Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji. Piwnica Kulturalna w Kwidzynie zaprasza na seanse

Redakcja
fot. materiał prasowy
Piwnica Kulturalna w Kwidzynie kolejny raz znalazła się na liście miejsc, w których odbędą się projekcje w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji. Najbliższe spotkanie 10 kwietnia.

Odbywający się od 2013 roku Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji “O!PLA” („O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”) jest przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską, a także - za sprawą projektów towarzyszących - promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki.

Od samego początku celem O!PLA jest docieranie ze sztuką animacji nie tylko do dużych, ale przede wszystkim, do mniejszych ośrodków w kraju, zaś poprzez projekcje dla widzów w różnym wieku, prelekcje, spotkania z twórcami oraz warsztaty animacji, mieć znaczący charakter edukacyjny.

Pierwsza edycja festiwalu (2013) odbyła się w 21. miejscowościach (20. miastach i 1. wsi). Druga edycja (2014) w 44. miejscowościach (39. miastach i 5. wsiach). Trzecia edycja (2015) w 51. miejscowościach (47. miastach i 4. wsiach). Edycja czwarta w 69. miejscowościach (62 miastach i 7 wsiach).

Projekcje podzielone są na kategorie (studyjna, szkolna, animowany wideoklip, animowane fraszki, formanimy). Filmy z kategorii studyjnej wyświetlane były we wtorek, 27 marca. Kolejne spotkania w Piwnicy Kulturalnej, w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji, zaplanowano na 10 kwietnia, 17 kwietnia, 24 kwietnia i 8 maja.

Animacja - królowa polskiej kinematografii
Na stronie organizatorów czytamy: „Nie od wczoraj wiadomo, że tytuł Królowej Polskiej Kinematografii należy się Animacji. Żadna inna technika filmowa nie przyniosła takich i tak wielu zaszczytów polskiej kulturze, jak właśnie Ona. W okresie swojej największej świetności, w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, zjawisko zwane Polską Szkołą Animacji, było jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie marek polskiej sztuki, zaś ilość sprzedanych za granicę licencji zapewnił polskiemu filmowi animowanemu pozycję najlepszego artystycznego towaru eksportowego.

Przed 1989 rokiem polska publiczność była tego świadoma, gdyż za sprawą tzw. dodatków prezentowanych w kinach przed pełnometrażowymi filmami, miała możliwość śledzenia na bieżąco kolejnych dokonań naszych wspaniałych artystów i prężnie działających studiów w Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. W nowych, kapitalistycznych realiach, ta chlubna tradycja promocji krótkiego metrażu odeszła do lamusa. W efekcie polska publiczność kinowa straciła kontakt z jedną z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki - autorską animacją dla dorosłych, która obecnie, co i rusz potwierdza swoją zasłużoną pozycję w Królestwie Polskiej Kinematografii, broniąc - nie raz jako jedyna - jej dobrego imienia”.

Pomysłodawcą Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji jest Piotr Kardas. Animator kultury, pomysłodawca oraz koordynator wielu projektów artystycznych oraz wydarzeń kulturalnych, kurator programów filmowych, juror na festiwalach filmowych. Studiował Filmoznawstwo oraz Nowe Media na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 2008-2010 był kierownikiem programowym i artystycznym Kino-Galerii Charlie w Łodzi, gdzie zrealizował wiele autorskich projektów (m.in. Kino na cenzurowanym, Polki za kamerę, kino gatunków made in Poland, Festiwala Jana Machul-skiego, Festiwal Twórców Powiększenie X i XBI, Projekt Ch.E.O.S.).

W 2010 roku rozpoczął współpracę ze studiem Se-ma-for jako główny dystrybutor oraz z Fundacją Se-ma-for. Był dyrektorem programowym pierwszych dwóch edycji Se-Ma-For Film Festival oraz pomysłodawcą i koordynatorem przeglądów Se-Ma-For Euro-pean/Asian Express 2011 oraz Se-Ma-For FF On Tour. Zainicjował także powstanie sekcji oraz konkursu filmów animowanych w ramach festiwalu ARS Independent w Katowicach. W latach 2010-2011 organizował w Łodzi cykl koncertów muzyki eksperymentalnej pod nazwą „soundimage4ex-perience”. W lutym 2012 roku założył Animation Across Borders - niezależny projekt związany z dystrybucją oraz promocją filmów animowanych. W 2013 powołał do życia Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA oraz projekt O!PLA Across The Borders.

Psia animacja Wesa Andersona nawiązuje do współczesnej polityki? „W trakcie tworzenia filmu okazało się, że rzeczy, o których pisaliśmy, faktycznie zaczęły się dziać w prawdziwym życiu”

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto