Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sadlinki. Radni przyjęli nowe stawki opłat za zajęcie pasa drogowego

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Radni gminy Sadlinki tym razem nie spotkali się w sali obrad, a nowe stawki przyjęli na sesji zorganizowanej zdalnie.
Radni gminy Sadlinki tym razem nie spotkali się w sali obrad, a nowe stawki przyjęli na sesji zorganizowanej zdalnie. Fot. UG Sadlinki/Szymon Figurski
Radni gminy Sadlinki przyjęli nowe stawki opłat za zajęcie pasa drogowego na drogach zarządzanych przez gminę. Nowe stawki zmienią dotychczas obowiązująca uchwałę podjętą w roku 2016. Przedstawione propozycje zaaprobował komplet 14 radnych. Warto przypomnieć, że po raz pierwszy radni gminy obradowali na żywo drogą elektroniczną.

Jak podkreślano zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze administracyjnej. Za zajęcie pasa drogowego pobiera się również opłatę. Dotychczasowe stawki obowiązujące w gminie Sadlinki określone zostały natomiast w roku 2016.

-Podjęcie nowej uchwały podyktowane jest aktualizacją wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego oraz zmianą sposobu naliczania opłaty w części dotyczącej zezwoleń na umieszczanie urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanej z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego. Nowe stawki opłat zakładają wprowadzenie niższej stawki dla prowadzących roboty związane z budową i umieszczaniem obiektów i urządzeń infrastruktury gazowej. Wprowadzona zostaje również obligatoryjna stawka preferencyjna za zajęcie pasa drogowego dla potrzeb prowadzenia robót i umieszczania urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej - podkreślano w uzasadnieniu uchwały.

Radna Lucyna Ramza-Dudek dociekała co oznacza zapis mówiący o tym, że inwestorzy mogą zajmować pasy drogowe na prawach wyłączności.

-Jak sama nazwa mówi nie mogą oni nikomu innemu podejmować, ani na kogoś innego scedować wynajęcia pasa tylko dana firma musi uwzględnić to w swoich pracach - wyjaśniała Elżbieta Krajewska, wójt gminy Sadlinki.

Ogień strawił kompleks budynków gospodarczych znajdujący się na dwóch posesjach.

Gmina Kwidzyn. Pożar w Kamionce - płonął kompleks budynków g...

Wójt gminy dodawała, że tylko wykonawca danych robót może ubiegać się o zgodę na wykonanie danych robot budowlanych i tylko on obciążany jest kosztami za zajęcie pasa. Radną Lucynę Ramzę-Dudek interesował także punkt wprowadzonych regulacji dotyczący umieszczenia urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego.

-Zmieniamy opłaty pod infrastrukturę gazową, telekomunikacyjna i pozostałe. Jakie z praktyki są te pozostałe - dopytywała radna L. Ramza-Dudek.

-Wynika to z przepisów, które to zarządzenie określa. Dostosowaliśmy te stawki do nowego rozporządzenia które określa co powinno być w uchwale objęte czyli są to te, które nie są tam ujęte. Mamy tu numeratywnie wyliczone na co i jest wymieniona konkretna stawka. W pozostałych, które są nieokreślone, a mogą się zdarzyć, po prostu mieści się to w określonej kwocie – wyjaśniała wójt E. Krajewska.

Wójt gminy Sadlinki dodała, że nie wie co dokładnie co to mogłoby być. Przyznała, ze czasami są rzeczy nieprzewidziane, drobne, których nie można określić.

Stawki za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych

1.prowadzenie robót w pasie drogowym oraz zajęcie pasa drogowego na prawach wyłączności w celach innych niż wymienione w ust. 2-3 (stawka za m2 na dzień):
1)jezdnia do 50% szerokości - 4 zł
2)jezdnia powyżej 50% szerokości - 6 zł
3)pozostałe (np. chodniki, place, zatoki postojowe i autobusowe, pobocza, drogi gruntowe) - 3 zł
4)bez względu na rodzaj zajętej części pasa drogowego, w celu prowadzenia robót związanych z obiektami i urządzeniami infrastruktury gazowej - 0,50 zł
5)bez względu na rodzaj zajętej części pasa drogowego, w celu prowadzenia robót związanych z obiektami i urządzeniami infrastruktury telekomunikacyjnej - 0,20 zł
2.Umieszczenie urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego (stawka za m2 na rok):
1)infrastruktura gazowa - 10 zł
2)infrastruktura telekomunikacyjna - 20 zł
3)pozostałe - 100 zł
4)pozostałe na drogowych obiektach inżynieryjnych - 200 zł
3.umieszczenie obiektów budowlanych niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego oraz reklam (stawka za m2 na dzień):
1)obiekty handlowe do 15 m2 - 0,20 zł
2)pozostałe obiekty budowlane - 0,30 zł
3)reklamy - 1,20 zł

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto