Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kwidzyński. 101. rocznica Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. Symboliczny charakter uroczystości w Janowie

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
W ubiegłym roku w Janowie świętowano stulecie Plebiscytu na Mazurach, Warmii oraz Powiślu
W ubiegłym roku w Janowie świętowano stulecie Plebiscytu na Mazurach, Warmii oraz Powiślu
Przed nami 101. rocznica Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. Z uwagi na ograniczenia w organizacji imprez plenerowych coroczne uroczystości organizowane w Janowie będą miały tym razem charakter symboliczny. Oficjalne obchody przeniesiono natomiast na 11 września 2021 r. W galerii zdjęć przypominamy także ubiegłoroczne uroczystości w Janowie związane z okrągłą, setną rocznicą plebiscytu na tych terenach.

Mimo skromnych uroczystości Wójt Gminy Kwidzyn oraz Proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie zapraszają do uczczenia pamięci działaczy polonijnych, którzy przyczynili się do utworzenia „Małej Polski”. Z tej okazji w najbliższą niedzielę, 11 lipca 2021 r., o godzinie 12.00, w kościele parafialnym w Janowie, odprawiona zostanie Msza św., po której odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przed mogiłą pomordowanych Janowiaków. Będzie to również okazja do zwiedzenia izby pamięci znajdującej się w Szkole Podstawowej w Janowie oraz otrzymania, wydanej w ubiegłym roku przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kwidzyn, książki pt. „Mała Polska” Kazimierza Przyborowskiego.

Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie wyjaśnia, że obowiązujące ograniczenia w zakresie organizacji imprez plenerowych skłoniły organizatorów do przeniesienia oficjalnych obchodów na dzień 11 września 2021 r. i połączenia ich z dożynkami gminnymi. Tegoroczna rocznica, obchodzona 11 lipca 2021 r. będzie miała zatem wyłącznie charakter symboliczny.

Przypomnijmy, że 11 lipca 1920 roku, na podstawie decyzji Traktatu Wersalskiego, ustalającego nowy porządek w Europie po zakończeniu I wojny światowej, na obszarze Warmii, Mazur i Powiśla odbył się plebiscyt, który miał rozstrzygnąć o przynależności tych ziem do Polski lub do Niemiec. Plebiscytem na Powiślu objęto cztery powiaty (suski, kwidzyński, sztumski, malborski). W okręgu kwidzyńskim za Polską oddano 7947 głosów (7,6%), a zdecydowana większość poparła Niemcy - 96 894 (ok. 92%). Najwięcej głosów za Polską oddano natomiast w powiecie sztumskim (19,7%).

Na niepomyślny dla Polski wynik głosowania miała wpływ proniemiecka postawa komisji alianckich (poza Francuzami), terror i propaganda niemiecka, a także ściągnięcie przez Niemców na tereny plebiscytowe ok. 200 tys. emigrantów, którzy wzięli udział w głosowaniu. Do tego należy dodać niski poziom polskiej świadomości narodowej mieszkańców terenów plebiscytowych i małe nim zainteresowanie polskiego rządu. Ponadto plebiscyt odbywał się w momencie wyjątkowo trudnym dla Rzeczypospolitej. Trwała właśnie wojna polsko-bolszewicka, która stawiała pod znakiem zapytania dalsze istnienie niepodległej Polski. Propaganda niemiecka wykorzystywała to, określając Polskę mianem „państwa sezonowego”.

W wyniku przeprowadzonego plebiscytu stronie polskiej przyznano jedynie 8 gmin. Wśród nich były powiślańskie wsie: Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych i Janowo, których mieszkańcy opowiedzieli się za przyłączeniem tych ziem do Polski. W efekcie po prawej stronie Wisły wydzielono niewielki obszar obejmujący te miejscowości (wraz z portem rzecznym w Korzeniewie, ale bez wsi Korzeniewo), który włączony został w granice Rzeczpospolitej Polskiej. Ze względu na lokalizację obszar ten nazywany był „Małą Polską” lub „Rzeczpospolitą Janowską”.

99. rocznica plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. Kwiat...

Niestety za swoją patriotyczną postawę mieszkańcy tych terenów zapłacili najwyższą cenę. Na początku II. wojny światowej, w październiku i listopadzie 1939 r. niemiecka policja bezpieczeństwa pojmała janowskich działaczy polonijnych, którzy zostali następnie rozstrzelani w Lesie Szpęgawskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto