Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla szkół specjalnych przysposabiających do pracy, OREW i ORW. PFRON rozszerzył katalog placówek, którym udzieli wsparcia

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozszerzył katalog placówek, których podopieczni będą mogli uzyskać wsparcie w ramach programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. W realizacji programu uczestniczy samorząd powiatu kwidzyńskiego i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

Dotychczas program był adresowany między innymi do uczestników warsztatów terapii zajęciowych, którzy na skutek zamknięcia placówek nie mogli korzystać z zajęć rehabilitacyjnych. Zarząd PFRON podjął decyzję, aby pomocą objąć także szkoły specjalne przysposabiające do pracy, ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawcze (OREW) oraz ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze (ORW).

W przypadku szkół specjalnych przysposabiających do pracy wsparcie będą mogły uzyskać osoby pełnoletnie od 18 do 24 roku życia, natomiast w przypadku ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych oraz ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych o wsparcie mogą wnioskować osoby od 18 do 25 roku życia. Dotyczy to osób niepełnosprawnych, które uczestniczyły w zajęciach zawieszonych 9 marca z powodu zagrożenia koronawirusem.

Nie zmienił się termin składania wniosków - do 4 września. Obecnie dobiega końca weryfikacja już złożonych wniosków. PFRON poinformował, że zgodnie z założeniami programu adresat pomocy musi spełniać warunki uczestnictwa zarówno w chwili zaistnienia danej sytuacji kryzysowej, w dniu składania wniosku o pomoc w ramach programu, a także w dniu podejmowania przez realizatora programu decyzji o przyznaniu wnioskowanej pomocy.

Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przyznanego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Wysokość pomocy wynosi 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną, z tym że okres, na jaki może zostać przyznane świadczenie, nie może być dłuższy niż 3 miesiące.

Obecnie z pomocy mogą skorzystać: uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, uczestnicy środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, podopieczni dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz podopieczni placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON.

Osoby, które chcą złożyć wniosek mogą to zrobić do 4 września bieżącego roku przez System Obsługi Wsparcia (sow.pfron.org.pl) lub pocztą tradycyjną. Można też złożyć wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie. W razie wątpliwości prosimy skorzystać z infolinii PFRON: tel. 517 373 975 (w godz. 9.00-20.00) lub tel. 22 581 84 10 wew. 3 (w godz. 9.00-15.00), infolinii SOW – tel. 800 889 777 (w godz. 9.00-17.00) oraz PCPR w Kwidzynie, tel. 55 646 18 00.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto