Ścieżka na wąskotorówce w Kwidzynie zamknięta do końca roku. Urzędnicy odpowiadają na sprzeciw mieszkańców

OPRAC.: Karolina Staniszewska
Aleksander Łubiński/UM Kwidzyn
Na początku czerwca rozpoczęła się inwestycja budowy sieci kanalizacji sanitarnej pod ścieżką rowerową przy u. Hallera w Kwidzynie. W związku z prowadzonymi pracami ścieżka na wąskotorówce została zamknięta do końca grudnia.

Urząd Miejski w Kwidzynie poinformował o zamknięciu ścieżki na wąskotorówce. Ma to związek z rozpoczęciem inwestycję pod nazwą „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej tłocznej pod ścieżką rowerową przy ul. Hallera w Kwidzynie”.

- Prace będą się odbywały na odcinku od ul. Spacerowej do skrzyżowania ul. Hallera i Karowej.
Ścieżka będzie wyłączona z ruchu pieszego i rowerowego do zakończenia prac, które są zaplanowane na 31.12.2022 roku. W imieniu PW-K Kwidzyn przepraszamy za utrudnienia – czytamy w komunikacie urzędu.

Zamknięcie ścieżki spotkało się z wyraźnym sprzeciwem mieszkańców.

- Tak duża liczba komentarzy pokazuje jak bardzo angażujecie się Państwo w sprawy miasta.
Rozumiemy niezadowolenie wynikające z wyłączenia ścieżki z użytkowania, jednak zarówno okres, w którym PW-K Kwidzyn zaplanował prace, jak i ich zakres jest optymalny z punktu widzenia prac koniecznych do wykonania – odpowiadają urzędnicy.

Jak dalej wyjaśniają, pod ścieżką rowerową jest umiejscowiona sieć kanalizacyjna – kolektor tłoczny, przekierowujący pod dużym ciśnieniem ścieki z dolnej części miasta (zbierane przez przepompownię przy ul. Wiślanej) do oczyszczalni.

- Kolektor powstał w latach 90. XX wieku zgodnie z ówczesną technologią. Od 2020 roku, czyli po wybudowaniu ścieżki, zaczęły występować miejscowe rozszczelnienia kolektora. Awarie te prowadziły również do uszkodzeń nawierzchni ścieżki. PW-K Kwidzyn oprócz wykonywania niezbędnych napraw zleciło wykonanie ekspertyz stanu kolektora, m.in u specjalistów z Politechniki Gdańskiej. Wynikiem ekspertyz jest zalecenie jak najszybszej wymiany instalacji – wyjaśnia UM Kwidzyn.

I jak dalej podkreśla, brak działania doprowadzi do kolejnych usterek, a w konsekwencji do dalszego niszczenia i osuwania się nasypu ścieżki, wybijania ścieków w okolicy ulic Przyrzecznej i Drzymały, a nawet zrzutów do rzeki Liwy, co mogłoby zaszkodzić ekosystemowi rzeki.

Mieszkańców zaniepokoiło tak długie wyłączenie ścieżki, z której dotychczas często korzystali. Urząd jednak tłumaczy, że nie było innego wyjścia.

- Niestety, nie sposób prowadzić tego rodzaju prac przy zachowaniu bezpieczeństwa ruchu pieszego i rowerowego na ścieżce. W ramach inwestycji prowadzony będzie wykop wąsko-przestrzenny (przy jak najmniejszej ingerencji w ścieżkę), w którym zostanie położony nowy kolektor tłoczny, który przejmie funkcję obecnego kolektora. Zakres inwestycji oczywiście przewiduje przywrócenie ścieżki do stanu wyjściowego - wyjaśnia.

I argumentuje, że prace rozpoczęły się w najlepszym czasie na prowadzenie prac ziemnych.

- W miejscu wykopów ziemia będzie zagęszczana i przygotowywana pod uzupełnienie nawierzchni ścieżki. Wielu prac gruntowych, związanych z kanalizacją i renowacją nawierzchni nie powinno się prowadzić w warunkach zimowych – podsumowują urzędnicy.

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie