Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plachandry Kociewskie w Pelplinie. Ambasadorzy i perełka oraz moc atrakcji | WIDEO, ZDJĘCIA

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Za nami Plachandry Kociewskie. Święto Kociewiaków obchodzono w tym roku w Pelplinie. To także Dzień Świętego Bernarda, patrona Pelplina, który jest też patronem pszczelarzy. Stąd i pelplińskie święto miodów, no i zarazem odpust parafialny Katedry Pelplińskiej. Głównym wydarzeniem wtorkowych (15.08.2023 r.) Plachandrów Kociewskich było przyznanie tytułów Ambasadorów Kociewia oraz Perełki Kociewia.

Plachandry w Pelplinie, czyli wielkie święto Kociewia

Plachandry w gwarze kociewskiej to spotkania znajomych na pogaduszkach. To była już czwarta edycja wielkiego święta Kociewia. Rozpoczęto je mszą w pelplińskiej bazylice, którą odprawił biskup Ryszard Kasyna.

- To spotkanie mieszkańców regionu od Świecia po Tczew i Starogard, aby lepiej się poznać, zintegrować, promować kociewskie tradycje. W tym roku w Pelplinie razem ze świętem miasta - mówi Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina.

Perełką Kociewia została Laura Florentyna Dziąba, wokalistka z Tczewa, m.in. finalistka programu "Mam Talent". Nominowany był jeszcze Miłosz Galiński z Gręblina.

- Dziękuję za takie wyróżnienie. Jest mi miło i ciepło na sercu, że moje działania muzyczne, artystyczne są doceniane - powiedziała na scenie Laura Florentyna Dziąba.

Tytuły Ambasadorów Kociewia przyznano w trzech kategoriach

W kategorii zespołowej było sześć nominacji. Otrzymali je: Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie, Fabryka Sztuk w Tczewie, Bractwo Czarnej Wody z Osia, Klub Sportowy Sokół w Zblewie, Kociewskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy ze Zblewa, zespół Kociewska Familija z Pinczyna.

Czytaj także:
Kulinarna Bitwa Regionów województwa pomorskiego. W Swarożynie zwyciężyła "Kościerska Chata" | WIDEO, ZDJĘCIA

Tytuł Ambasadora Kociewia otrzymało Bractwo Czarnej Wody z Osia, działające na rzecz promocji regionu m.in. poprzez konkursy, imprezy turystyczne, wydawanie publikacji.

Prezes bractwa Józef Malinowski podziękował instytucjom, firmom i osobom wspierającym stowarzyszenie, jak i członkom, bez zaangażowania których nie byłoby takiej działalności.

W kategorii biznesu nominowano: Wydawnictwo Prasowe Edytor z Gdańska i Gospodarstwo Agroturystyczne "Pod Orzechem" z Miradowa (małe firmy) oraz Grupę Kapitałową Dekpol z Pinczyna i firmę Iglotex ze Skórcza (średnie i duże firmy). Ambasadorami Kociewia zostali: Edytor i Dekpol. Dodajmy, że firma Iglotex otrzymała specjalny tytuł Ambasadora Kociewia.

Zobacz także:
Vivat Vasa w Gniewie. Festiwal historyczny z turniejem husarskim i bitwą | ZDJĘCIA, WIDEO

W kategorii indywidualnej nominowano: Mirosławę Meller - animatorkę życia kulturalnego na Kociewiu, Blankę Obrok-Maciak z Ocypla - autorkę bloga podróżniczo-kulturalnego, prof. Ryszarda Karczykowskiego - światowej sławy śpiewaka operowego (pochodzi z Tczewa), Ryszarda Walkowskiego - artystę. Ambasadorem Kociewia został Ryszard Karczykowski.

- Serdecznie dziękuję za taki wybór, za zaufanie. Ta ziemia dała początek temu, abym godnie reprezentował nasz kraj i nasze Kociewie - mówił prof. Ryszard Karczykowski.

Plachandry Kociewskie. Występy, pokazy, dobra zabawa

W czasie święta Kociewia wystąpiły zespoły ludowe, odbył się pokaz kulinarny Przemysława Langowskiego. Kusiły stoiska z miodem i rękodziełem. Wyplatano wianki. Plachandrom towarzyszył piknik owocowo-warzywny zorganizowany przez Pomorską Izbę Rolniczą.

Na koniec był kociewski kabaret i potańcówka z zespołem Burczybas.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Plachandry Kociewskie w Pelplinie. Ambasadorzy i perełka oraz moc atrakcji | WIDEO, ZDJĘCIA - Pelplin Nasze Miasto

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto