Puchar ZPRP dla Wybrzeża. Młodzicy MTS Kwidzyn ze srebrnymi medalami FOTO, WIDEO

Aleksander Łubiński/Rafał Malec
Młodzicy MTS Kwidzyn drugą drużyną w kraju. W rozegranym w Kwidzynie turnieju finałowym Pucharu Związku Piłki Ręcznej w Polsce triumfowało Wybrzeże Gdańsk. W decydującym starciu, po bardzo emocjonującym i pełnym zwrotów akcji meczu, gdańszczanie pokonali gospodarzy 30:27 (14:15). Brąz dla Vive Tauronu Kielce.

W piątkowych półfinałach obaj finaliści łatwo uporali się z przeciwnikami. Wybrzeże pokonało Vive Tauron Kielce 28:19 (16:7), zaś MTS Kwidzyn rozgromił Ostrovię Ostrów Wlkp. 39:18 (18:10). W drugim z tych spotkań podopieczni Mateusza Hanisa pozwolili rywalom toczyć wyrównaną walkę tylko przez kilka pierwszych minut. Od stanu 4:4 szybko zaczęli powiększać przewagę i jeszcze przed przerwą zdołali odskoczyć na 8 goli. Po przerwie dominowali jeszcze wyraźniej i skończyło się ponad 20-bramkowym pogromem. Najskuteczniejsi w naszym zespole byli Wiktor Mokracki - 10 goli, Artur Ekstowicz - 9 oraz Denis Grochowski - 7. W bramce MTS dobrą partie rozegrał Marcin Wysocki.

W sobotę, w meczu o brąz, kielczanie najpierw też łatwo pokonali Ostrovię 34:20 (19:11), ale prawdziwe emocje czekały na kibiców dopiero w wielkim finale. Decydujący mecz niemal do samego końca trzymał kibiców w dużym napięciu, bo prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie. Do tego już na samym początku rywale wyłączyli z gry Wiktora Mokrackiego, a potem MTS odpowiedział tym samym wyłączając Jakuba Powarzyńskiego. W pierwszej połowie przez większą część czasu o jedną bramkę z przodu było Wybrzeże, ale tuż przed przerwą to kwidzynianie wyszli na prowadzenie.

Po przerwie walka rozgorzała na całego, ale już na samym początku gospodarze odskoczyli na 3 gole i wydawało się, że są na dobrej drodze. Rywale jednak szybko odpowiedzieli, a trudni do powstrzymania dla kwidzynian byli przede wszystkim Patryk Krok oraz Wiktor Łazarczyk, zaś z karnych nie mylił się Kacper Golis. W MTS ciężar gry brali na siebie Hubert Dziubek i Artur Ekstowicz, a Wiktor Mokracki "urywał" się swojemu plastrowi, gdy tylko mógł. To jednak tego dnia nie wystarczyło na Wybrzeże, a kluczowe okazały się dwa podwójne wykluczenia. Grając w sześciu przeciwko czterem gdańszczanie zdołali wypracować 2-3-bramkową przewagę, którą dowieźli do końca.

Kwidzynianie po końcowej syrenie nie kryli łez rozpaczy, ale na osłodę pozostały im nagrody indywidualne. Najwszechstronniejszym zawodnikiem (MVP) turnieju Final Four wybrany został Wiktor Mokracki, nagroda dla najlepszego bramkarza trafiła do Marcina Wysockiego, zaś królem strzelców został Artur Ekstowicz, wszyscy z MTS! Wspomniany tercet znalazł się również w najlepszej "7" turnieju.

Wideo z otwarcia i meczu półfinałowego: MTS Kwidzyn-Ostrovia Ostrów Wlkp.