Samorząd Kwidzyna zabiega o wpisanie budowy obwodnicy miasta do Rządowego Programu Budowy Stu Obwodnic małych miast w Polsce

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Radni rady miejskiej w Kwidzynie jednogłośnie poparli projekt uchwały w sprawie apelu o ujęcie obwodnicy Kwidzyna w Rządowym Programie Budowy Stu Obwodnic małych miast w Polsce.
Radni rady miejskiej w Kwidzynie jednogłośnie poparli projekt uchwały w sprawie apelu o ujęcie obwodnicy Kwidzyna w Rządowym Programie Budowy Stu Obwodnic małych miast w Polsce. Fot. Mirosław Wiśniewski
Samorząd Kwidzyna zamierza zwrócić się do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o ujęcie budowy obwodnicy Kwidzyna w Rządowym Programie Budowy Stu Obwodnic małych miast w Polsce. Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie przyjęli miejscy radni. Trafi ona do Prezesa Rady Ministrów, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, rady powiatu i rad gmin powiatu kwidzyńskiego, a także do posłów i senatorów z terenu województwa pomorskiego.

- Otrzymaliśmy wiadomość, że rząd domyka listę obwodnic o których mówił w kampanii wyborczej. Nie wiem, jak to wyglądało w innych gminach, ale u nas wygląda to całkiem nienajgorzej. Nie prosimy o tę inwestycję sami ze swojej strony niczego nie oferując – przyznał Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna.

Przypomniał również, że miasto wspólnie z powiatem kwidzyńskim i gminami z terenu powiatu, podpisało list intencyjny w tej sprawie. Podkreślił również, że sprawa rozpoczęła się tak naprawdę w roku 2002 od podpisania porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad o wspólnym finansowaniu koncepcji przebiegu obwodnicy Kwidzyna.

- Przygotowanie tej koncepcji kosztowało nas prawie 700 tys złotych, a swój udział w wysokości 70 tys. zł wpłaciliśmy na rzecz GDKiA w Gdańsku – mówił A. Krzysztofiak. - Oprócz koncepcji i przebiegu mamy także zinwentaryzowane jakie budowle inżynierskie pojawią się na trasie, jaką mają długość.

Samorządowcy podpisali list intencyjny ws. budowy obwodnicy. "Wszystkim nam na tej inwestycji zależy"

Samorządowcy podpisali list intencyjny ws. budowy obwodnicy....

Burmistrz podkreślał, że dzięki dalekowzroczności ówczesnego wójta gminy Kwidzyn Edmunda Wierzby, który wpłynął na Agencję Nieruchomości Rolnej, z terenów będących w jej posiadaniu zarezerwowano pas, który obejmuje pas drogowy. Powstrzymała to jego następczyni wójt Ewa Nowogrodzka, która wpisała to do studium uwarunkowań, co zabezpiecza kwidzyńską obwodnicę.

- Ta ziemia jest nienaruszalna – mówi A. Krzysztofiak. - Ponieważ znajduje się w studium, bez zgody rady gminy, nie wolno agencji sprzedać tych ziem. Niezależnie więc od tego kto będzie rządził w agencji dzięki temu studium ziemia ta będzie przeznaczona na obwodnicę.

Jak dodawał burmistrz Kwidzyna jest to ponad 90 procent tych ziem, więc w części będą konieczne także wykupy. Jest to jednak o wiele mniej niż można by tego oczekiwać na 10 km trasie.

- W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość chcą pana zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby doszło do realizacji tego szczytnego projektu i to jak najszybciej – mówił radny Radosław Smejlis.

Radna Justyna Kozłowska zauważyła jednak, że sama koncepcja datowana jest na 10 stycznia 2006 roku. Dopytywała więc czy nie będzie ona wymagała jakiś poprawek, zmian czy aktualizacji.

- Pewnie będzie wymagała – przyznał A. Krzysztofiak. - Prace rozpoczęto w 2002 roku, czyli 17 lat temu, a prace koncepcyjne zakończono w 2006 roku, więc 13 lat temu. Najważniejsze w tym wszystkim jest, że może się zmienić technologia budowy przepustu, technologia budowy wiaduktu, bo 17 lat temu budowano z innych materiałów, ale najważniejsze jest, że jest ustalony przebieg, że są zarezerwowane pod to grunty. Jak będzie wyglądał ten most, tunel czy przeprawa, to nie ma znaczenia. Ważne jest, że wiemy którędy będzie przebiegała i że są na nią zarezerwowane grunty, bo wbrew pozorom jest to problem. Możemy oczywiście wywłaszczać ludzi ZRiD-em, ale zawsze to boli tych wywłaszczonych. W ten sposób uniknęliśmy więc takich przykrych sytuacji dla mieszkańców.

- To bardzo potrzebna inwestycja dla naszej społeczności – przyznał radny Sebastian Kasztelan z KWW Kwidzyniacy. - Jest to również zgodne z naszym programem wyborczym, z którym szliśmy do wyborów, więc nie wyobrażam sobie żebyśmy zagłosowali inaczej.

Radny przypomniał, że inne samorządy podejmują różne starania w tym względzie. W Sztumie burmistrz wyszedł z propozycją zbierania podpisów pod wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów, Malbork robi to w inny sposób, a Starogard w jeszcze inny.

- Wszyscy działają tak jak mogą, ale różnica między Kwidzynem a tymi miastami jest taka, że my dajemy coś od siebie – stwierdził burmistrz Kwidzyna. - To co zrobiliśmy dotąd to znacznie więcej niż zrobiły inne samorządy. Wymienione gminy nie mają koncepcji przebiegu, nie mają gruntów. Jeśli więc ktoś będzie ważył to, a nie patrzył politycznie to myślę, że w naturalny sposób powinniśmy mieć zapewnioną budowę tej obwodnicy.

Jak podkreślono w uzasadnieniu uchwały przyjętej przez radę miasta, samorząd Kwidzyna, wspólnie z innymi samorządami powiatu kwidzyńskiego, od wielu lat zabiega o budowę obwodnicy miasta Kwidzyn, jako ważnej i strategicznej dla naszego miasta inwestycji.

- Uważamy, iż realizacja tego przedsięwzięcia przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności gospodarczej powiatu i gmin wchodzących w jego skład oraz województwa pomorskiego, poprzez poprawę spójności i efektywności systemu transportowego. Jesteśmy przekonani, że budowa obwodnicy przyczyni się do zmniejszenia uciążliwości podróżowania, zwiększenia przepustowości i jakości połączeń transportowych oraz wzmocnienia spójności powiatu. Miasto Kwidzyn, gęsto zaludnione, zostanie odciążone od ruchu tranzytowego. Będzie to jednocześnie zdecydowany krok na rzecz usuwania barier przestrzennych w przepływie ludzi i towarów, a także ułatwienie w zakresie dostępności do obszarów inwestycyjnych i gospodarczych. Budowa obwodnicy i wyprowadzenie najbardziej uciążliwej części transportu tranzytowego poza miasto, to także ważny element ochrony środowiska. To czystsze powietrze i zdrowsi ludzie – podkreślano w w uzasadnieniu przyjętej uchwały.

FLESZ: Klimat nie zwariował, eksperci uspokajają

Wideo

Komentarze 79

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Już po ogłoszeniu wyników i co na to samorząd ? Słaby projekt ?

G
Gość

...bo pedzióf i ciapatych..w poprzednim komencie nie przeszło u cenzora😆😆

S
Strefa wolna od LGBT
23 grudnia, 17:05, PiS 44% obj.:

Buraki z PO własnie otworzyli S16 i S5 żeby połączyć wasze niemieckie autostrady tuskowe

24 grudnia, 11:33, Gość:

Jeszcze lepsze - że niby otwarta S5 nie wiadomo jaką trasą będzie przebiegać, dopiero trwają pracę który wariant będzie realizowany.

Cuda na kiju dosłownie - skoro otworzono S5 to podaj nazwy miast między Świeciem a Olsztynem przez które przebiega ta trasa!? I jeszcze jedno -gdzie jest most na Wiśle by ze Świecia dostać się S5 do Olsztyna!?

Głąbie most masz w Grudziadzu. Specjalnie dla ciebie bedą budować mosty co 20km.

Tobie buraku z Kwidzyna nie potrzebna jest ta s5 tylko ulica Żwirowa do obozu pracy co byś zapier... piątek świątek i niedziela za trzy tysiące.

PiS i tak wygra trzecio kadencje bo [obraźliwe]ów i ciapatych nikt w Polsce nie chce

G
Gość
23 grudnia, 17:05, PiS 44% obj.:

Buraki z PO własnie otworzyli S16 i S5 żeby połączyć wasze niemieckie autostrady tuskowe

Jeszcze lepsze - że niby otwarta S5 nie wiadomo jaką trasą będzie przebiegać, dopiero trwają pracę który wariant będzie realizowany.

Cuda na kiju dosłownie - skoro otworzono S5 to podaj nazwy miast między Świeciem a Olsztynem przez które przebiega ta trasa!? I jeszcze jedno -gdzie jest most na Wiśle by ze Świecia dostać się S5 do Olsztyna!?

G
Gość
23 grudnia, 17:05, PiS 44% obj.:

Buraki z PO własnie otworzyli S16 i S5 żeby połączyć wasze niemieckie autostrady tuskowe

Śmiechu warte S5 - to dopiero żart. Droga, która ma trasę do Olsztyna utknęła pod Bydgoszczą, przejedź teraz odcinek śmierci od Bydgoszczy do Świecia i nie ośmieszaj się. Otworzono fragment kilku kilometrów -S5 jeśli będzie gotowa to za jakieś 4-6 lat, jak dobrze pójdzie.

G
Gość

Szkoda że szpital jest naruszalny i poszedł pod młotek trzy lata temu.

P
PiS 44% obj.

Buraki z PO własnie otworzyli S16 i S5 żeby połączyć wasze niemieckie autostrady tuskowe

p
prof.Grodzki od łapówek
21 grudnia, 11:35, Zainteresowany:

Kilkanaście lat temu były robione przygotowania do budowy obwodnicy. Minęło 8 lat rządów PO, były schetynowki i inne możliwości, jednak lokalni PO-wcy nie mieli siły przebicia żeby zrobić jakieś większe inwestycje drogowe w miescie. Gdyby byli bardziej gospodarni, dawno wybudowali by obwodnicę ale woleli rozdawać kasę na lewo i prawo na głupoty. Marnotrawstwo i brak przemyślanych działań. Patrz wiadukt na Owczej...

23 grudnia, 9:57, Gość:

Tylko jedna drobna uwaga - za rządów PO-PSL wybudowano most na Wiśle za ponad 300 milionów złotych, różni ministrowie obiecywali budowę mostu - i za rządów PiS- Polaczek i z SLD - Pol, ale na obiecankach się skończyło.

Tusk złodziei wybudował za kase z OFE 150mld bo już przekraczał granice procentową deficytu.

Jedna uwaga: most miał opóźnienia prawie rok takie były standardy PO.

Krzysztofiak obiecywał bzdure o moście od pierwszej swojej kampani.

Schetynówki wybudowno koło Schetyny domu bo w Kwidxynie napewno nie

G
Gość
21 grudnia, 11:35, Zainteresowany:

Kilkanaście lat temu były robione przygotowania do budowy obwodnicy. Minęło 8 lat rządów PO, były schetynowki i inne możliwości, jednak lokalni PO-wcy nie mieli siły przebicia żeby zrobić jakieś większe inwestycje drogowe w miescie. Gdyby byli bardziej gospodarni, dawno wybudowali by obwodnicę ale woleli rozdawać kasę na lewo i prawo na głupoty. Marnotrawstwo i brak przemyślanych działań. Patrz wiadukt na Owczej...

Tylko jedna drobna uwaga - za rządów PO-PSL wybudowano most na Wiśle za ponad 300 milionów złotych, różni ministrowie obiecywali budowę mostu - i za rządów PiS- Polaczek i z SLD - Pol, ale na obiecankach się skończyło.

g
gość
22 grudnia, 18:08, Górki:

A co miejscy urzędnicy powiedzą n Kppt? Przecież tam nic się nie dzieje. Wydane 40 milionów i nic. To tyle kosztują te nowoczesne obory? Ile kosztuje roczne utrzymanie kwidzyńskiego parku Pr, emysłowo technologicznego? Panowie radni miasta Kwidzyn proszę o odpowiedź na forum.

22 grudnia, 18:23, Gość:

Nic ci nie odpowiedzą bo z kretynami się nie rozmawia,a na forum to napisz do Banasia ☃️

22 grudnia, 18:35, dr.Grodzki od łapówek:

Masz racje ! Radni PO to skończeni kretyni widać to w lokalnej tv. Może zamiast pisać do Banasia to warto wysłać koperte z trzema tysiącami złotych do dr.Grodzkiego w Szczecinie 💰💰💰

Możesz wysyłać,ale pamiętaj na adres prywatnego gabinetu pana prof.

d
dr.Grodzki od łapówek
22 grudnia, 18:08, Górki:

A co miejscy urzędnicy powiedzą n Kppt? Przecież tam nic się nie dzieje. Wydane 40 milionów i nic. To tyle kosztują te nowoczesne obory? Ile kosztuje roczne utrzymanie kwidzyńskiego parku Pr, emysłowo technologicznego? Panowie radni miasta Kwidzyn proszę o odpowiedź na forum.

22 grudnia, 18:23, Gość:

Nic ci nie odpowiedzą bo z kretynami się nie rozmawia,a na forum to napisz do Banasia ☃️

Masz racje ! Radni PO to skończeni kretyni widać to w lokalnej tv. Może zamiast pisać do Banasia to warto wysłać koperte z trzema tysiącami złotych do dr.Grodzkiego w Szczecinie 💰💰💰

G
Gość
22 grudnia, 18:08, Górki:

A co miejscy urzędnicy powiedzą n Kppt? Przecież tam nic się nie dzieje. Wydane 40 milionów i nic. To tyle kosztują te nowoczesne obory? Ile kosztuje roczne utrzymanie kwidzyńskiego parku Pr, emysłowo technologicznego? Panowie radni miasta Kwidzyn proszę o odpowiedź na forum.

Nic ci nie odpowiedzą bo z kretynami się nie rozmawia,a na forum to napisz do Banasia ☃️

G
Górki

A co miejscy urzędnicy powiedzą n Kppt? Przecież tam nic się nie dzieje. Wydane 40 milionów i nic. To tyle kosztują te nowoczesne obory? Ile kosztuje roczne utrzymanie kwidzyńskiego parku Pr, emysłowo technologicznego? Panowie radni miasta Kwidzyn proszę o odpowiedź na forum.

G
Gość
22 grudnia, 11:52, ...:

100 obwodnic to pic na wodę. Jak wszystkie programy PiSu. Co tydzień unieważniają przetargi na budowę dróg. Z zapowiadanej budowy mostów nic nie wyszło. CPK ? Powołali jedynie zarząd do brania kasy. Przekop Mierzei ? Wycięto drzewa, nic poza tym (jedynie na tym dało się zarobić). To może prom ? Stępka rdzewieje od 5 lat. No to może lodołamacz ? Proszę bardzo. Stoi poklejony taśmą. Pierwyj sort. Nawet dochodowy biznes jakim była stadnina koni, rozłożyli na łopatki. To jest banda nieudaczników (z resztą poprzednicy byli tylko nieznacznie lepsi) i jestem pewny, że program 100 obwodnic padnie szybciej niż mieszkanie . Co im się udało w 5 lat z inwestycji ? Otwarcie gazociągu, który był pobudowany przez PO i paręset metrów asfaltu do domu Szydło.

22 grudnia, 14:06, Precz z kastą sędziowską:

Tuskowi się udał syn Michałek u bandyty Plichty w Amber Gold i OLT Express.To się udało PO. Przetargi na autostrady za Tuska wygrywała niemiecka Alpine Bau.

KPPT w Górkach budowała hiszpańska firma.

Dziś drogi powiatu kwidzynskiego i PKP Kwidzyn budowała lokalna firma budowlana a nie niemiecka z Berlina.

Mam nadzieje że unieważnią przetarg na wiadukt na ul.Owczej i pociągnom do odpowiedzialności firme z Tczewa.

Windy Krzysztofiaka rdzewieją na kładce od pięciu lat.

22 grudnia, 14:48, Gość:

Twoja ortografia jest wprost proporcjonalna do idiotyzmów tu wyPISowanych ,pisz na Berdyczów 😂

Ty niedługo bedziesz pisał do Krzysztofiaka do więzienia a nie na Berdyczów za tą firme z Tczewa..😎

G
Gość
22 grudnia, 11:52, ...:

100 obwodnic to pic na wodę. Jak wszystkie programy PiSu. Co tydzień unieważniają przetargi na budowę dróg. Z zapowiadanej budowy mostów nic nie wyszło. CPK ? Powołali jedynie zarząd do brania kasy. Przekop Mierzei ? Wycięto drzewa, nic poza tym (jedynie na tym dało się zarobić). To może prom ? Stępka rdzewieje od 5 lat. No to może lodołamacz ? Proszę bardzo. Stoi poklejony taśmą. Pierwyj sort. Nawet dochodowy biznes jakim była stadnina koni, rozłożyli na łopatki. To jest banda nieudaczników (z resztą poprzednicy byli tylko nieznacznie lepsi) i jestem pewny, że program 100 obwodnic padnie szybciej niż mieszkanie . Co im się udało w 5 lat z inwestycji ? Otwarcie gazociągu, który był pobudowany przez PO i paręset metrów asfaltu do domu Szydło.

22 grudnia, 14:06, Precz z kastą sędziowską:

Tuskowi się udał syn Michałek u bandyty Plichty w Amber Gold i OLT Express.To się udało PO. Przetargi na autostrady za Tuska wygrywała niemiecka Alpine Bau.

KPPT w Górkach budowała hiszpańska firma.

Dziś drogi powiatu kwidzynskiego i PKP Kwidzyn budowała lokalna firma budowlana a nie niemiecka z Berlina.

Mam nadzieje że unieważnią przetarg na wiadukt na ul.Owczej i pociągnom do odpowiedzialności firme z Tczewa.

Windy Krzysztofiaka rdzewieją na kładce od pięciu lat.

22 grudnia, 14:48, Gość:

Twoja ortografia jest wprost proporcjonalna do idiotyzmów tu wyPISowanych ,pisz na Berdyczów 😂

Twoja czyli kogo ?bo komentarze są dwa...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3