Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorska młodzież będzie latać dronami. W szkoleniach udział wezmą m.in. uczniowie z Kwidzyna i Prabut

Redakcja
fot. pixabay.com
95 uczniów z Pomorza, w tym z Kwidzyna i Prabut, zdobędzie licencję operatora bezzałogowców. Poznają oni teoretyczne podstawy prawa lotniczego oraz nauczą się praktycznej umiejętności pilotażu.

We współczesnym świecie drony są coraz bardziej powszechne i stosowane są nie tylko jako narzędzie sportowe i rozrywkowe.

- Potwierdzają to dane, jakie otrzymujemy od pracodawców i służb zatrudnienia. Dotyczy to trzech zawodów: technik informatyk, technik mechatronik i technik budownictwa. W kluczowych dla Pomorza gałęziach gospodarki takich, jak elektronika czy budownictwo drony będą coraz bardziej powszechne - informuje Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Na przykład bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są w geodezji, gdzie sprawdzają i wytyczają granice działek oraz w budownictwie do sprawdzania stanu dachów czy kominów. Stąd właśnie pomysł zorganizowania szkoleń dla operatorów dronów - dodaje. Aby zostać operatorem bezzałogowego statku powietrznego trzeba posiadać stosowne uprawnienia. Egzaminy przeprowadza Urząd Lotnictwa Cywilnego. Kursy mogą organizować tylko certyfikowane jednostki.

- Program szkolenia jest opracowany przez ULC i może być realizowany tylko przez wykonawcę wpisanego na listę urzędu. W Polsce mamy 54 takie jednostki, w naszym województwie jest ich 6 - opowiada Adam Krawiec.

Szkolenia będą organizowane w ramach realizowanego przez samorząd województwa pomorskiego programu motywacyjnego dla uczniów szkół zawodowych.

- Co ciekawe, uczniowie sami dopytywali o tego rodzaju szkolenia, a my też chcemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i pasjom młodych ludzi. Zwłaszcza jeśli ich pasja łączy się z wykonywanym zawodem - mówi Krawiec. W kursach weźmie udział 95 uczniów z 11 miejscowości. - Chcieliśmy, aby szkolenia odbywały się nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych ośrodkach.

Kursy rozpoczną się po wyłonieniu wykonawcy.

W szkoleniach udział wezmą uczniowie z Kwidzyna (5) i Prabut (5). Czy takie zajęcia rzeczywiście mogą zwiększyć szansę młodych ludzi na rynku pracy?

- Traktuję to raczej w kategoriach ciekawostki, ponieważ przynajmniej w naszym urzędzie pracy nie ma ofert, w których wymagane byłyby tego typu umiejętności - mówi w rozmowie z „Kurierem Powiatu Kwidzyńskiego” Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. - Niemniej, pewnie w niektórych zawodach takie zdolności mogą być przydatne, np. w geodezji. I naturalnie samo szkolenie może też pozwolić zapoznać się młodym ludziom z nowymi technologiami.

Warto dodać, że niektóre szkoły w Polsce same inwestują w drony. Pod koniec 2017 roku Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie, dzięki dofinansowaniu, zakupił trzy takie maszyny, których nau-kę obsługi rozpoczęło 10 uczniów z klasy o specjalności technik mechanik lotniczy.

Popularność dronów obserwujemy dziś np. w mediach. Korzystają z nich nie tylko największe telewizyjne stacje, ekipy filmowe, ale także prywatni przedsiębiorcy, parający się produkcją filmową. Co ciekawe, w niektórych rejonach kraju, drony to też narzędzie do walki ze smogiem. Pomagają namierzać tych, którzy palą w piecu śmieci. Tak jest np. w Katowicach. Nad domami latają dwa urządzenia. Jeden dron wyposażony jest w miernik cząsteczek, które znajdują się w powietrzu. Drugi umożliwia jego nawigację.

Potencjał w wykorzystaniu dronów, już jakiś czas temu dostrzegło także PKP. Dzięki nim pracownicy PKP Cargo, którzy przeszli specjalne szkolenie, mogą bez problemów namierzyć złodziei i dzięki wysokiej jakości zdjęciom dostarczyć policji bardzo mocne dowody. Drony można wyposażyć tak naprawdę we wszystkie dostępne urządzenia. Mają m.in. kamery termowizyjne. Poza tym urządzenia radzą sobie znakomicie w każdych warunkach. Nie przeszkadza ani wiatr, ani opady deszczu czy śniegu. Mogą działać też w nocy. PKP Cargo walczy w ten sposób ze zorganizowanymi grupami przestępczymi. Ich celem jest nie tylko kradzież węgla, ale również części samochodowe czy elektronika.

Obserwuj nas na Twitterze!

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto