Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 20godz.
  • 30min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Samorządowcy podpiszą list intencyjny ws. budowy obwodnicy. "Wyrażamy zdecydowane poparcie dla tej bardzo istotnej inwestycji"

Arkadiusz Kosiński
Arkadiusz Kosiński
fot. Arkadiusz Kosiński
We wtorek, w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie, przedstawiciele wszystkich kwidzyńskich samorządów, podpiszą list intencyjny ws. budowy obwodnicy miasta. Mowa o tzw. dużej obwodnicy, która miałaby połączyć rondo w Baldramie (gm. Kwidzyn), które prowadzi kierowców na most przez Wisłę, z Dankowem i dalej ze wsią Bądki (gminie Gardeja) częściowo poprzez istniejącą już "małą" obwodnicę. Kiedy miałaby ona powstać? Więcej o sprawie napiszemy po podpisaniu wspomnianego listu. Poniżej treść dokumentu.

"My, niżej podpisani przedstawiciele samorządów z terenu powiatu kwidzyńskiego, mając na celu wszechstronny rozwój społeczno-gospodarczy powiatu kwidzyńskiego i jego gmin oraz województwa pomorskiego wyrażamy zdecydowane poparcie dla realizacji obwodnicy miasta Kwidzyna. Podkreślamy, iż powyższe zadanie uwzględnia oczekiwania i postulaty zgłaszane w tym zakresie przez mieszkańców naszego powiatu, samorządy oraz partnerów społeczno-gospodarczych.

Uważamy, iż realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności gospodarczej powiatu i gmin oraz województwa poprzez poprawę spójności i efektywności regionalnego systemu transportowego. Dzięki realizacji przedsięwzięcia nastąpi usprawnienie połączeń pomiędzy regionalnymi i subregionalnymi ośrodkami rozwojowymi, do których Kwidzyn jest zaliczany. Budowa obwodnicy jest szczególnie istotna dla gmin naszego powiatu, w tym dla miasta Kwidzyna, który stanowi ważne centrum rozwoju gospodarczego dla południowo-wschodniej części województwa. To uprzemysłowione i jednocześnie bardzo istotne zaplecze przetwórcze dla rolników powiatu i regionu. Jesteśmy przekonani, iż realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do zmniejszenia uciążliwości podróżowania, zwiększenia przepustowości i jakości połączeń transportowych oraz wzmocnienia spójności powiatu. Miasto Kwidzyn – intensywnie zamieszkałe – zostanie odciążone od ruchu tranzytowego. W szerszym aspekcie nastąpi także poprawa dostępności do portów i lotnisk dla naszych mieszkańców, co w obecnym czasie jest bardzo istotne.

Jesteśmy przekonani, iż przedsięwzięcie to jako element rozbudowy infrastruktury w powiecie przyczyni się do zwiększenia jego atrakcyjności pod względem inwestycji i zatrudnienia. Będzie jednocześnie zdecydowanym krokiem na rzecz usuwania barier przestrzennych w przepływie ludzi i towarów, a także ułatwieniem w zakresie dostępności do obszarów inwestycyjnych i gospodarczych oraz odciążeniem układu komunikacyjnego miasta Kwidzyna. Kierując się troską o naszych mieszkańców pragniemy podkreślić, iż bardzo istotne dla nas jest utrzymanie wysokiej aktywności inwestycyjnej kapitału zagranicznego w powiecie kwidzyńskim, co w sposób bezpośredni przekłada się na miejsca pracy.

Z dużą dozą optymizmu przyjęliśmy do wiadomości zapisy ujęte w Planie zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego 2030, który w punkcie Rozwój regionalnej i ponadregionalnej sieci drogowej, koncentruje się na budowie i modernizacji dróg w dostosowaniu do parametrów funkcjonalno-technicznych i standardów bezpieczeństwa ruchu drogowego – redukujących uciążliwość w obszarach zabudowy, w tym wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszary zabudowane poprzez budowę obwodnic – określa - po roku 2020 – m.in. obwodnica Kwidzyna w ciągu drogi nr 55. Podmiotem odpowiedzialnym za realizację ustanowiono Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku.

Dodatkowym argumentem za podjęciem tej inwestycji jest także fakt, że wiele działań już podjęto w ciągu minionych lat, w które zaangażowane były samorządy powiatu kwidzyńskiego. W latach 2002-2004 GDDKiA podpisała porozumienie, a następnie umowę z miastem Kwidzyn w sprawie sporządzenia, wykonania i sfinansowania prac studialno-koncepcyjnych obwodnicy. Dzięki temu powstała wielobranżowa koncepcja budowy obwodnicy. Wydano wspólnie na ten cel ponad 746 tys. zł. Ponadto planowana obwodnica została uwzględniona w dokumentach planistycznych gmin: Kwidzyn, Gardeja, oraz miasta Kwidzyn. Agencja Nieruchomości Rolnych (dawniej Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa) zadeklarowała przekazanie pod tą inwestycję gruntów należących do Skarbu Państwa.

Biorąc pod uwagę powyższe uważamy, iż istnieje konieczność realizacji przedmiotowego zadania, natomiast ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji zaniechania działań w tym zakresie jest wysokie. Dlatego też wyrażamy zdecydowane poparcie dla tej bardzo istotnej inwestycji, która jest jednym z najważniejszych obecnie dla nas przedsięwzięć o charakterze ponadlokalnym".

Pod listem podpiszą się Jerzy Śnieg, Przewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego, starosta Jerzy Godzik, Mariusz Wesołowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Kwidzynie, Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna, Piotr Spaczyński, przewodniczący Rady Gminy Kwidzyn, Dariusz Wierzba, wójt gminy Kwidzyn, Włodzimierz Wiśniewski, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Prabuty, Marek Szulc, burmistrz Prabut, Zbigniew Duszyński, przewodniczący Rady Gminy Gardeja, Kazimierz Kwiatkowski, wójt gminy Gardeja, Kazimierz Zima, przewodniczący Rady Gminy Ryjewo, Sławomir Słupczyński, wójt Gminy Ryjewo, Jarosław Gutmański, przewodniczący Rady Gminy Sadlinki, Elżbieta Krajewska, wójt Gminy Sadlinki.

BMW wspiera LGBT. Fani marki podzieleni.

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-03-19T18:01:23 01:00, Emanuel Makaron:

Nareszcie jakieś kroki podjęte w tym kierunku. Czas najwyższy żeby ta droga powstała, przy takim natężeniu ruchu w tym mieście, jest ona bardzo potrzebna. Trzymajmy kciuki za jej realizację!!!

Musi się pierwej zmienić władza w Kwidzynie i powiecie.

G
Gość

Do Andrzejek... skoro masz informację na temat łamania prawa przez burmistrza szybko zawiadom prokuraturę szeryfa Ziobry. On tylko czeka na takie polityczne donosy, chętnie zajmie sie sprawą, ale jak zwylke zero faktów same farmazony. Skoro wiesz, że droga na Prabuty ma numer 521, to również wiesz ze jest to droga wojewódzka. O termin realizacji i wykonawcę zapytaj zatem wojewodę z Pis Drelicha, to ten który po nawalnicach w Borach Tucholskich nie będzie wysylac wojska do grabienia liści.

A
Andrzejek POmoże kolegom

Deweloperzy czytaj koledzy Krzysztofiaka którym Andrzejek robi z pieniedzy z kasy miasta drogi,chodnik i trawniki na ich prywatnych inwestycjach. A reszta miasta kupa goowna śmierdzi. Droga 521 nadal nie dokonczona,inwestor splajtował ale o tym cisza w mediach

G
Gość

Dużo bicia piany, mało faktów. W Kwidzynie mamy aktualnie kilka firm budujących mieszkania lub domy - większość komentarzy dotyczących SM Renawa, że tylko Śnieg buduje. Poddaję w wątpliwość taką narrację i stwierdzam, że to zwykłe kłamstwo.
Aktualnie buduje oprócz wspomnianej Renawy - TBS na Starym Mieście, deweloperzy przy ulicy Braterstwa Narodów i Starozamkowej, kolejna firma buduje "za Mrówką" oraz deweloper z Iławy wykupił plac pod budowę osiedla przy ulicy Toruńskiej.
Z tego wynika, że firm/spółdzielni czy deweloperów aktualnie budujących jest minimum 4 !!

PS Jeśli ktoś myśli ,że mieszkanie dostanie za frico to już jego stan umysłu....

G
Gość

Czy to już komunizm ze samorzad buduje KPPT za 60mln dla swoich biznesmenów z bazaru a zysku dla powiatu zero? Wszystko na utrzymaniu podatnika z Kwidzyna a Godzika kumple po 12000 zarabiają w Górkach

G
Gość

PSMRenawa to nie spółdzielnia tylko firma deweloperska Śniega i kolegów.
Taką spółdzielnie to wsadzcie sobie w d..pe

G
Gość

Gosc nie lepiej aby miasto sprzedawało i rujnowało kamienice jak na grudziądzkiej 13

G
Gość

A to komunizm aby samorząd mieszkania budował???

O
Ośmiornica nie obwodnica

Kolejne kłamstwo i obiecanki Godzika i Krzysztofiaka . Szkoda że niektórzy wskoczyli na ten teatr kłamstw.
Kto się pokazuje z Krzysztofiakiem i Godzikiem z PO ten jest przegrany.
Nie wchodźcie w ich teatr obietnic bo ludzie beda was opluwać razem z tymi z PO.
Te złodzieje z PO ,PKS i PKP nie potrafią załatwić połączeń dla mieszkańców a co dopiero obwodnice.
Ile jeszcze ludziom nakłamiesz pętaku z PO??

W
W doope nas pocałujcie

Neutralny i realista w doope nas pocałuj i idź na policje złóż zawiadomnienie. Ja sie nie boje także daruj sobie te komentarze a jak jesteś ciepły w majtach to tu nie zaglądaj i nie czytaj .boli co ??że ludzie plują na oszustów Godzika i Kulfona pijaka po 20 latach marazmu i układów a powiat wygląda jak PGR..??!!

K
Krzysztofiak jak Farmazon

Macie przykład jak niemieckie media w Polsce manipulują i kłamią. Usuwają komentarze. Prawda ich boli!!!
20 lat rzadzi Godzik i Krzysztofiak a powiat wygląda jak za czasów Gomułki. Drogi wygladają jak po bombardowaniu a PKSu brak tak rządzi Unia Wolnosci z Platformą.
Bajki ludziom opowiadać o obwodnicy od 15lat a zbudować korupcyjny projekt KPPT dla koryta dla kumpli takich jak prezes Rosiak co kasy nabrał a goowno zrobił.
Krzysztofiak gnida PO ludzi na bruk eksmituje bo już komuś obiecał kamienice na Grudziądzkiej 13.!
Standardy PO z Warszawy i HGW
Krzysztofiak jeździł na KOD wziął lekcje od tego bandyty Farmazona z Warszawy

T
TVN

POdła zmiana trwa w Kwidzynie i nie schodzi z posterunku. Sorry... koryta.

t
tw skorpion

Do Gość: dzięki podłej zmianie już mamy wschodnie standardy, jeszcze się nie odnalazłeś w swoim raju?

G
Gość

Drogi redaktorku nie żyjemy w Rosji zęby kasował opisy o kamienicy na grudziądzkiej 13 w Polsce jest wolność słowa

G
Gkw 1

Którędy będzie przebiegać trasa obwodnicy ?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3