriotycznych uroczystościach na terenie miasta i gminy Kwidzyn. Chorążym tego sztandaru jest nie kto inny, tylko Leszek Torłop. W asyście są dzieci chorążego Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny Witolda Chodakowskiego ps. Maszt, Jerzy Chodakowski i córka Iwona Szafarewicz.

Również Leszek Torłop z pieczołowitością zajmuje się krzyżem, który w 1946 roku postawili w Marezie polscy osadnicy. Inicjatorem postawienia krzyża był jego ojciec, Piotr Torłop, a w obawie aby krzyża nie usunęli komuniści, stanął on na jego posesji. Leszek Torłop obok krzyża postawił masz, na którym przez cały czas powiewa biało-czerwona flaga.

- Staram się, aby pamięć o marezkich konfederatach wiecznie trwała. Także wtedy gdy zabraknie nas ich dzieci, ich rodzin. To im się należy. Cieszę się, że podobnego zdania są władze samorządowe gminy Kwidzyn dzięki, którym moje pomysły są wcielane w życie - mówi Leszek Torłop.

Konfederacja Obrony Wiary i Ojczyzny
Konfederacja Obrony Wiary i Ojczyzny była niepodległościową, antykomunistyczną, antysowiecką, konspiracyjną organizacja, którą dowodził Jerzy Kawka-Barycki, działająca w latach 1950-1952 na terenie Elbląga, Kwidzyna i Marezy. Dowódcą w Marezie był Piotr Torłop, w Kwidzynie Antoni Mierzejewski. Konfederacja została rozbita w 1952 roku przez Urząd Bezpieczeństwa. Jej członkowie otrzymali bardzo wysokie wyroki więzienia.

Członkowie organizacji w Marezie
★ Piotr Torłop ps. „Tytan” ur. 13.12.1913 r., zm. 4.04.1985 r. skazany na 10 lat więzienia
★ Aleksander Beszczyński ps. „Zagajczyk” ur. 27.02.1907 r., zm. 07.04.1992 r. skazany na 6 lat więzienia
★ Władysław Czyżewski ur. 06.01.1913 r., zm. 15.06.1983 r. skazany na 5 lat więzienia
★ Władysław Grzywiński ur.14.11.1911 r., zm. 5.10.1976 r. skazany na 6 lat więzienia
★ Franciszek Kędziora ps. „Burza” ur. 12.02.1918 r., zm. 17.02.1992 r. skazany na 9 lat więzienia
★ Jan Kędziora ps. „Iskra” ur. 26.08.1909 r., zm. 21.10.1998 r. skazany na 7 lat więzienia
★ Jan Kwiatkowski ur. 12.01.1918 r., zm. 8.12.1983 r. skazany na 5 lat więzienia

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto