Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po co się badać, gdy nie boli? Nie oszczędzajmy układu mięśniowego. Oszczędzajmy na używkach

Janusz Milanowski
Wizyta u lekarza nie boli
Wizyta u lekarza nie boli Tomasz Holod
Masz trzydzieści bądź parę lat więcej, nic ci dotychczas nie dolega, więc używasz życia. Błąd. Dziesięć lat później twój organizm rozliczy cię za to. Pamiętaj, że w wieku 30 lat pracujesz na to, jaki będziesz 20 lat później

Młodzi mężczyźni w sile wieku programowo unikają gabinetów lekarskich. Po co się badać, skoro nic mi nie dolega. A jeżeli coś dolega, to dr Google postawi diagnozę wspartą opiniami forumowiczów, którzy przeżywali podobną dolegliwość i okazało się, że przeszła sama. Można więc dalej do woli próbować wszystkiego, nie przejmując się, na przykład szkodliwością przyjemnych używek. - Błąd w myśleniu - przestrzega lek. med. Łukasz Olczak z Torunia. - W wieku 30 lat pracujemy na to, jaki będzie nasz organizm 20 lat później, gdy dalej będzie chciało nam się żyć, ale z wielu spraw będziemy musieli zrezygnować.

Porozmawiaj z sobą
W naturze nie ma prawa głoszącego, że każdy wiek ma swoje nieuniknione dolegliwości. Nie jest prawdą, że po 40. każdy wcześniej czy później przechodzi, na przykład zawał, albo ma problemy z kręgosłupem. Najczęściej sami na ten zawał pracujemy już w młodym wieku.

- Przede wszystkim należy porozmawiać z samym sobą o nałogach - mówi dr Olczak. - Papierosy i alkohol w nadmiarze przyczyniają się do powstania pewnych groźnych chorób w przyszłości.

Dr Olczak wymienia tu niedokrwistość kończyn, serca i inne choroby naczyniowe, które w dalszej perspektywie stają się przyczyną szybszej śmierci.

- Nie będę już powtarzał mantr o konieczności rzucenia palenia - mówi nasz lekarz. - Warto od czasu do czasu zrobić lipidogram, sprawdzić cholesterol i uprawiać sport. Nie oszczędzajmy układu mięśniowego - zaleca.
Warto też natychmiast zareagować w przypadku nadwagi, jeść więcej warzyw i zwracać uwagę na kalorie.

O czym pamiętać?
Młodych mężczyzn raczej nie trapią choroby nowotworowe. Jednak między 20. a 40. rokiem życia zdarzają się nowotwory jąder. - Jeżeli podczas mycia wyczujemy jakieś zgrubienia, wówczas należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi - nakazuje dr Olczak. - To wcale nie musi oznaczać nowotworu, ale sami o tym nie rozstrzygniemy.
Warto też robić badania okresowe, choćby dlatego, że przyjemnie jest się przekonać, iż wyniki są dobre. Nasz medyk przestrzega jednak przed ich samodzielną interpretacją na podstawie wskazówek z Internetu. Dlatego nie chce zdradzić, jak wyniki morfologii odczytywać samemu.

- Interpretację wyników badań pozostawmy lekarzowi i tu nie ma zmiłuj się - stwierdza kategorycznie. - A w ogóle to uprawiajmy więcej sportu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto