Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokaz samoobrony i pies szukający narkotyków. Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Kwidzynie z wizytą w OHP w Tczewie [ZDJĘCIA]

AK
fot. kpt. Anna Orzechowska-Winnicka/Zakład Karny w Kwidzynie
W ramach programu „Stop! Jestem wolny od używek”, funkcjonariusze Zakładu Karnego w Kwidzynie odwiedzili młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Tczewie.

Kadra więzienna w porozumieniu z wychowawcami Ochotniczego Hufca Pracy z Tczewa zorganizowała profilaktyczno-wychowawczą lekcję dla młodzieży ośrodka. To małoletni, zagrożeni wykolejeniem społecznym, zdemoralizowani, często pozostający pod nadzorem kuratora.

W trakcie spotkania, funkcjonariusze Służby Więzienne zaprezentowali pracę psa specjalnego do wykrywania narkotyków, zastosowanie technik interwencyjnych, dokonanie kontroli oraz przeprowadzili wykład wprowadzający w specyfikę pracy funkcjonariuszy SW.

Mundurowi dpowiadali na pytania m.in. jak nie wejść na drogę przestępstwa oraz przekonywali młodzież, że więzienie nie jest najlepszym miejscem do życia. Jeśli ktoś w nim przebywa, oznacza to, że wszedł w konflikt z prawem. Uczniowie z OHP dowiedzieli się od funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Kwidzynie, dlaczego warto tego unikać.

Bunt, pożar i próba ucieczki. Ćwiczenia służb w Zakładzie Karnym w Kwidzynie [ZDJĘCIA]

Bunt, pożar i próba ucieczki. Ćwiczenia służb w Zakładzie Ka...

Bohaterka spotkania

Z uwagi na podjętą problematykę oddziaływań profilaktycznych, wyjątkowym gościem spotkania była Nigra – pies specjalny do wykrywania narkotyków, która wzbudziła największe zainteresowanie wśród uczestników prezentacji. Jej umiejętności w zakresie wskazywania miejsca obecności substancji psychoaktywnych i efektywność wykonywanej pracy nie tylko zadziwiły uczestników, ale również zwróciły ich uwagę na potencjał możliwości służb mundurowych w działaniach eliminujących niedozwolone środki odurzające i psychotropowe.

Szkolenie z samoobrony

Zaproszeni więziennicy z kwidzyńskiego zakładu karnego, to również instruktorzy sztuk walki i samoobrony. Przedstawione przez nich w praktyce techniki interwencyjne oraz podstawowe zasady obrony osobistej cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród chłopców.

Nie milkły komentarze do późnych godzin nocnych. Posypało się szereg pytań dotyczących warunków przyjęcia, szkoleń funkcjonariuszy jak i psów specjalnych . Jeszcze na następny dzień, na przerwach i zajęciach lekcyjnych, uczestnicy pokazu dzielili się wrażeniami z nauczycielami i nieobecnymi na pokazie kolegami. Oczywiście nie zabrakło opowieści o Nigrze, i jej wyczynach we wskazywaniu miejsc obecności niedozwolonych substancji psychoaktywnych – relacjonuje wychowawca z Ośrodka.

Szczęk krat, dyscyplina, poranne pobudki. Jak wygląda życie za więziennym murem? [ZDJĘCIA]

Życie za kratami w Kwidzynie. Co kryją mury kwidzyńskiego wi...

Młodzież z OHP w Tczewie była pod wrażeniem umiejętności kwidzyńskich funkcjonariuszy, o czym świadczą komentarze wypowiedziane na korytarzu, po skończonym pokazie:

To było prawdziwe szkolenie. Zmieniło moje wyobrażenie o ludziach pracujących w polskich więzieniach. Skoro jest potrzeba zatrudnienia ludzi o tak wysokiej sprawności fizycznej i takich umiejętnościach to znaczy, że musi tam być porządek i dyscyplina. Teraz wiem że prochy czy zioło w pudle to fikcja. Ten pies był niesamowity. Najwyższy czas zacząć pracować nad sobą, aby nie zetknąć się z więzienną rzeczywistością.

Jeżeli w więzieniu nie jest tak źle, jak mówi ulica, to co oni tam robią. Wpaść w ręce takiego, to jestem zwinięty migiem. Amfa, maryśka też nie pójdzie, bo ta Nigra to nic nie puści. Ulica chyba trochę kłamie.

Takie pokazy to jest to. Teraz wiem jak jest naprawdę. Nie trzeba słów. Obraz zawsze do mnie bardziej trafiał. Ta obita tarcza czy pałka też chyba zna niejedną historię. Nie mogę być na marginesie, i jak zawsze do tej pory z drugiej strony, przecież można inaczej, jak oni. Kara więzienia to nie tylko pozbawienie wolności, to również szereg niezaspokojonych potrzeb, które sobie cenię czerpiąc z nich szczęście, radość i ukojenie.

W szczytnym celu

Zaprezentowane umiejętności psa specjalnego, sprawność fizyczna funkcjonariuszy SW, techniki obrony, skuteczność oraz bezwzględne działania służb bezpieczeństwa w zakresie ochrony prawa, trochę wystraszyły uczestników, ale wzbudziły w nich również myślenie alternatywne: zażywanie narkotyków i życie na krawędzi czy praca nad sobą, życie w zgodzie z zasadami współżycia społecznego i wolność.

- Mamy nadzieję, że takie pokazy umożliwią im dokonanie właściwego wyboru - podsumowuje kpt. Anna Orzechowska-Winnicka, rzeczniczka prasowa Zakładu Karnego w Kwidzynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto