18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią (PRAZE) - zmieniając świadomość

Artykuł sponsorowany
Rozwój cywilizacyjny i wzrost społecznych oczekiwań dotyczących jakości życia powoduje stałe zwiększanie się zapotrzebowania na paliwa i energię elektryczną. Z technicznego punktu widzenia nie stanowi to większego problemu: można wybudować dodatkowe elektrownie, można wydobyć więcej węgla. Wydaje się, że jedyne ograniczenia wynikają tylko ze strony finansowej. A jednak…

Wydatki na energię są coraz istotniejszym kosztem prowadzenia każdej działalności gospodarczej i nadal będą rosły. Koszty transportu, energii potrzebnej do produkcji oraz ogrzewania budynków, mogą mieć decydujący wpływ na wynik finansowy przedsiębiorstwa oraz budżetu domowego mieszkańców.

Tak jak setki lat temu w rolnictwie zauważono, że nie można w nieskończoność opierać się na wypalaniu lasów, tak i my musimy w końcu uznać, że czas odejść od energetyki węglowej. Zmiany klimatyczne spowodowane emisją CO2 postępują w takim tempie, że Parlament Europejski wydał szereg dyrektyw zobowiązujących członków UE do podjęcia niezbędnych działań mających na celu zatrzymanie tego procesu.

Zauważono potrzebę przeprowadzenia szeroko zakrojonej działalności edukacyjno- informacyjnej na temat konieczności większego wykorzystania nowych, alternatywnych (odnawialnych) źródeł energii oraz o możliwościach oszczędzania energii w domu, gospodarce czy przemyśle. Konsekwencja tych działań było powołanie w grudniu 2009 roku przez Powiat Kwidzyński przy wsparciu Komisji Europejskiej Powiślańskiej Regionalnej Agencji Zarządzania Energią (PRAZE). Władzom lokalnym Powiśla zależało, aby mieszkańcy regionu zyskali możliwość łatwego dostępu do wiedzy na temat racjonalnego gospodarowania energią. Dzięki temu może następować poprawa konkurencyjność lokalnych przedsiębiorstw oraz zmniejszenie wydatków na energię przez mieszkańców.

Z pomocy Agencji korzystają lokalne firmy, samorządy i zwykli mieszkańcy. Osoby budujące dom uzyskają poradę w siedzibie Agencji w zakresie energooszczędnego projektowania budynków i wykorzystania materiałów, które pomogą uniknąć strat ciepła i zmniejszyć koszty eksploatacji. Pracownicy agencji służą pomocą w przygotowani wniosku o zwrot części kosztów poniesionych przez osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe na montaż kolektorów słonecznych, do ogrzewania wody, w ramach programu realizowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (45%).

Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią prowadzi również szereg działań na rzecz lokalnych samorządów. Wobec konieczności realizacji dyrektywy unijnej, znanej pod nazwą 3x20 (zmniejszenie emisji CO2 o 20%, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych o 20% do 2020 roku) na samorządy nałożono szereg nowych zobowiązań. PRAZE wykonuje plany zaopatrzenia w ciepło i energię dla gmin oraz audyty energetyczne budynków.
Od początku swojej działalności Agencja specjalizuje się m.in. w prowadzeniu działań edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży w szkołach powiatów kwidzyńskiego, sztumskiego i iławskiego i malborskiego oraz pozostałym terenie Województwa Pomorskiego. Niektóre z rozwiązań sprzyjających oszczędności energii można obejrzeć w praktyce w siedzibie PRAZE w Górkach k/Kwidzyna, gdzie są organizowane wystawy poglądowe. Ostatnim działaniem PRAZE jest ekspozycja modelowego domu energetycznego czerpiącego energię z otoczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto