Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukiwacze poroża opanowali lasy. Niektórzy niestety krzywdzą przy tym zwierzęta

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Jelenie to piękne zwierzęta. Ich poroże ma różnorakie zastosowanie. Powstają z niego lampy, wieszaki czy biżuteria.
Jelenie to piękne zwierzęta. Ich poroże ma różnorakie zastosowanie. Powstają z niego lampy, wieszaki czy biżuteria. Nadleśnictwo Lipusz
Zbieranie poroża jest legalne, jednak od kiedy można na nim sporo zarobić, niektórzy zapominają o obowiązujących zasadach. Na tym cierpią zwierzęta.

Poszukiwacze poroża opanowali lasy

W pomorskich lasach zaroiło się od poszukiwaczy poroży jelenia. Do połowy marca te zwierzęta dokonują zrzutów, a ich tyki są cennym znaleziskiem dla wielu osób. Są tacy, którzy tropią zwierzęta i próbują odnaleźć zrzuty. Dla niektórych to hobby, dla innych sposób na biznes.

- Byki, które noszą to poroże, potrzebują go podczas rykowiska - wyjaśnia Anna Kukier z Nadleśnictwa Lipusz. - To symbol ich witalności i siły. Służą też do walki z konkurencją o względy łani. W lutym zwierzęta zaczynają gubić poroże i jest to zupełnie naturalny proces.

Okazuje się, że kościec poroża jest cenny, zwłaszcza wykorzystywany w produkcji biżuterii. Choć trudno to sobie wyobrazić, to powstają z niego pierścionki, naszyjniki, kolczyki, a z róży, czyli dolnej części poroża tworzone są np. broszki. Lista możliwych produktów, wykonywanych ze zrzutów jest naprawdę imponująca. A to oznacza, że wiele osób poszukuje w lasach poroża w celach zarobkowych.

W skupach można dostać nawet kilkaset złotych za jedną sztukę.

Niestety to przyciąga także osoby, które chcą zarobić kosztem zwierząt, narażając je na ogromne niebezpieczeństwo.

- Zdarza się, że jeśli ktoś zna miejsce bytowania jeleni i znajduje tam jedną tykę, celowo płoszy zwierzęta, aby zgubiły kolejną - dodaje Anna Kukier. - Doszło do takiej sytuacji, że wypłoszone jelenie weszły na lód, który się pod nimi załamał. Połowa się utopiła.

Niektórzy szukają zwierząt w nocy jeżdżąc po lasach quadami z halogenami i tym samym przeszkadzają jeleniom w żerowaniu. Tymczasem one potrzebują spokoju. W przeciwnym wypadku będą niedożywione, słabsze, a i poroże nie będzie już tak okazałe. Każde problemy ze zdrowiem jelenia, czy jego nie najlepsza kondycja, mają odbicie we wieńcu. Wystarczy, że jeleń kuleje, to tyka po przeciwnej stronie jest słabsza. Jak podkreślają leśnicy, dawniej zbieracze kierowali się jakimiś zasadami i etyką, dziś o to coraz trudniej. Chęć zarobku często przesłania dobro zwierząt. Trzeba pamiętać, że jelenie są płochliwe i niewiele trzeba, aby zakłócić ich spokój.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poszukiwacze poroża opanowali lasy. Niektórzy niestety krzywdzą przy tym zwierzęta - Dziennik Bałtycki

Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto