Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kwidzyński. Dwa wypadki jednego dnia. Wtorkowy bilans na drogach powiatu pokazuje nieostrożność kierowców

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
We wtorek 29 września 2020 roku doszło do dwóch wypadków. Jeden z nich miał miejsce na trasie Trumiejki-Grodziec, drugi na drodze z Kwidzyna do Gardei. Policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Mokra i śliska nawierzchnia, opady deszczu oraz mgły znacznie pogarszają warunki jazdy oraz wydłużają drogę hamowania pojazdu. W konsekwencji prowadzić to może do kolizji i wypadków drogowych. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia auta – niestety wielu kierowców o tym wciąż zapomina.

We wtorek, 29 września 2020 roku, kwidzyńscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na trasie Trumiejki - Grodziec. Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, kierujący Nissanem nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych i uderzył w przydrożne drzewo.

Policjanci zabezpieczyli ujawnione na miejscu zdarzenia ślady. Technik kryminalistyki sporządził oględziny oraz wykonał dokumentację fotograficzną. Funkcjonariusze ustalili, że autem podróżowały trzy osoby, dwóch mężczyzn i kobieta.

- Kierowca oraz drugi pasażer oddalili się z miejsca przed przyjazdem służb ratunkowych pozostawiając ranną 16-latkę w aucie. Dziewczyna została przetransportowana helikopterem do szpitala w Gdańsku. Obecnie śledczy wyjaśniają bliższe okoliczności tego zdarzenia - informuje mł.asp. Anna Filar Oficer Prasowy KPP w Kwidzynie.

Tego dnia doszło do kolejnego wypadku

Kilkanaście minut później dyżurny jednostki został powiadomiony o kolejnym zdarzeniu, tym razem z udziałem trzech aut. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci na tył audi, którym kierował 52-letni mieszkaniec Gardei, najechał 61-letni kierowca samochodu marki Kia. Następnie kierowca Audi uderzył w tył Seata za kierownicą którego siedział 49 - letni mieszkaniec Gardei.

Droga na tej trasie była zablokowana, policjanci zorganizowali objazdy. Badanie alkotestem wykazało, że kierowcy samochodu marki kia i seat uczestniczący w zdarzeniu drogowym byli trzeźwi, natomiast kierowca audi był po spożyciu alkoholu. Stróże prawa wykonali oględziny pojazdów oraz miejsca zdarzenia. Technik kryminalistyki sfotografował miejsce zdarzenia oraz wykonał szkic sytuacyjny. Wykonane na miejscu policyjne czynności pomogą stróżom prawa ustalić bliższe okoliczności tego wypadku.

Policjanci przypominają!

Przypominamy, że na drodze najpoważniejsze konsekwencje niosą pomyłki w ocenie sytuacji. Podstawowym błędem zderzeń tylnych jest niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Pamiętajmy! Jeśli utrzymamy odpowiednio duży odstęp, to nawet w przypadku gwałtownego hamowania samochodu przed nami, powinniśmy mieć czas na reakcję. Ta odległość powinna być odpowiednio większa, gdy poruszamy się po śliskiej nawierzchni.

Pamiętajmy, że w warunkach o zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania. Są jednak pewne warunki w ich stosowaniu. Jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

Apelujemy, aby w tym okresie kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków. Pamiętajmy, jeżeli jest mgła lub są intensywne opady deszczu to należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.

Okres od października do marca to najtrudniejszy czas dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza dla pieszych i kierujących jednośladami. Szybko zapadający zmrok w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi sprawiają, że piesi są słabo widoczni dla zmotoryzowanych. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają im widoczność. Przypominamy, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym od 31 sierpnia 2014 roku, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. A zatem nośmy je na sobie, nie chowajmy odblasków w biurkach, szafkach czy też torebkach.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność tak, aby każdy uczestnik ruchu drogowego bezpiecznie dotarł do celu swojej podróży. Bądźmy ostrożni i widoczni podczas poruszania się po drodze. Korzystanie z elementów odblaskowych poprawia widoczność pieszego, a tym samym jego bezpieczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto