Potrącenie rowerzystki na ul. Polnej w Prabutach. 67-letnia kobieta z urazem głowy trafiła do szpitala

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Do potrącenia doszło na przejeździe rowerowym na ul. Polnej w Prabutach. 35-latka kierująca BMW nie ustąpiła pierwszeństwa rowerzystce.
Do potrącenia doszło na przejeździe rowerowym na ul. Polnej w Prabutach. 35-latka kierująca BMW nie ustąpiła pierwszeństwa rowerzystce. KPP Kwidzyn
Udostępnij:
Potrącenie rowerzystki na ul. Polnej w Prabutach, 67-latka z urazem głowy trafiła do szpitala. Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności przy dojeżdżaniu do skrzyżowań, zbliżaniu się do przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów.

We wtorek, 10 maja, po godzinie 13 na przejeździe dla rowerów na ulicy Polnej w Prabutach doszło do potrącenia rowerzystki. 67-letnia kobieta z urazem głowy trafiła do szpitala. Jak informuje oficer prasowy KPP Kwidzyn, sprawcą wypadku była 35-latka kierująca BMW, która nie ustąpiła na przejeździe rowerowym pierwszeństwa rowerzyście. Kobiecie zatrzymano prawo jazdy.

- Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci z wydziału ruchu drogowego oraz technik kryminalistyki. Mundurowi zabezpieczyli miejsce wypadku, przeprowadzili oględziny oraz sporządzili dokumentację fotograficzną. Policjanci ustalili, że 35-letnia kierująca samochodem osobowym marki BMW potrąciła rowerzystkę, która prawidłowo przejeżdżała po przejeździe dla rowerów. Trwa wyjaśnianie dokładnych okoliczności tego zdarzenia - informuje mł.asp. Anna Filar oficer prasowy KPP w Kwidzynie.

Policjanci przypominają

Rowerzysta jak każdy uczestnik ruchu drogowego ma swoje prawa i obowiązki. Każdego rowerzystę obowiązują przepisy ruchu drogowego, które mówią o tym jak poruszać się po drogach publicznych oraz o tym, kto na rowerze może jeździć i pod jakimi warunkami.

Każdy rower, którym poruszamy się po drogach, czy ścieżkach publicznych musi być obowiązkowo wyposażony w niezbędne elementy gwarantujące bezpieczeństwo. Za sprawny rower uważa się jednoślad, który wyposażony jest w:

 • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem;

 • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej;

 • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem;

 • co najmniej jeden sprawny hamulec;

 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku;

 • kierunkowskazy - w sytuacji, kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Jakie obowiązki ma rowerzysta:

 • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.
 • jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi)

 • zbliżając się do przejścia dla pieszych rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Kiedy rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych jeśli:

 • opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,

 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz:

 • wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,

 • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,

 • jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych

 • ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.

Rowerzysta obowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:

 • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego),
 • "czepiania się" pojazdów,

 • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,

 • kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,

 • korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

- Apelujemy o rozwagę oraz przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności przy dojeżdżaniu do skrzyżowań, zbliżaniu się do przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów. Pamiętajmy o tym, że piesi i rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy są najbardziej narażeni na tragiczne konsekwencje wypadków drogowych - przypominają policjanci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie