Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 1400 dziewcząt zaszczepią przeciwko wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy

Redakcja
fot. pixabay.com
Samorząd powiatu kwidzyńskiego przygotowuje się do kolejnej tury szczepień przeciwko wirusowi HPV

W wyniku konkursu wybrano oferenta, który zajmie się szczepieniami w Kwidzynie i gminie Kwidzyn. Wkrótce ogłoszony ma zostać kolejny konkurs, któ-ry wyłoni realizatora „Powiatowego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2018” w gminach Sadlinki, Ryjewo, Gardeja oraz w mieście i gminie Prabuty.

W latach 2009-2014 na raka szyjki macicy w powiecie kwi-dzyńskim zachorowało 50 kobiet. Zmarło 30 z nich. Rak szyjki macicy to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet. Według danych European Centre for Disease Prevention and Control w Unii Europejskiej roczna zapadalność na raka szyjki macicy wynosi około 33 tysięcy, natomiast śmiertelność szacowana jest na poziomie około 15 tysięcy na rok. Rak szyjki macicy to jedna z dwóch wiodących przyczyn śmierci kobiet między 15 a 44 rokiem życia w województwie pomorskim, dlatego tak istotne jest uchronienie mieszkanek powiatu przed nowotworem wywoływanym przez wirusa HPV.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów. Powiat chce przystąpić do Regionalnego Programu Szczepień

Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne. Wirus brodawczaka ludzkiego powoduje między innymi raka szyjki macicy. Szczepienia, które są skuteczną ochroną przed tą chorobą nowotworową, obejmują dziewczęta roczników 2005, 2006 i 2007. Sczepienia mają objąć ogółem ponad 1400 dziewcząt ze wszystkich gmin powiatu kwidzyńskiego. Prowadzone są one w ramach „Powiatowego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2018”, przyjętego przez radę powiatu kwidzyńskiego w sierpniu ubiegłego roku. Projekt uzyskał pozytywną opinię prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i Wojewody Pomorskiego.

W ramach programu prowadzona jest też edukacja zdrowotna dziewcząt i chłopców w formie spotkań i wykładów odbywających się w szkołach podstawowych w powiecie kwidzyńskim, która docelowo ma objąć ok. 5,8 tys. osób. Inne cele programu to między innymi zwiększenie świadomości kobiet na temat znaczenia cytologicznych badań przesiewo-wych jako najważniejszej metody wczesnego wykrywania zmian przedrakowych i raka macicy, zmniejszenie zapadalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy kobiet.

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto