Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planeta Energii w Kwidzynie przyciągnęła tłumy dzieci i sporo dorosłych [ZDJĘCIA]

Redakcja
fot. Planeta Energii
Czy każdego można naelektryzować? Jaki kolor ma łuk elektryczny? Czy można złapać piorun? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznało niemal 2100 najmłodszych i 900 dorosłych mieszkańców Kwidzyna, którzy 5 i 6 czerwca odwiedzili mobilne centrum nauki Planeta Energii na Placu Jana Pawła II.

Wizyta interaktywnego miasteczka była nagrodą dla dzieci z klasy III A i pani Zofii Cieślakowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. dra Władysława Gębika za zwycięstwo w VII edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy Energa. To dzięki nim mieszkańcy Kwidzyna mogli uczestniczyć w niecodziennych pokazach i eksperymentach naukowych.

Miasteczko pełne pozytywnej energii
Mobilne centrum nauki licznie odwiedzały zarówno dzieci, jak i dorośli. Pierwszymi gośćmi byli uczniowie ze zwycięskiej klasy wraz z nauczycielką Zofią Cieślakowską, którzy uroczyście otworzyli miasteczko. Po wręczeniu nagród i dyplomów dzieci rozpoczęły swoją podróż do krainy prądu.

W Energobusie – kosmicznym laboratorium na kółkach – uczniowie mogli dowiedzieć się, jak zbudowana jest materia i skąd bierze się prąd. Na przykład Kołyska Newtona pomogła im zrozumieć, w jaki sposób ładunki przemieszczają się w przewodzie.

W kolejnej strefie edukacyjnej najmłodsi siłą własnych mięśni mogli sami wyprodukować prąd. Przy okazji podczas zabawy poznali konstrukcję elektrowni wiatrowej i wodnej.

W kinie 3D profesor Elektro opowiedział najmłodszym historię Energoludków – mieszkańców Planety Energii – oraz m.in. wyjaśnił, w jaki sposób energia elektryczna dociera do naszych domów.

Zwieńczeniem naukowej podróży najmłodszych były doświadczenia i pokazy prowadzone przez ekspertów Planety Energii, podczas których dzieci poznały podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, prawidłowego zachowania w pobliżu obiektów energetycznych oraz podczas burzy. Poznały także znaczenie znaków ostrzegawczych oraz dowiedziały się, ile prądu zużywają różne żarówki i wybrane urządzenia gospodarstwa domowego.

Wiele atrakcji przygotowanych było także na świeżym powietrzu. Dzieci podczas zabawy mogły poznać zasady segregacji śmieci, wtyczki elektryczne z całego świata, rozwiązać energetyczną krzyżówkę oraz ułożyć mega puzzle.

– Lubię nowe wyzwania, a konkurs Planeta Energii takie stwarza dla jego uczestników. Zachęcająca też była nagroda, szczególnie dla nauczyciela, który w przyszłym roku dostanie pod swoje skrzydła pierwszą klasę. Mimo drugiej wizyty w miasteczku uczniowie byli bardzo zainteresowani wszystkimi doświadczeniami, szczególnie wytwarzaniem piorunów – mówi Zofia Cieślakowska.

Czy mieszkańcy Kwidzyna zwyciężą w Energetycznym Turnieju Miast?
W godzinach popołudniowych z naukowych atrakcji mobilnego centrum nauki Energi mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Kwidzyna. Najbardziej aktywni włączyli się w rywalizację o dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy – multimedialną tablicę z akcesoriami – biorąc udział w Energetycznym Turnieju Miast. Zadanie uczestników zabawy polegało na wytworzeniu jak największej ilości prądu podczas jazdy na rowerach stacjonarnych. Ale to nie koniec rywalizacji! Dodatkowe punkty dla swojego miasta można zdobyć poprzez głosowanie na jego galerię zdjęć na Facebook.com/PlanetaEnergii https://www.facebook.com/Planeta.Energii. Zwycięzców turnieju poznamy w czerwcu!

– Cieszymy się, że wizyta Planety Energii w Kwidzynie wzbudziła tak duże zainteresowanie zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych mieszkańców. Myślę, że większość z nich, świetnie się bawiąc, nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, ile przy okazji się nauczy - mówi Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych, gospodarz programu „Sonda 2” w TVP2 i ambasador programu

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto