Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policyjne podsumowanie roku 2020. Wypadki i kolizje na kwidzyńskich drogach. Policjanci radzą i apelują

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
fot. Archiwum naszemiasto.pl/Zdjęcie ilustracyjne
W mijającym 2020 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie interweniowali na miejscu 569 kolizji drogowych oraz 62 wypadków drogowych, w których zginęły 4 osoby, a 75 było rannych. Przedświąteczny czas, wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu czy też śniegu, śliska nawierzchnia to czynniki negatywnie wpływające na bezpieczeństwo. Dlatego policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Pomimo trwającego stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz związanych z nim obostrzeń, natężenie ruchu na terenie naszego powiatu jest bardzo duże, co można było zauważyć w minionych dniach. Widoczne jest ono również w policyjnych statystykach, a kolizje zgłaszane są każdego dnia. Przed nami święta i może się zdarzyć, że będziemy świadkami lub uczestnikami zdarzenia drogowego.

Jak się wtedy zachować? Co zrobić?

Potocznie można określić, że kolizja to tzw. stłuczka, gdzie nie ma osób poszkodowanych lub osoby są tylko lekko ranne (zadrapania, siniaki itp). Kolizja to zdarzenie skutkowe, np. uszkodzenie pojazdów, budynku, urządzeń. Natomiast wypadek drogowy - to zdarzenie gdzie poszkodowanymi przede wszystkim są osoby biorące udział w zdarzeniu (kierujący, pasażerowie, piesi). Wypadek drogowy jest znacznie poważniejszy w konsekwencjach. Jest to takie zdarzenie na drodze, w którym co najmniej jeden z uczestników doznał poważnych obrażeń ciała.

Jeżeli dojdzie do zderzenia dwóch pojazdów bądź potrącenia pieszego, zawsze w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia (włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy). Pozwoli to zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego i zabezpieczy uczestników i pojazdy.

Pamiętajmy, że mamy prawny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku. W przeciwnym razie grozi nam odpowiedzialność karna. (Zgodnie z art. 162 § 1 k.k., kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.)

Gdy w zdarzeniu drogowym są osoby ranne obowiązkowo należy wezwać policję. W takim przypadku nie wolno się oddalać ani podejmować żadnych czynności, które mogłyby na późniejszym etapie postępowania, utrudnić ustalenie jak do niego doszło. Oznacza to, że do czasu przyjazdu policjantów nie wolno przestawiać pojazdów, usuwać z drogi żadnych elementów (pochodzących z rozbitych pojazdów, rzeczy należących do pieszego).

Jeżeli udzieliliśmy pomocy, a na miejscu zdarzenia wciąż nie ma służb ratunkowych, powinniśmy spisać dane personalne świadków wypadku. Jeżeli nie jest to możliwe, spiszmy numery rejestracyjne samochodów, których kierujący mogli widzieć co się stało.

Jeżeli natomiast dojdzie do kolizji i uczestnicy ustalą, że nikomu nic się nie stało - nie ma potrzeby wzywania policji. W tej sytuacji należy usunąć pojazdy tak, aby nie powodowały zagrożenia lub tamowania ruchu. Dla celów późniejszego postępowania odszkodowawczego można przed przestawieniem pojazdów wykonać zdjęcia (np. telefonem komórkowym) ich usytuowania i uszkodzeń.

Następnie, zgodnie z art. 44 ustawy "Prawo o ruchu drogowym", kierujący pojazdem uczestniczący w wypadku drogowym jest obowiązany, między innymi: "podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku."

Gdy istnieje przypuszczenie, że w trakcie kolizji doszło do popełnienia przestępstwa, np. gdy podejrzewamy, iż kierujący jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków w tej sytuacji obowiązkowo wzywamy policję.

Wskazanym jest, aby policję wezwać na miejsce kolizji drogowej również w przypadku, gdy jej uczestnicy nie potrafią samodzielnie ustalić okoliczności zdarzenia i w konsekwencji nie są w stanie wskazać sprawcy zdarzenia. Funkcjonariusze policji posiadają niezbędne kwalifikacje i uprawnienia do rozstrzygania tego typu sporów. Kierowcy muszą liczyć się z tym, że kiedy na miejsce przybędą policjanci, to oni przejmują dowodzenie.

Uczestnicy kolizji będą mieli obowiązek bezwzględnie dostosować się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy, np. poddaniu się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci po ustaleniu okoliczności zdarzenia i sprawcy kolizji, nałożą mandat karny oraz pkt karne (wg taryfikatora). Poinformują również o prawie do odmowy przyjęcia mandatu, wtedy sporządzony zostanie wniosek do sądu przeciwko sprawcy kolizji.

ZASADY POSTĘPOWANIA

WYPADEK DROGOWY w którym są osoby ranne
- zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia
- udzielenie pierwszej pomocy
- wezwanie pogotowia i policji
- nieusuwanie pojazdów i nieprzemieszczanie żadnych elementów
- oczekiwanie na przyjazd policji

KOLIZJA DROGOWA bez udziału osób rannych
- upewnienie się, że nikt nie doznał obrażeń
- usunięcie pojazdów tak, aby nie tamowały bądź utrudniały ruchu
- wymiana danych osobowych między uczestnikami

Kierowco:

  • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego

  • Dostosuj prędkość do warunków na drodze

  • Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną.

  • Zachowaj bezpieczny odstąp od poprzedzającego pojazdu

  • Bezpieczny odstęp to taki, który zapewni bezpieczne zatrzymanie pojazdu.

  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

  • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego

  • Świeć przykładem - noś odblaski – bądź widoczny

  • Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto