Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Produkcja energii z własnych, ekologicznych źródeł. Polacy chcą zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną

OPRAC.:
Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Produkcja energii z własnych, ekologicznych źródeł.
Produkcja energii z własnych, ekologicznych źródeł. Arkadiusz Wojtasiewicz
Polacy coraz bardziej interesują się produkcją energii z własnych, ekologicznych źródeł. Jednym z głównych powodów jest chęć zaoszczędzenia na rachunkach z energię elektryczną. Urząd Regulacji Energetyki przygotował raport dotyczący energii elektrycznej wytworzonej z OZE w mikroinstalacji i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej. - Dane prezentowane w naszym najnowszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach od kilku lat przyrasta w ogromnym tempie - zaznaczył Rafał Gawin, prezes URE.

Polacy chcą zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną

Urząd Regulacji Energetyki zauważył, że raport pokazuje ponad dwukrotny (w stosunku do 2021 roku) wzrost wolumenu energii elektrycznej wprowadzonej do sieci z mikroinstalacji. Mikroinstalacje to kategoria obejmująca najmniejsze instalacje odnawialnych źródeł energii o mocy do 50 kW.

Statystyki URE zostały sporządzone na podstawie danych zawartych w sprawozdaniach rocznych operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych (OSD).

Według raportu, na koniec 2022 r. do sieci elektroenergetycznych przyłączonych było ponad 1,2 mln mikroinstalacji, których łączna moc zainstalowana wyniosła ponad 9,3 GW. 99% z nich to instalacje fotowoltaiczne. W 2022 roku mikroinstalacje wprowadziły do sieci dystrybucyjnych prawie 5,8 TWh energii, tj. o 109 proc. więcej niż w 2021 roku.

- Dane prezentowane w naszym najnowszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach od kilku lat przyrasta w ogromnym tempie. Znaczenie tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju będzie coraz większe, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, w której pożądane jest wytwarzanie i zużywanie energii na poziomie lokalnym. Jednak wprowadzenie takiej mocy mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego wymaga pilnego dostosowania infrastruktury sieciowej – zauważył Rafał Gawin, prezes URE.

Dynamika wzrostu ilości energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci OSD we wszystkich mikroinstalacjach w latach 2018-2022 prezentowała się następująco:

  • w 2019 r. w stosunku do 2018 r. nastąpił wzrost o ok. 122 proc.,
  • w 2020 r. w stosunku do 2019 r. ‒ wzrost o ok. 211 proc.,
  • w 2021 r. w stosunku do 2020 r. – wzrost o ok. 138 proc.,
  • w 2022 r. w stosunku do 2021 r. – wzrost ok. 109 proc.
Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Produkcja energii z własnych, ekologicznych źródeł. Polacy chcą zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną - Dziennik Bałtycki

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto