Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planeta Energii w Kwidzynie. Energetyczne miasteczko przed teatrem [ZDJĘCIA/WIDEO]

Rafał Malec
fot. Planeta Energii/Rafał Malec
Po raz kolejny w Kwidzynie zagościło interaktywne miasteczko naukowe Planeta Energii. Można je odwiedzać jeszcze dziś w godz. 15-18. Wcześniej z jego atrakcji korzystają uczniowie.

Głównym celem projektu jest propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej przy wykorzystaniu nowoczesnych form edukacji, odpowiadających potrzebom i realiom współczesnego świata. Łącząc praktykę z teorią, projekt uczy młodzież i dorosłych o zaletach energii odnawialnej, odpowiedzialnym zachowaniu podczas używania prądu, i nowych, ''zielonych'' technologiach, które rewolucjonizują nasze podejście do produkcji elektryczności i ochrony środowiska.

Już po raz trzeci objazdowe miasteczko technologiczne trafiło na Plac Jana Pawła II dzięki pomysłowości i ciężkiej pracy pani Zofii Cieślakowskiej i jej klasy – tym razem III A, ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie, którzy jako pierwsi odwiedzili w poniedziałek mobilne centrum naukowe.

Wspólnie z podopiecznymi, pani Zofia opracowała zwycięski plan zajęć, obejmujący, między innymi powołanie elektrycznych patroli, utworzenie zasad prawidłowego zachowania wzorowego mieszkańca Ziemi, zaplanowanie i przygotowanie słuchowiska "Planeta z Energią'', czy zaprojektowanie i wykonanie dla pieszych i ich czworonożnych pupili odblaskowych opasek.

Pani Zofia opowiedziała nam o długim procesie, który przyczynił się do wizyty mobilnego centrum nauki w naszym mieście.

- Żeby dojść do tej doskonalej zabawy na Planecie, trzeba było wykonać masę różnych zadań, między innymi nakręcić film, przygotować akcję związaną z oszczędzaniem materiałów wtórnych, należało napisać scenariusz słuchowiska, i wiele innych rzeczy. A przede wszystkim trzeba było się bardzo zintegrować, zarówno w klasie, jak i z uczniami w szkole i nauczycielami.

wideo: Rafał Malec

Planeta Energii jeździ po kraju co lato, od 2010 roku. Klasy, które przygotują najciekawszy materiał na temat prądu, wygrywają dwudniową wizytę interaktywnego miasteczka w swojej miejscowości, albo wyposażenie sali lekcyjnej w nowoczesny sprzęt multimedialny o wartości 30 000 złotych. Po wizycie uczniów ścieżka dydaktyczna udostępniana jest mieszkańcom miasta.

Na odwiedzających czekało mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, Induktor Ruhmkorffa, Kołyska Newtona, czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się od włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez "planetarnych" ekspertów, najmłodsi dowiedzieli się, czym są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, czy jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z prądu.

Przedstawicielka organizatora, Grupy Energa, Marta Kątna przekonuje, że projekt jest ważną inwestycją edukacyjną zarówno dla dzieci, jak i ich rodzin.

- Dzieci wracają do domu i wynoszą tę wiedzę. Zachęcają rodziców do działania, uczą swoje rodzeństwo, pilnują pewnych zachowań w domu - wyłączają światła, wyłączają telewizor, kiedy go nie oglądają. My chcemy, żeby już od najmłodszego wiedziały, co jest ważne, szczególnie jak bezpiecznie korzystać z prądu, ale jednocześnie też kształtowały się ich podstawowe postawy, jeżeli chodzi o korzystanie z energii elektrycznej. Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.

W sześciu dotychczasowych edycjach programu wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci z całej Polski. W realizacji konkursowych zadań uczestniczyło ponad 3000 nauczycieli. Mobilne centrum nauki odbyło 100 wizyt w różnych miastach i tylko podczas szóstej edycji pokonało ponad 2000 km. Przez ostatnie 6 lat, miasteczko odwiedziło 70 tys. osób dorosłych.

Organizator przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców miast, które odwiedzi Planeta Energii. W miasteczku pojawiła się sztafeta, złożona z ośmiu rowerków, podpiętych do specjalnej baterii gromadzącej energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu, zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem. Ogłoszenie wyników Energetycznego Turnieju Miast nastąpi jeszcze w tym miesiącu.

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto