Przygotuj się do zimy! Mieszkasz w domku? Sprawdź kotłownię, kocioł, rury i zawory. W blokach wystarczy skontrolować grzejnik

Akcja specjalna Temat tygodnia: Ciepły dom
Odpowietrzanie grzejnika to coroczne rutynowe przygotowanie do sezonu grzewczego
Odpowietrzanie grzejnika to coroczne rutynowe przygotowanie do sezonu grzewczego Materiały prasowe
Za nami pierwsze próby techniczne instalacji c.o. w budynkach wielorodzinnych. Lada moment grzejniki w blokowych mieszkaniach zaczną grzać w trybie ciągłym. Wielu dostawców tzw. czynnika grzewczego już zapowiedziało podwyżki stawek. A pamiętać trzeba, że w Polsce ogrzewa się mieszkania przez prawie trzy czwarte roku. A to oznacza, że konserwacja instalacji grzewczej jest bardzo ważna. Nie mają z tym, oczywiście, kłopotów mieszkańcy bloków i kamienic - o instalację dba u nich właściciel lub administrator budynku. Lokatorom pozostaje co najwyżej wyczyszczenie i odpowietrzenie grzejnika.

Zwłaszcza to pierwsze może być, w przypadku tradycyjnego kaloryfera, kłopotliwe. Pomiędzy żeberkami lubi gromadzić się brud.

- Kiedy kaloryfer zaczyna grzać, pokrywający go kurz zaczyna nieprzyjemnie pachnieć a jego drobinki krążą w powietrzu, co jest szczególnie niekorzystne dla alergików. Ponadto brud sprawia, że wydajność grzania spada. Przed sezonem grzewczym warto więc dokładnie grzejnik oczyścić - radzi ekspert z firmy produkującej instalacje centralnego ogrzewania. - Czyszczenie kaloryfera ułatwi nam np. specjalna szczotka na elastycznym kiju. Warto też oczyścić z kurzu sprzęty stojące w okolicach kaloryfera – dodaje.

Efektywność grzejników zmniejszają też zasłaniające je meble. Zdarza się, że podczas przemeblowania wiosną czy latem ustawimy przy kaloryferze szafkę lub stolik. Kiedy jest zimny - nie przeszkadzają. Inaczej jest w czasie mrozów. Zasłonięty szafką grzejnik będzie dawał o wiele mniej ciepła. Zamiast podkręcać moc grzewczą „na maksa”, powinniśmy spróbować odsunąć od niego meble.

Gdy grzejnik słabo grzeje

Często się zdarza, że kaloryfer po lecie jest zapowietrzony. Grzeje słabiej, często jest ciepły na dole, zimny na górze. Warto go wtedy odpowietrzyć.

W przypadku urządzeń z automatycznym odpowietrzaczem należy zastosować się do wskazówek producenta. Grzejniki bez odpowietrzaczy, jeśli są prawidłowo zainstalowane, zazwyczaj odpowietrzają się same. Jeśli jednak pojawią się sygnały, że urządzenie jest zapowietrzone, dobrze będzie zwrócić się o pomoc do fachowca, który poluzuje tzw. śrubunek przy zaworze grzewczym - tłumaczy ekspert.

Właściciele domków jednorodzinnych, za których żadna administracja nic nie sprawdzi i nie poprawi, powinni zadbać nie tylko o czyste i odpowietrzone grzejniki, ale i o resztę istalacji (a więc przede wszystkim źródło ciepła lub przyłącze do sieci c.o.).

- W kotłowni znajduje się przeważnie manometr, na którym możemy odczytać ciśnienie wewnątrz instalacji. Wynosi ono zazwyczaj od jednego do dwóch barów. Jeśli jest niższe niż w poprzednich latach, powinniśmy wpuścić do instalacji trochę wody. Gdy jednak zaobserwujemy spory spadek, jest ryzyko, że pojawiła się nieszczelność. W takiej sytuacji musimy zwrócić się o pomoc do specjalisty - mówi ekspert.

Straty ciepła mogą też powstawać w miejscach, gdzie uszkodzona jest izolacja cieplna rur doprowadzających ciepłą wodę z kotła do grzejników. Odczuwalne jest to zwłaszcza tam, gdzie kocioł stoi np. w piwnicy a instalacja doprowadzająca jest długa. Nie pozostaje nic innego, jak - metr po metrze - skontrolować rury. Jeżli okaże się, że znajdziemy jakieś uszkodzenia - zajdzie potrzeba, by ich otulinę izolacyjną wymienić. Warto przy tym skorzystać z najnowszych rozwiązań. Izolacje są nieustannie doskonalone, ich czołowi producenci używają coraz lepszych tworzyw. Opłacać się może czasami po prostu izolację wymienić na bardziej nowoczesną.

Optymalne ogrzewanie

Komfort korzystania z ogrzewania to nie tylko sprawa technologii i sprawności instalacji. Ważne jest utrzymywanie w mieszkaniu odpowiedniej temperatury i to przez cały rok.

Gdy w pomieszczeniu jest za ciepło, osłabia się nasz układ odpornościowy, spada możliwość koncentracji, narastają zmęczenie i senność. Gdy mieszkanie jest wychłodzone, pojawia się nieprzyjemna wilgoć. Jest nam chłodno, nie możemy się odprężyć i odpocząć.

Chociaż przez wiele osób temperatura optymalna jest odczuwalna indywidualnie, są pewne zalecenia co do jej wysokości w poszczególnych pomieszczeniach. Najlepiej funkcjonujemy, gdy w naszym mieszkaniu panuje ok. 20 st. C. Mogą to być wahania od 19 do 22 stopni, ważne by zbytnio nie odbiegać od tej normy. Pozwala to utrzymać odpowiedni poziom wilgotności powietrza (40-60 proc.). Wszystko jednak zależy od charakteru pomieszczenia. Na przykład w sypialni temperatura nie powinna przekraczać 18 st. C. Nasz sen będzie zdrowszy, a rano obudzimy się wypoczęci i pełni energii.

Grzejesz? Rób to racjonalnie i wietrz!

Jesteśmy przyzwyczajeni do otwierania okien latem, w miarę jak temperatura na zewnątrz spada – ograniczamy intensywne wietrzenie. A to podstawowy błąd! W okresie jesiennym i zimowym bardzo ważne jest, aby nie zapominać o wymianie powietrza w pomieszczeniach: to jedyny skuteczny sposób na usunięcie nadmiaru wilgoci. Wietrzenie powinno być krótkie, ale intensywne. Otwierając okna na oścież – nawet na kilkanaście minut – nie zapominajmy zakręcić grzejników na ten czas.

Warto częściej korzystać z możliwości regulowania temperatury. To daje realne oszczędności. Wyjeżdżając warto ustawić termostaty na najniższą wartość, ale nie wyłączać ich zupełnie. Po powrocie dom czy mieszkanie nie będą wyziębione i zużyjemy mniej energii na ich dogrzanie. Pamiętamy, aby w pomieszczeniach rzadziej używanych utrzymywać niższą temperaturę - to również pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach.

Na niższą temperaturę możemy pozwolić sobie w łazience, którą dogrzewamy tylko podczas kąpieli. Jednak w tym przypadku równie istotna jest wilgotność w pomieszczeniu, a więc skuteczna wentylacja (bo nie każda łazienka ma okno). Jeżeli wymiany wilgotnego powietrza w łazience nie będzie – para wodna skropli się na ścianach, suficie, a nawet podłodze, a my będziemy musieli prędzej czy później zmierzyć się ze skutkami jej nadmiaru (pleśnią). Jest to szczególnie istotny problem, gdy często korzystamy z prysznica.

Partnerzy:
Cendrowski Systemy Sanitarno-Grzewcze  
Michał Cendrowski 
Kaniczki 39 
82-522 Sadlinki 
[email protected]
667 356 141 

MALPUR Paweł Jasiński 
664304290 
[email protected]

Facebook

malpur.olx.pl

PEL-EKO AGNIESZKA SZMIDT
663 694 499 
[email protected]
Facebook

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto