Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kwidzyński. Strażacy podsumowali kilkudniowe usuwanie skutków silnie wiejącego wiatru. Jedna doba przyniosła rekordowe 101 wyjazdów

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Strażacy z powiatu kwidzyńskiego przez kilka dni usuwali skutki silnie wiejącego wiatru
Strażacy z powiatu kwidzyńskiego przez kilka dni usuwali skutki silnie wiejącego wiatru Fot. OSP Gardeja
Ostatnie dni to niezwykle gorący okres dla strażaków z powiatu kwidzyńskiego. Od 18 do 21 lutego 2022 r. trwało bowiem ciągłe usuwanie skutków silnie wiejącego wiatru związanego z przechodzącym przez ten teren niżem atmosferycznym. Doszło do 128 strażackich interwencji, z czego większość miała miejsce w nocy z 19 na 20 lutego 2022. r. Padł wówczas rekord – odnotowano wówczas aż 101 wyjazdów.

Jak podkreślają strażacy front atmosferyczny przechodzący przez Polskę powodował liczne połamania całych drzew lub konarów, a także uszkodzenia połać dachowych, konstrukcji budowlanych oczy też pojazdów. Od 18 do 21 lutego 2022 r. strażacy z terenu powiatu kwidzyńskiego prowadzili łącznie aż 128 działań ratowniczych. W 23 przypadkach doszło do uszkodzenia budynków mieszkalnych, a w 12 przypadkach do uszkodzeń budynków gospodarczych.

Wszystko rozpoczęło się w nocy z 18 na 19 lutego 2022, kiedy to strażacy wyjeżdżali do 12 interwencji związanych z usuwaniem różnego rodzaju wiatrołomów. Apogeum przyszło następnego dnia i nocy, kiedy to od 19 do 20 lutego (do godz. 8.00) odnotowano olbrzymią ilość 101 zdarzeń. Warto dodać, że była to największa liczba działań w województwie pomorskim i największa w historii tutejszej Komendy realizowana w ciągu jednej doby.

- To swoisty rekord. Nigdy nie mieliśmy takiej ilości zdarzeń. Kiedyś zdarzyły się 72 przypadki i to była największa liczba strażackich interwencji w historii. Teraz przeszło to wszelkie oczekiwania, ale pokazuje to również z jaką skalą zdarzenia musieliśmy się mierzyć. Co więcej powiat kwidzyński by jednym z regionów, w którym odnotowano najwięcej interwencji w całym województwie pomorskim – mówi kpt. Krzysztof Skoczek, oficer prasowy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie.

Głównie usuwano powstałe wiatrołomy, powalone drzewa czy też konary drzew, które czasami zrywały również linie energetyczne. W 22 przypadkach doszło także do uszkodzenia budynków mieszkalnych, a 10 zdarzeń dotyczyło uszkodzeń budynków gospodarczych.

- Generalnie były to ogólne uszkodzenia, jednak w 3 przypadkach doszło do całkowitego zerwania dachu na budynkach gospodarczych. Na szczęście takich zdarzeń nie było w przypadku budynków mieszkalnych – mówi kpt. Krzysztof Skoczek.

Kolejna noc czyli z 20 na 21 lutego 2022 r. (do godz. 8.00) przyniosła kolejnych 18 interwencji. Jak informują strażacy w jednym przypadku było to uszkodzenie budynku mieszkalnego, a dwa zdarzenia dotyczyły uszkodzeń na budynkach gospodarczych. Tym razem nie doszło jednak co zerwania dachów jak wcześniejszej nocy. Odnotowano również interwencje nie związane z wiejącym wiatrem czyli np. podtopienia posesji.

Łącznie w dniach 18-21 lutego 2022 r. przyniosła 128 interwencji strażaków z powiatu kwidzyńskiego związanych z usuwaniem wiatrołomów. Na skutek silnego wiatru dochodziło do zrywania dachów, wyrwania i połamania drzew, uszkodzeń linii energetycznych, budynków, pojazdów, ogrodzeń, elementów reklamowych oraz obiektów małej architektury. Na szczęście w żadnym ze zdarzeń nie odnotowano osób poszkodowanych. Uszczerbku na zdrowiu doznał jednak jeden z ratowników, który podczas jednej z interwencji został przypadkiem uderzony gałęzią w twarz. Dodajmy, że choć strażak był zabezpieczony, miał hełm i okulary, to doznał pewnych obrażeń po tym zdarzeniu.

Jak zaznaczają strażacy wyjazdy związane z usuwaniem powstałych wiatrołomów odbywały się na terenie całego powiatu, choć z lekkim wskazaniem na gminę Gardeja, w której doszło do 27 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków wiejącego wiatru. Po 25 interwencji odnotowano także na terenie miasta Kwidzyn oraz gminy wiejskiej Kwidzyn.

- W Kwidzynie strażacy najczęściej usuwali zerwane banery, połamane drzewa lub też pracowali przy usuwaniu naderwanych elementów dachów – mówi oficer prasowy KP PSP Kwidzyn.

Dodajmy, że 21 wyjazdów miało miejsce na terenie gminy Prabuty, a 16 razy interweniowano na terenie gminy Ryjewo. Najmniej zdarzeń, bo tylko 14, odnotowano na terenie gminy Sadlinki.

- Zgłoszenia zdarzeń spowodowały nieprzerwane działania Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kwidzynie oraz zwarły szeregi wszystkich jednostek OSP z terenu naszego powiatu. Druhny i druhowie z jednostek OSP po raz kolejny udowodnili, że są filarem naszego bezpieczeństwa – podkreśla kpt. K. Skoczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto