Rozstrzygnięto I etap ogólnopolskiego konkursu plastycznego organizowanego przez KRUS. Nagroda specjalna dla Mateusza Rombalskiego

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
W kategorii klas IV-VIII wygrała praca Julii Kamińskiej, uczennicy klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie Fot. archiwum PT KRUS Kwidzyn
Prace Noemi Nalewskiej ze Szkoły Podstawowej w Czarnem Dolnem oraz Julii Kamińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie zwyciężyły w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci organizowanego przez KRUS. Komisja konkursowa uznała je za najlepsze ze 162 dzieł nadesłanych na konkurs. Nagrodę Specjalną otrzymał natomiast Mateusz Rombalski z SP 6.

Ogólnopolski konkurs plastyczny organizowany przez KRUS w tym roku odbywa się pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat wypadkom zapobiegamy”.

- W czasie epidemii sposób prowadzenia każdego z etapów konkursu musiał ulec stosownej modyfikacji. Nikt z uczestników konkursu nie mógł być w żaden sposób narażony na potencjalne zakażenie się. Przed pandemią pracownicy KRUS Placówki Terenowej w Kwidzynie osobiście odwiedzali szkoły powiatu kwidzyńskiego po to, by zachęcić nauczycieli plastyki i uczniów do wzięcia udziału w corocznym, konkursie plastycznym, który promuje rozsądek i bezpieczeństwo w domu, zagrodzie i na polu gospodarstwa rolnego. Teraz kontakt z dyrekcją, nauczycielami i uczestnikami konkursu odbywał się głównie zdalnie, za pomocą klasycznych komunikatorów – wyjaśnia Roman Szałapski, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Kwidzynie.

Ostatecznie na konkurs nadesłano 162 prac plastycznych, przygotowanych w formacie A3, których autorami byli uczniowie 11 szkół podstawowych. Oceniała je Komisja Konkursowa w składzie: Małgorzata Stankiewicz – przewodnicząca, Noemi Zielonka, Jolanta Szatanek. Jak podkreślono charakteryzowały się wysokim poziomem technicznym i artystycznym. Wybór tych najlepszych był więc bardzo trudny.

- Dotarła do nas gigantyczna ilość prac, zważywszy na utrudnienia związane z pandemią. Podłogi dwóch pomieszczeń były wyłożone dziełami, po to, by mieć wgląd na wszystkie prace jednocześnie i wybrać te, które w każdej grupie były zdaniem Komisji Konkursowej najlepsze - mówi Noemi Zielonka, jedna z jurorek.

Komisja konkursowa przyznała łącznie siedem nagród. Po trzy nagrody trafiły do grup wiekowych uczniów z klas I-III oraz IV-VIII. W młodszej kategorii wiekowej zwyciężyła praca Noemi Nalewskiej z SP w Czarnem Dolnem, a kolejne miejsca zajęły: Zofia Zybała z SP Rodowo oraz Wiktoria Kula z SP Janowo. W kategorii uczniów klas IV-VIII wygrała natomiast praca Julii Kamińskiej z SP 6 w Kwidzynie. Drugie miejsce w tej kategorii przyznano Zofii Nakoniecznej z SP Otłowiec, a trzecie Katarzynie Jędrzejewskiej z SP Wandowo.

Przyznano także osobną nagrodę specjalną, którą otrzymał Mateusz Rombalski, uczeń klasy Vb ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie. Jak podkreślono praca Mateusza wybiegała poza regulamin konkursu, ale wnosiła innowacyjność i jest przykładem oryginalnej wizji problemów dzieci na wsi. Wyróżniona praca nie weźmie jednak udziału w kolejnych etapach konkursu z uwagi na jej nieregulaminowy charakter.

- Temat konkursu ,,Wypadki na wsi” był bardzo interesujący. Trudność sprawił mi jednak wybór zdarzenia, które miałam namalować i w jakiej formie go przedstawić, by było ciekawie, a jednocześnie zrozumiane przez odbiorcę. Jestem kreatywna. Bardzo lubię wykonywać prace plastyczne i brać udział w tego typu konkursach. Nie spodziewałam się jednak takiego sukcesu w konkursie powiatowym. Jest mi bardzo miło. Odczuwam dużą satysfakcję – przyznaje Julia Kamińska, laureatka I miejsca w grupie wiekowej IV – VIII klasy.

Julia oraz wyróżniony nagrodą specjalną Mateusz Rombalski to uczniowie SP 6 w Kwidzynie, której liczna reprezentacja co roku uczestniczy w konkursie organizowanym przez KRUS.

- Z wielką chęcią przystąpiłam do realizacji tego wyzwania, gdyż jest to mój ulubiony konkurs. Już od kilkunastu lat bierzemy w nim udział i młodzi plastycy z SP nr 6 bywają zauważeni zarówno w Kwidzynie, jak i na etapach wyższych. KRUS za ten konkurs również hojnie nagradza dzieci, które są przeszczęśliwe, zdobywając atrakcyjne nagrody. Takie podejście organizatora motywuje uczniów do wykonania małych dzieł plastycznych. Nasi uczniowie byli bardzo kreatywni i wykonali swoje prace na 6 z plusem. Ich rysunki były na bardzo wysokim poziomie. Cieszę się, że dwójka moich uczniów (Julia Kamińska i Mateusz Rombalski) została nagrodzona na etapie rejonowym, a praca Julii, za którą mocno trzymam kciuki, trafi na kolejny etap konkursu. Może i w województwie jury doceni talent Julii? Przygotowanie i przeprowadzenie takiego konkursu wymaga od nauczyciela jak i od dzieci oraz rodziców dużo pracy, również tej niewidocznej, bo formalnej. Tym bardziej cieszy fakt, że nasi uczniowie zostali zauważeni – podkreśla Elżbieta Zardzewiały, nauczycielka plastyki w SP 6 w Kwidzynie.

Jak dodaje kierownik PT KRUS w Kwidzynie laureaci otrzymają nagrody ufundowane przez Oddział Regionalny Kasy Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku. Podziękowania trafia również do nauczycieli plastyki oraz wszystkich którzy brali udział w konkursie.

Laureaci I etapu Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”:

-kategoria uczniów klas I-III:
1.Noemi Nalewska, uczennica klasy II ze Szkoły Podstawowej w Czarnem Dolnem
2.Zofia Zybała, uczennica klasy I ze Szkoły Podstawowej w Rodowie
3.Wiktoria Kula, uczennica klasy I ze Szkoły Podstawowej w Janowie
-kategoria uczniów klas IV-VIII:
1.Julia Kamińska, uczennica klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie
2.Zofia Nakonieczna, uczennica klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Otłowcu
3.Katarzyna Jędrzejewska, uczennica klasy VIII ze Szkoły Podstawowej w Wandowie
Nagroda Specjalna
Mateusz Rombalski, uczeń klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie

Gdzie na tanie wakacje w 2021 roku?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie