Samorząd powiatu kwidzyńskiego będzie zabiegać o środki w II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Priorytetem budowa budynku w DPS Ryjewo

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Powiat kwidzyński może zabiegać o dofinansowanie z "Polskiego Ładu" na 3 projekty z tzw. listy podstawowej. Pod uwagę brana jest m.in. modernizacja bazy sportowej, w tym boiska przy I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie
Powiat kwidzyński może zabiegać o dofinansowanie z "Polskiego Ładu" na 3 projekty z tzw. listy podstawowej. Pod uwagę brana jest m.in. modernizacja bazy sportowej, w tym boiska przy I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie Fot. Świat z drona/UM Kwidzyn
Udostępnij:
Zarząd powiatu kwidzyńskiego przygotowuje wnioski o dofinansowanie inwestycji w ramach II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Priorytetem ponownie będzie pozyskanie środków na budowę budynku mieszkalnego w Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie.

Przypomnijmy, że powiat kwidzyński jako jedyny z powiatów województwa pomorskiego nie otrzymał wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W pierwszej edycji tego programu zabiegano o wsparcie budowy budynku wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu dla pensjonariuszy DPS Ryjewo (wnioskowano o 17 mln zł) oraz poprawę stanu technicznego infrastruktury drogowej na terenie powiatu (wnioskowano o 21 755 000 zł). W obu przypadkach powiat ponownie nie otrzymał jednak dofinansowania.

- Był to dla nas lekki szok i rozgoryczenie. Nie ma się jednak co obrażać na rzeczywistość tylko trzeba działać. Sami nie jesteśmy w stanie zrealizować tak dużej inwestycji – mówił wówczas Tomasz Pisarek z zarządu powiatu kwidzyńskiego, który zapowiadał złożenie wniosków do kolejnej edycji „Polskiego Ładu”.

Samorząd powiatu kwidzyńskiego będzie zabiegał o środki z II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład

Jak się okazuje w II edycji rządowego programu samorząd powiatu kwidzyńskiego może zgłosić aż 5 wniosków: trzy wnioski z listy podstawowej oraz dodatkowo dwa wnioski, które dotyczą inwestycji w gminach popegerowskich. Zarząd powiatu analizuje obecnie różne warianty przygotowania wniosku. Wśród trzech wniosków na liście podstawowej ma znaleźć się wspomniana już budowa nowego budynku dla Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie. Wykonany jest już program funkcjonalno-użytkowy tego zadania, którego koszt szacowany jest na ok. 25 mln zł.

Przypomnijmy, że głównym elementem tej inwestycji jest wzniesienie budynku do zamieszkania zbiorowego z wyposażeniem dla 60 mieszkańców. Będzie to nowy, dwukondygnacyjny budynek, w którym mieszkańcy zajmować będą parter i I piętro. Na II piętrze czyli poddaszu umiejscowione będą natomiast miejsca magazynowe. W ramach projektu planowane jest również wybudowanie dróg dojazdowych, pożarowych, placów i parkingów, określona na ponad 3 mln zł. Sporą wartość ma również wybudowanie nowej sieci centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej. Powstanie także nowa sieć sanitarna oraz instalacja OZE, co w przyszłości ma obniżyć koszty utrzymania budynku. Dodatkowo teren inwestycji zostanie także zagospodarowany.

Poza inwestycją na terenie „Słonecznego Wzgórza” w Ryjewie zarząd powiatu będzie również zabiegać o dofinansowanie modernizacji jednej z dróg powiatowych. Pod uwagę brana jest również modernizacja bazy sportowej, w tym boiska przy I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie. Koszt tego zadania to ponad 4 mln zł.

- Złożone mają zostać również dwa wnioski dotyczące inwestycji na terenach popegeerowskich w gminach. W tej sprawie nadal prowadzone są rozmowy z wójtami gmin oraz burmistrzem miasta i gminy Prabuty. Wstępnie wytypowana została droga biegnąca z Raniewa do Kleczewa. Zarząd nadal zastanawia się jednak nad wyborem drugiej drogi – informuje Starostwo Powiatowe w Kwidzynie.

Warto dodać, że wnioski o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład muszą zostać złożone do połowy lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jerzy Jurek
Pisarek niech takiego sprawiedliwego KaOwca nie udaje bo jak remont drogi w powiecie to przed jego domem, a na modernizowane skrzyżowanie podwójnie wydane pieniądze. Panie Godzik znajdź sobie innego następcę.
g
gapcio
peło w powiecie ma się dobrze z panem L.C. i to jest przyczyna !!!
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie