Policjant z Kwidzyna zauważył mężczyznę, który znalezioną broń mył na myjni samochodowej...

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Policjant z Kwidzyna w czasie wolnym od służby zauważył, że na terenie myjni samochodowej mężczyzna myje przedmiot przypominający broń palną, którą znalazł za pomocą wykrywacza metali. Była to lufa z elementami zamka karabinu MG42. Policjanci przypominają, że aby legalnie prowadzić poszukiwania zabytkowych przedmiotów, wystarczy zwrócić się do wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków o wydanie odpowiedniego pozwolenia.

Przesłuchany do sprawy został mężczyzna, który jest członkiem stowarzyszenia, które posiada stosowne pozwolenie na eksplorowanie terenu za pomocą wykrywacza metali. Jednak 43-latek nie posiadał pozwolenia na posiadanie broni palnej, w związku z tym został on przesłuchany w charakterze świadka do prowadzonego postępowania. Przypominamy, że zgodnie z art. 263 § 2. kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

- Samo posiadanie wykrywacza metali lub innego podobnego urządzenia służącego do poszukiwań nie wymaga pozwolenia. Jednak urzędową zgodę musimy uzyskać, gdy chcemy używać wykrywacza do poszukiwań przedmiotów zabytkowych - przypominają policjanci.

Co to jest zabytek?

Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami definiuje zabytek jako „nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową".

Praktycznie rzecz ujmując, czy dane przedmioty są zabytkiem w rozumieniu ustawy będzie zależało od opinii specjalistów pracujących w wojewódzkich urzędach ochrony zabytków.

Nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, weszła w życie od 1 stycznia 2018 r. i wprowadziła do niej art. 109c. Zgodnie z tym artykułem poszukiwanie bez wymaganego pozwolenia albo wbrew jego warunkom ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku, gdy zajdzie podejrzenie niszczenia stanowiska archeologicznego sprawcy może grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 12 ustawy o ochronie zabytków, poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania wymaga pozwolenia miejscowo właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie