Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd Kina Polskiego w kwidzyńskim kinie. Widzowie obejrzą filmy: „Jak najdalej stąd” oraz „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
O godz. 20.10 w kwidzyńskim kinie rozpocznie się projekcja filmu Jana Holoubka "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy'
O godz. 20.10 w kwidzyńskim kinie rozpocznie się projekcja filmu Jana Holoubka "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy'
Dziś (wtorek, 21 września 2021 r.) kolejny dzień Przeglądu Kina Polskiego zorganizowanego w kwidzyńskim kinie przez Dyskusyjny Klub Filmowy „Powiększenie”. O godzinie 18.00 zaprezentowany zostanie film „Jak najdalej stąd”, natomiast o godz. 20.10 widzowie obejrzą film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Bilety, w cenie 10 zł, nabywać można przed wejściem na seans.

Wtorkowe prezentacje Przeglądu Kina Polskiego rozpocznie film „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego. Reżyser, a także autor scenariusza filmu, podobnie jak w swym debiucie („Cicha noc”) przedstawia widzom słodko-gorzką analizę poplątanych relacji rodzinnych.

- Ola (w tej roli Zofia Stafiej) to zbuntowana nastolatka, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec sprawiają, że wyrusza sama w daleką podróż. Los przeznacza jej nie lada wyzwanie, w imieniu rodziny ma sprowadzić ciało zmarłego do Polski - czytamy w informacji o filmie Piotra Domalewskiego.

Warto dodać, że film otrzymał Złote Lwy 2020 za najlepszy scenariusz (Piotr Domalewski), najlepszą muzykę (Hania Rani) oraz najlepszy debiut aktorski (Zofia Stafiej). Piotr Domalewski otrzymał również Złotego Kangura, nagrodę australijskich dystrybutorów filmowych. To jednak nie wszystkie wyróżnienia, bowiem w roku 2021 film otrzymał także dwa Orły. Kingę Preis nagrodzono za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą, a Piotra Sobocińskiego Jr. za najlepsze zdjęcia.

Jako drugi, we wtorkowy wieczór (godz. 20.10), zostanie natomiast zaprezentowany film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka. To poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach czyli sprawie, uchodzącej za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa, która stała się inspiracją m.in. dla książki i głośnego reportażu.

- Jest to fabularna rekonstrukcja losów Tomasza Komendy (w tej roli Piotr Trojan), młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgosi Kwiatkowskiej. Poszkodowanego, który na sprawiedliwy wyrok i uniewinnienie musiał czekać w celi aż 18 lat. Pełna emocji i napięcia, społecznie zaangażowana opowieść, doskonale zagrana i stworzona z troską o każdy detal i jak największy autentyzm - czytamy w informacji o debiucie reżyserskim Jana Holoubka.

Film został obsypany nagrodami na Orłach 2021. Nagrody przyznano wówczas za: najlepsza rolę kobiecą (Agata Kulesza), najlepsza główną rolę męską (Piotr Trojan), najlepszą drugoplanową rolę męską (Jan Frycz), najlepszą reżyserię (Jan Holoubek), najlepszy montaż (Rafał Listopad) oraz najlepszą charakteryzację. Jana Holobka uznano także za reżyserskie odkrycie roku.

Dodajmy, że kwidzyński Przegląd Kina Polskiego zakończy się już jutro, we środę, 22 września 2021 r. Widzowie obejrzą wówczas filmy: „Sweat” Magnusa von Horna oraz „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto