Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt "Śladami lokalnych historii" nabrał rozpędu! Widać już efekty twórczej pracy artystów oraz mieszkańców Janowa, Rozpędzin i Brachlewa

Karolina Staniszewska
fot. Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie
W maju, Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie wystartował z projektem "Śladami lokalnych historii". Swoim zasięgiem obejmuje on trzy wsie, a jego uczestnicy mogą odkrywać i rozwijać swoje pasje, a także poznawać historię swoich miejscowości. Na jego realizację GOK pozyskał środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Śladami lokalnych historii", to kolejny projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie. Jego głównym celem, jak podkreślają autorzy, jest kształtowanie kreatywności, rozwijanie zdolności i pasji wśród mieszkańców, poprzez wspólne działania i zagłębienie się w lokalną przestrzeń i jej historię.

- To kolejny duży projekt realizowany z mieszkańcami wsi Brachlewo, Rozpędziny oraz Janowa. Działania realizowane w trzech modułach badawczych, mają wzmóc utożsamianie mieszkańców z miejscem zamieszkania, zainteresowanie lokalną historią, kulturą, tradycją i wzbudzenie świadomość przynależności do małej ojczyzny. Rozpoczęły się od odkrywania skarbów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego poprzez badanie lokalnej historii, tradycji, obyczajów, kultury i sztuki, ważnych miejsc i ludzi - mówi Katarzyna Bednarek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie.

Trwa kolejny etap projektu. Teraz mieszkańcy podjęli współpracę z prawdziwymi artystami, co bez wątpienia jest ciekawym doświadczeniem. Mowa tu o trzech różnych w swej formie cyklach warsztatów kreatywnych.
Ta część projektu to sposób na aktywne rozwijanie umiejętności, zdolności i wiedzy w zakresie poznania i realizacji oryginalnych form sztuki w przestrzeni publicznej przez różne grupy na podstawie odkrytych zasobów.

Końcowym, materialnym efektem projektu „Śladami lokalnych historii”, będzie prezentacja prac wykonanych przez mieszkańców we współpracy z artystami. W każdej z trzech miejscowości odbędą się uroczyste odsłonięcia dzieł z udziałem mieszkańców, artystów i zaproszonych gości.

Rozpędziny
Mozaika w Rozpędzinach już nabiera kształtu. Powstają tu dwie ławki, które ozdabia wyjątkowa mozaika. Nad wszystkim czuwa artystka Jessica Czarnecka, której pomaga instruktor Ewa Łozińska z Gminnego Ośrodka Kultury. Przy pracy nie brakuje najmłodszych pomocników, którzy chętnie biorą udział w tworzeniu dzieła.

Brachlewo
Kolejna miejscowość i kolejna forma artystycznej ekspresji. W Brachlewie powstaje instalacja artystyczna pod kierownictwem artysty Mieczysława Wojtkowskiego we współpracy z Piotrem Jakubowskim oraz mieszkańcami.

Janowo
Natomiast w Janowie powstaje mural pod okiem artystów Kasi Grządzieli oraz Czesława Fankidejskiego. Podobnie jak w Brachlewie i Rozpędzinach, nie brakuje tu pomocników i już widać pierwsze efekty tej zbiorowej pracy.

W każdej z miejscowości, oprócz wspólnej twórczej pracy, uczestnicy mieli okazję rozwijać swoje umiejętności podczas warsztatów, które poprowadzili artyści współpracujący przy projekcie.

- Ogólna koncepcja zadania polega na inicjowaniu takich sytuacji twórczych, które mają kształtować kreatywność, wspierać pasje, rozwijać zdolności i dawać poczucie doświadczania wartości wyższych w realnej obecności osób z najbliższej lokalnej społeczności - wyjaśnia dyrektor GOK w Kwidzynie. - Zadanie to sprzyja rozwijaniu relacji, identyfikacji z miejscem zamieszkania, poprzez działania twórcze odwołujące się do lokalnych zasobów poprzez świadomą zmianę w najbliższej przestrzeni publicznej - dodaje Bednarek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto