Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kwidzyński. Policjanci zatrzymali kolejnych 7 nietrzeźwych kierujących samochodami oraz rowerami. Rekordzista miał prawie 3 promile

OPRAC.:
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Mundurowi podkreślają, że mimo licznych apeli oraz częstych kontroli stanu trzeźwości kierowców nadal część z nich decyduje się na jazdę po alkoholu
Mundurowi podkreślają, że mimo licznych apeli oraz częstych kontroli stanu trzeźwości kierowców nadal część z nich decyduje się na jazdę po alkoholu Fot. archiwum naszemiasto.pl
Tylko przez weekend policjanci z powiatu kwidzyńskiego zatrzymali kolejnych 7 nietrzeźwych kierujących. Rekordzista miał prawie 3 promile i spowodował kolizję w Grabówku (gm. Kwidzyn).

-Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu to brak odpowiedzialności i wyobraźni. Taki kierowca nie tylko łamie prawo drogowe, ale także naraża na utratę zdrowia i życia siebie, swoich pasażerów i innych – zaznacza asp. Anna Filar, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Kwidzynie.

Mundurowi podkreślają, że mimo licznych apeli oraz częstych kontroli stanu trzeźwości kierowców nadal część z nich decyduje się na jazdę po alkoholu. Tylko w miniony weekend zatrzymano siedem takich osób.

Policjanci zatrzymali kolejnych 7 nietrzeźwych kierujących - rekordzista miał prawie 3 promile

Jako pierwszy został zatrzymany 47-letni mieszkaniec gminy Sadlinki, który wpadł podczas kontroli drogowej, przeprowadzonej na ulicy Hallera w Kwidzynie. Badanie stanu trzeźwości u kierowcy vw passata wykazało prawie 1 promil alkoholu w organizmie. Znacznie więcej, bo aż 3 promile alkoholu, miał natomiast kierowca forda, który w sobotę, 27 sierpnia 2022 r. został zatrzymany w Grabówku (gm. Kwidzyn). Mieszkaniec Kwidzyna stracił panowanie nad autem i wjechał do przydrożnego rowu.
Tego samego dnia na ulicy Sportowej w Kwidzynie patrol ruchu drogowego zatrzymał także do kontroli kierowcę opla. Badanie pokazało u niego 0,7 promila, a dodatkowo 26-latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem. Prawie promil alkoholu w organizmie miał natomiast 29-letni kierowca volvo, zatrzymany do kontroli drogowej w niedzielę, 28 sierpnia 2022 r. w Marezie (gm. Kwidzyn).

Policjanci zatrzymali także 52-letniego kierowcę vw golfa, który chciał uciec z miejsca zdarzenia, po tym jak uderzył w latarnię na ulicy Miłosnej. Policjantów zawiadomiła jedna z kobiet, będąca świadkiem tego zdarzenia. Poinformowała funkcjonariuszy, że od mężczyzny wyczuwalna była sina woń alkoholu, dlatego zabezpieczyła kluczyki od jego auta. Jak się okazało badanie alkomatem kierowcy golfa pokazało u niego 2,5 promila w organizmie.

-Każdy nietrzeźwy kierowca może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to kierujący samochodem, motocyklem, rowerem czy też innym pojazdem. W przypadku pijanego rowerzysty największe zagrożenie stwarza on jednak dla siebie. Każde zdarzenie drogowe, nawet bez udziału drugiego pojazdu, może on przypłacić poważnymi obrażeniami. Poza tym jazda slalomem lub inne nieoczekiwane, nagłe zachowanie takiego kierowcy może być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Dlatego policjanci nie stosują także taryfy ulgowej wobec nietrzeźwych rowerzystów – podkreśla A. Filar z KPP Kwidzyn.

Przekonali się o tym dwaj mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego którzy w miniony weekend zostali zatrzymani przez kwidzyńskich funkcjonariuszy. Pierwszego z nich skontrolowano w sobotę, 27 sierpnia 2022 r., tuż po godzinie 17.00, na ulicy Warszawskiej w Kwidzynie. Badanie alkomatem pokazało u 42-latka prawie 2 promile. W efekcie mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych. Taki sam mandat otrzymał także kolejny nietrzeźwy rowerzysta, który spowodował kolizję na ul. Korczaka w Kwidzynie. 63-latek najechał wówczas na unieruchomiony samochód marki VW Passat. Badanie wykazało, że rowerzysta miał prawie 2 promile alkoholu.

Konsekwencje prawne wobec nietrzeźwych kierujących:

  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
  • Ponadto sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
  • Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto