Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"PomorzePomoże". Projekt społeczny polegający na zapobieganiu utonięciom. Warsztaty dla szkół podstawowych

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Co roku na świecie topi się ok. 235 tysięcy osób. Jest to szósta najczęstsza przyczyna zgonów dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Grupa młodych ludzi z Trójmiasta postanowiła zamienić złe statystyki na wiedzę. W związku z tym powstał projekt społeczny "PomorzePomoże". Został on stworzony w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Jego pomysłodawcy zwrócili szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z akwenów wodnych wśród uczniów klas 4-8. Został nam ostatni tydzień do zakończenia projektu - podkreślili twórcy 6 marca.

Według danych statystycznych w 2021 roku dzieci i młodzież do lat 18 stanowiła 5% wszystkich utonięć w Polsce. Młodzi ludzie, którzy wchodzą w dorosłe życie bez odpowiedniej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa nad wodą, stają się statystyką.

Celem projektu "PomorzePomoże" jest przedstawianie uczniom zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się w polskich akwenach wodnych - jak je rozpoznawać i jak zachowywać się w zagrażających życiu sytuacjach. Mają również za zadanie uświadomienie o niebezpieczeństwie podczas prowadzenia akcji ratowniczych w wodzie.

Jak wyglądają warsztaty dla uczniów m.in. trójmiejskich szkół podstawowych (4-8)?

- Warsztaty przeprowadzane są na podstawie prezentacji, której program został opracowany na faktycznych i najbardziej zauważalnych zagrożeniach, z jakimi spotykają się osoby korzystające z akwenów wodnych — powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" twórca projektu Maciej Mikos. - Filmy edukacyjne zawarte w prezentacji przedstawiają uczniom m.in. postępowanie podczas rozmowy z operatorem numeru 601 100 100. Jeden z filmów, który został przez nas przygotowany, ukazuje uczniom, jak poprawnie holować poszkodowanego na 3 różne wybrane sposoby. Następnie robimy pokaz "w rzeczywistości" jak one działają, angażując wszelkie zmysły uczniów. Mają oni również możliwość wykorzystania sprzętu ratowniczego, w tym rzutek ratowniczych, którymi rzucają do celu. Młodzież ma okazję zapoznać się ze specyfikacją bojki ratowniczej oraz koła ratunkowego, oraz ich poprawnym wykorzystaniem i działaniem. Tym sposobem trafiamy do każdego niezależnie od preferencji zapamiętywania informacji. W weryfikację wszelkich zagadnień zaangażowani byli ratownicy z Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz pan Dawid Dobroczek, ratownik WOPR oraz trener pływania w "Argonaut".

Jak udaje się zainteresować młodych ludzi bezpieczeństwem na akwenach? Maciej Mikos podkreślił, że dzięki wykorzystaniu sprzętu ratowniczego i treściwej prezentacji uczniowie wykazują większą dokładność i poprawność odpowiedzi podczas zwieńczającego quizu dotyczącego warsztatów.

Członkowie projektu "PomorzePomoże"

Projekt został stworzony przez Macieja Mikosa, ucznia Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych im. Władysława Szafera, młodszego ratownika WOPR. W realizacji projektu zaangażowani są także Miłosz Lach, uczęszczający do Gdańskiego Liceum Autonomicznego oraz Mateusz Bianga, uczeń XV Liceum Ogólnokształcącego im. Zjednoczonej Europy, obydwoje przechodzący kurs ratownika WOPR. Cały zespół regularnie trenuje pływanie od ponad 8 lat, jednocześnie zgłębiając wiedze z zakresu ratownictwa wodnego pod okiem instruktora pływania, ratownika WOPR Dawida Dobroczka, który jest zaangażowany w pomoc merytoryczną.

Jak zrodził się pomysł na ten projekt? Młodzi ludzie zauważyli problem dotyczący braku świadomości społeczeństwa z zakresu bezpieczeństwa nad wodą - w szczególności u młodzieży i dzieci.

Czy warsztaty na temat bezpieczeństwa nad wodą powinny być też prowadzone dla dorosłych, którzy mogliby od najmłodszych lat uświadamiać swoje dzieci?

- Rozpoczynając projekt, zwróciliśmy uwagę na brak podobnych inicjatyw o tematyce zwiększania świadomości i bezpieczeństwa nad wodą. Z tego powodu podjęliśmy się realizacji "PomorzePomoże", które rzeczywiście uświadamia i zakorzenia w młodych ludziach chęć do zgłębiania wiedzy na temat bezpieczeństwa nad wodą, oraz ratownictwa wodnego - mówił Maciej Mikos. - Brak lub mała ilość podobnych projektów oraz programów zarówno dla dzieci, jak i dorosłych z pewnością przyczynia się do powiększania grona smutnych statystyk utonięć nad wodą. Wobec naszej kiełkującej inicjatywy każdy - niezależnie od swojego wieku, czy dziecko, czy rodzic powinien wzajemnie edukować się z zakresu bezpieczeństwa nad wodą, dlatego naszym zdaniem podobne warsztaty powinny być prowadzone również dla innych grup wiekowych, aby zmienić statystykę.

Olimpiada „Zwolnieni z Teorii” - co to?

"Zwolnieni z Teorii" to platforma dla uczniów i studentów do tworzenia własnych projektów społecznych, kreujących postawy przedsiębiorcze i odpowiedzialne społecznie w środowisku lokalnym.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto