Ostatnie chwile na oddanie głosu w Kwidzyńskim Budżecie Obywatelskim. O realizację walczy 11 zaakceptowanych projektów

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Dzięki środkom z Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego scena plenerowa na Placu Św. Jana Pawła II wzbogaciła się o nietypowe zadaszenie
Dzięki środkom z Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego scena plenerowa na Placu Św. Jana Pawła II wzbogaciła się o nietypowe zadaszenie Fot. Mirosław Wiśniewski
Tylko do niedzieli, 19 września 2021 r., głosować można na projekty zgłoszone do tegorocznego Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy po raz kolejny zadecydują na co wydatkowany zostanie 1 mln zł z budżetu miasta.

Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej na stronie www.kwidzyn.budzet-obywatelski.org a uprawnieni do głosowania są wszyscy mieszkańcy Kwidzyna (w przypadku głosowania przez osoby małoletnie konieczna jest zgoda opiekuna prawnego). W głosowaniu można oddać jeden głos, wybierając maksymalnie 3 z jedenastu projektów dopuszczonych do głosowania. Poparcie udzielone większej ilości projektów czyni ten głos nieważnym.
Jak informuje Urząd Miejski w Kwidzynie projekty, które uzyskały mniej niż 35 głosów poparcia, nie będą realizowane. W przypadku jednakowej liczby głosów zakwalifikowany do realizacji projekt wybrany zostanie natomiast w drodze losowania.

Po zakończeniu głosowania ustalona zostanie lista rankingowa projektów, według liczby uzyskanych głosów. Do realizacji przyjęte zostaną natomiast kolejne projekty o największej liczbie głosów, do wysokości środków przeznaczonych na realizację KBO.

Warto przypomnieć, że Kwidzyński Budżet Obywatelski to 1 milion złotych wydzielony z budżetu miasta, oddany do dyspozycji mieszkańców. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje pomysły, projekty, które następnie są poddawane głosowaniu. Ostatecznie więc to mieszkańcy sami decydują na które projekty przeznaczyć środki finansowe.
Po raz pierwszy kwidzynianie wykorzystali skorzystali z możliwości budżetu obywatelskiego w roku 2015. Od tego czasu udało się zrealizować kilka ciekawych przedsięwzięć. Wśród nich są m.in.: Park Rekreacyjny Balaton, rozbudowa i zadaszenie sceny oraz montaż ławek na Placu Jana Pawła II, budowa boiska wielofunkcyjnego i siłowni plenerowej na Osiedlu Bajkowym, przebudowa deptaku na ul. Miedzianej, zadaszenie kortu do tenisa ziemnego, rewitalizacja stawu przy ul. Granicznej oraz place zabaw na deptaku czy nad Liwą.

Rok temu w głosowaniu na projekty zgłoszone do KBO wzięło udział jednak zaledwie 1840 mieszkańców, którzy oddali 4548 głosów. Ostatecznie do realizacji wybrano 5 projektów. Najwięcej głosów zgromadził natomiast projekt „Aktywne i bezpieczne przejścia dla pieszych”, który poparło 653 osoby. Projekt wyceniono na 447 700 zł i zakładał modernizację przejść dla pieszych w siedmiu niebezpiecznych miejscach na terenie Kwidzyna. Mowa tutaj o ul. Braterstwa Narodów (przejście łączące skwer z kinoteatrem), ul. Kopernika (na wysokości sklepu „Biedronka”), ul. Staszica (przy budynku SP2), ul. Łużyckiej (na wysokości SP5), ul. Mieszka I (obok siłowni „Magnum”), ul. Polnej (między salonem „Fiata”, a skrzyżowaniem z ul. Słowackiego) oraz ul. Piastowską (na wysokości posesji nr 40).
Wyznaczone przejścia wyposażone zostaną w inteligentny system identyfikacji pieszego, a także nowe, bardziej widoczne oznakowanie poziome w formie biało-czerwonych pasów wykonanych w technologii grubowarstwowej chemoutwardzalnej masy. W efekcie informować będzie kierowców o osobach znajdujących się w obszarze przejścia dla pieszych. Dzięki zastosowaniu czujników ruchu przy zbliżeniu się do przejścia uruchamiane zostaną punktowe elementy najezdniowe LED oraz lampy ostrzegawcze umieszczone nad znakiem przejścia dla pieszych.

Zestawienie projektów dopuszczonych do głosowania:

1. Łąki kwietne – 25 tys. zł
4. Platforma widokowa na ścieżce rowerowej po nasypie kolejowym – 450 tys. zł
8. Budowa toru treningowego do biegów przeszkodowych typu Runmageddon (OCR), zawodów ninja – 155 tys. zł
9. Inteligentne ławki solarne – 88 610 zł
11. Nowy plac zabaw za urzędem miasta – 290 tys. zł
14. Miejska automatyczna toaleta modułowa – 260 tys. zł
15. Woda „Kwidzynianka” - 112 500 zł
16. Nowy chodnik dla mieszkańców ulicy Czerwonego Kapturka – 450 tys. zł
17. Butelkomat – 116 800 zł
18. Automatyczne systemy nawadniania boisk piłkarskich na stadionie miejskim – 52 tys. zł
19. Rewitalizacja skwerku przy ul. Sokolej. Wymiana nawierzchni placu zabaw oraz stworzenie strefy wypoczynku – 448 980 zł

Projekty odrzucone ze względów merytorycznych lub formalnych:

  • wieża widokowa na Miłosnej – 200 tys. zł
  • monitoring oraz oświetlenie placu zabaw, Orlika i siłowni na Osiedlu Bajkowym – 39 tys. zł
  • Psi Park „Podaj Łapę” - 70 500 zł
  • siłownia plenerowa Zacisze – 12 800 zł
  • budowa drogi wraz z chodnikiem oraz miejscami postojowym przy ul. Pogodnej – 404 691 zł
  • Małpi Gaj – linowa wspinaczka dla dzieci i młodzieży – 128 814 zł
  • tartanowa ścieżka biegowa Kwidzyn Runtrack – 443 600 zł
  • Dzień Sąsiada – poznajmy swoich sąsiadów – 40 800 zł

Mobilnych ołtarzy jednak nie będzie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie