MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla niemówiących jednak nadeszła

(sos)
Kwidzyńskie Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Porozumiewania pomaga dzieciom niemówiącym. Na zdjęciu: Magdalena Grycman podczas zajęć. 
Fot. Mirosław Wiśniewski
Kwidzyńskie Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Porozumiewania pomaga dzieciom niemówiącym. Na zdjęciu: Magdalena Grycman podczas zajęć. Fot. Mirosław Wiśniewski
Dzieci niemówiące z województwa pomorskiego będą jednak miały szansę na korzystanie z konsultacji wysokospecjalistycznych prowadzonych przez kwidzyńskie Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Porozumiewania.

Dzieci niemówiące z województwa pomorskiego będą jednak miały szansę na korzystanie z konsultacji wysokospecjalistycznych prowadzonych przez kwidzyńskie Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Porozumiewania. Finansujący je od lat Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, po początkowej decyzji o ograniczeniu środków na ten cel, postanowił przyznać dotację umożliwiającą realizację wcześniejszych planów stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Porozumiewania powstało, by wspierać działalność kwidzyńskiego ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci niepełnosprawnych.
- Tym dzieciom należy się godziwa pomoc - mówi Magdalena Grycman, wiceprezes stowarzyszenia i kierownik ośrodka. - Staramy się ją zapewnić, opierając się na środkach z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki powołaniu stowarzyszenia pozyskujemy dodatkowe pieniądze z innych źródeł.
Wśród tych innych źródeł jest m.in. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Od kilku lat finansował wysokospecjalistyczne konsultacje diagnostyczne dla dzieci niemówiących. Świadczenia te, unikalne w kraju, pobierali pacjenci z całego województwa pomorskiego. Rodzice oczekiwali wiele miesięcy na diagnozę i indywidualnie opracowany program terapeutyczny. Jego realizacja nie trwa wprawdzie długo, bo do kilku miesięcy, ale o jego znaczeniu świadczy fakt, że rodzice nie szukają już innej pomocy. To po prostu działa.
Konsultacje prowadzone są w ramach autorskiego programu Partner. Cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Rocznie można zapewnić pomoc 20 małym pacjentom.
- W Polsce działa wiele stowarzyszeń działających na rzecz dzieci niewidzących czy niesłyszących - podkreśla M. Grycman. - Jednak świadomość społeczna dotycząca potrzeb pacjentów niemówiących jest u nas dużo mniejsza.
Kwidzyn stara się to zmienić poprzez sprowadzanie fachowej literatury i realizację terapii. To punkt na mapie Polski uważany w środowisku za lidera.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto