Powiat kwidzyński. Dzielnicowy - funkcjonariusz pierwszego kontaktu [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt z mieszkańcami swoich rejonów, rozpoznający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Dzielnicowi diagnozują wspólnie z mieszkańcami lokalne problemy, ustalają ich przyczyny i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania.

W okresie panującej epidemii COVID-19 rola dzielnicowych nabiera szczególnego znaczenia, gdyż to do nich w głównej mierze należy obowiązek kontroli osób objętych kwarantanną i upewnienia się czy nie potrzebują pomocy. Policjanci tego pionu służby, mimo, że jest to dla nich czas wytężonej pracy, nie zapominają również o innych mieszkańcach swoich rejonów, w tym osobach narażonych na skutki działania niskiej temperatury powietrza.

Kontrola osób poddanych kwarantannie i izolacji domowej w wyniku rozprzestrzeniającej się choroby COVID-19 wpisała się już jako jedno z codziennych zadań kwidzyńskich dzielnicowych. To właśnie oni w trakcie obchodów podległych im rejonów służbowych mają za zadanie sprawdzenia czy takie osoby przebywają w miejscu wskazanym do odbywania kwarantanny i upewnienia się czy nie potrzebują pomocy.

Na terenie powiatu kwidzyńskiego mundurowi każdego dnia przeprowadzają ponad 1000 takich kontroli. Sprawdzenia mają na celu nie tylko zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa i wyciąganie konsekwencji prawnych wobec tych którzy łamią przepisy sanitarne, ale również organizowanie niezbędnej pomocy dla tych, którzy jej potrzebują z racji nasilonych objawów chorobowych, niepełnosprawności czy samotności.

Dzielnicowi to policjanci, do których można zwrócić się o pomoc w granicach kompetencji Policji lub przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa

Spektrum zadań dzielnicowych jest bardzo szerokie, dla przykładu można wymienić:

  • prowadzenie rozpoznania przydzielonego mu rejonu pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego;

  • realizowanie zadań z zakresu profilaktyki społecznej;

  • realizowanie zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie;

  • rozwiązywanie konfliktów sąsiedzkich w zakresie pozostającym we właściwości Policji;

  • dokonywanie wywiadów i ustaleń na rzecz podmiotów uprawnionych;

  • realizowanie zadań z zakresu ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń;

  • kontrolowanie przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego oraz przepisów prawa miejscowego.

Każdy dzielnicowy posiada „swój rejon służbowy”. Dzielnicowi nie wyróżniają się spośród innych policjantów, ani umundurowaniem, ani wyposażeniem czy też uzbrojeniem. Posiadają pełne kompetencje przysługujące każdemu policjantowi. Jednak z racji wykonywanych zadań dzielnicowi są policjantami posiadającymi odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe. Aby zostać dzielnicowym policjant musi posiadać minimum 3 lata stażu służby. Dzielnicowi przechodzą specjalistyczne kursy, które poszerzają ich umiejętności m.in. w zakresie komunikacji społecznej i interpersonalnej, profilaktyki społecznej, rozwiązywania sporów czy też problematyki uzależnień.

"Dzielnicowy bliżej nas"

Od 2017 r. w wyniku realizacji programu „Dzielnicowy bliżej nas”, w ramach awansu poziomego, dzielnicowi wyróżniający się poziomem realizowanych zadań mogą zajmować stanowiska starszych dzielnicowych. Swoją służbę, która nazwana jest obchodem, pełnią głównie przemieszczając się pieszo w ramach swojego rejonu służbowego. Służbę pełnić mogą również wspólnie z dzielnicowym z sąsiadującego rejonu służbowego, czy też wykorzystywać środek transportu, co ma szczególne znaczenie w rejonach pozamiejskich.

Dzielnicowi są policjantami pierwszego kontaktu w związku z czym zostali wyposażeni w niezbędne narzędzia komunikacji. Każdy dzielnicowy został wyposażony w służbowy telefon komórkowy, którego numer został „przypisany do rejonu służbowego”, co oznacza, iż nawet w przypadku zmiany personalnej na stanowisku dzielnicowego numer nie ulega zmianie. Podobnie każdy dzielnicowy ma zapewniony dostęp do poczty elektronicznej, której adres dla ułatwienia rozpoczyna się od wyrażenia dzielnicowy.xxx@xx.policja.pl. Analogicznie jak numer służbowego telefonu komórkowego adres ten jest przypisany do rejonu służbowego i nie ulega zmianie.

Dane kontaktowe swojego dzielnicowego można odnaleźć na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie.

Dla wygody użytkowników w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” została opracowana i wdrożona do powszechnego użytku aplikacja „Moja Komenda”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS.

Jak działa aplikacja?

Aplikacja, po jej zainstalowaniu, może pracować w trybie offline, jednak jej pełne funkcjonalności są widoczne przy zapewnieniu dostępu do sieci Internet. Baza danych zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe wszystkich dzielnicowych z terenu kraju. Jest to narzędzie, które zapewnia szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju.

Aplikacja została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te bezpośrednio zagrażające życiu lub zdrowiu. Przypominamy, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112 . Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji o jednostkach Policji, jak i dzielnicowych. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie aplikacja sama odnajdzie najbliższy policyjny obiekt, wskaże trasę dojścia lub dojazdu.

„Moja Komenda” umożliwia również wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym oraz podgląd siedziby jednostki w trybie „Street View”. Dane nawigacyjne oraz „Street View” aktualizowane są przez operatorów zewnętrznych.

Wystarczy, że wprowadzona zostanie miejscowość, nazwa ulicy i numer posesji, a aplikacja wyszuka dzielnicowego, który dba o ten rejon. Dzielnicowych można wyszukiwać także po ich imionach i nazwiskach. Dla ułatwienia obsługi, w przypadku małych miejscowości, wystarczy wpisać samą nazwę miejscowości. Dzięki aplikacji można odnaleźć najbliższą jednostkę Policji, sprawdzić jak nazywa się dzielnicowy, uzyskać pełne dane teleadresowe i połączyć się z nim jednym kliknięciem, jak też wysłać wiadomość e-mail.

Dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo, stąd też w sytuacji kiedy dzielnicowy nie odbiera służbowego telefonu komórkowego, aplikacja jednym kliknięciem przekieruje Państwa jednostek, w których pełnią oni służbę gdzie uzyskać można informację dotyczącą dostępności dzielnicowych.

Podane adresy mailowe ułatwią kontakt z dzielnicowym, ale nie służą do składania formalnych zawiadomień o przestępstwie, wykroczeniu, petycji, wniosków ani skarg w rozumieniu przepisów. Aplikacja „Moja Komenda” zapewnia również bezpośredni dostęp do portali internetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policji.

Polacy boją się biedy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie