Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rakowiec: Powiślańska śliwka i ocet z certyfikatem "Doceń polskie"!

Redakcja
Certyfikatem „Doceń polskie” nagrodzono wyroby Stowarzyszenia Mieszkańców i Sympatyków Wsi Rakowiec. To śliwka w occie oraz ocet śliwkowy. Oba produkty otrzymały dodatkowo tytuł Top Produkt - zarezerwowany dla żywności z maksymalnymi ocenami.

Program „Doceń polskie” ma promować wysokiej jakości produkty dostępne na polskim rynku oraz posiadające „polski akcent”. Uczestnictwo w programie gwarantuje producentowi szerokie wsparcie promocyjne na różnych płaszczyznach i za pośrednictwem różnych nośników informacji – za pośrednictwem mediów tradycyjnych jak i elektronicznych. Honorowy patronat nad programem sprawuje minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Podczas osiemnastej Certyfikacji, która odbyła się 28 października w Hotelu Szafran, w Czeladzi k. Katowic, certyfikat otrzymały dwa produkty: powiślańska śliwka w occie oraz ocet z powiślańskiej śliwki. Oba te produkty znajdują się na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Warto dodać, że w całym województwie pomorskim są 173 produkty wpisane na tę ministerialną listę. Więcej, bo aż 200, ma tylko województwo podkarpackie. Śliwka i ocet jako produkty regionalne stały się kulinarnymi wizytówkami powiatu i są promowane przy wielu okolicznościowych imprezach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sala tradycji kulinarnych w Rakowcu. Warsztaty z finalistką "Hell's Kitchen"

Śliwka na wspomnianą listę została wpisana 2011 roku. Do jej przygotowania gospodynie z Rakowca używają śliwek węgierek, które potem trzykrotnie zalewają gorącym roztworem octu i cukru. Na koniec całość uzupełniają goździkami, imbirem, gorczycą i wanilią. Jeśli jednak ktoś chce przygotować „swoją” śliwkę, może mieć kłopot, bowiem panie z Rakowca proporcji poszczególnych składników nie zdradzają.

Na liście produktów regionalnych widnieje również ocet śliwkowy. Specjał cechuje się wyraźnym posmakiem słodko-kwaśnej śliwki, octu, goździków i imbiru. Co ciekawe, poddaje się go 4-krotnemu gotowaniu, co sprawia że potrawa, do której jest dodawany nie musi być przegotowywana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto