Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od Kwidzyńskich Ostnic po miejsce tańca czarownic – poznaj atrakcje kryjące się w lasach Nadleśnictwa Kwidzyn

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Rezerwat Kwidzyńskich Ostnic Jana zajmuje obecnie obszar 2,56 ha
Rezerwat Kwidzyńskich Ostnic Jana zajmuje obecnie obszar 2,56 ha Fot. Mirosław Wiśniewski
Spacerując z leśnikami odkrywamy urokliwe zakątki pomorskich lasów. Tym razem zapraszamy do Nadleśnictwa Kwidzyn, które przyciąga zarówno amatorów przyrody, jak i historii.

Wędrówkę po terenach Nadleśnictwa Kwidzyn warto rozpocząć od Ogrodu Dendrologicznego „Miłosna”, znajdującego się przy wyjeździe z miasta w kierunku Gardei. Sam Ogród powstał w 1996 roku z inicjatywy Nadleśnictwa Kwidzyn i władz powiatu kwidzyńskiego, jako miejsce do wypoczynku i rekreacji, gdzie podczas spaceru można zapoznać się z florą z całego świata. Wstęp do ogrodu jest ogólnodostępny.

Ogród Dendrologiczny „Miłosna”

-Nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby spotkać wiele ciekawych gatunków drzew i krzewów – mówi Alicja Michalska z Leśnictwa Miłosna. - Dlatego często odbywają się tutaj zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół czy też przedszkoli. Jednym z takich ciekawostek jest np. jarząb brekinia (łac. Sorbus torminalis), podlegający ochronie prawnej. Na naszym terenie zobaczymy jednak także brzozę brodawkowatą (łac. Betula pendula) czy też brzozę papierową (łac. Betula papyrifera). Odwiedzający mogą również sprawdzić swoją wiedzę w grze edukacyjnej oraz spróbować swych sił w przejściu grabowego labiryntu.

Przestrzeń parku została podzielona na kwatery, w których posadzone zostały krajowe i egzotyczne gatunki drzew i krzewów. Łącznie na jego terenie znajduje się ponad 150 gatunków drzew i krzewów pochodzących z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Co więcej kolekcja ogrodu jest systematycznie powiększana o nowe gatunki. Warto również dodać, że na poszczególnych egzemplarzach znajdują się etykiety z nazwą gatunkową i specjalnym kodem QR. Po jego zeskanowaniu uzyskamy przekierowanie do strony internetowej zawierającej wszelkie informacje na temat danej rośliny. W jego centralnej części znajduje się również wiata, gdzie można odpocząć czy też za zgoda leśniczego rozpalić ognisko.

Rezerwat Kwidzyńskie Ostnice

Obowiązkowym przystankiem w wędrówkach po lasach Nadleśnictwa Kwidzyn są również Kwidzyńskie Ostnice. To rezerwat przyrody zawierający najdalej na północ wysunięte stanowisko kserotermicznej trawy ostnicy Jana (łac. Stipa joannis). Powstał w roku 1966, jednak zajmował wówczas teren 0,20 ha. W roku 2005 powiększono jego teren do 2,56 ha, z uwagi na trudności w zachowaniu głównego celu ochrony na dotychczasowej, niewielkiej powierzchni. Warto dodać, że ostnica Jana rośnie na kępkach do 0,6-0,7 m wysokości. Jest to roślina wybitnie termo i heliofilna. Występuje też cepłolubna trawa kłosownica pierzasta, tworząca murawy. Obszar ochrony rezerwatowej w tym miejscu obejmuje skarpę wąwozu dawnego potoku Cypele, stanowiącego kiedyś lewy dopływ strumienia Miłosna. Obecnie jest to suchy wąwóz. Jak informuje Nadleśnictwo Kwidzyn fakt istnienia w tym miejscu stanowiska roślinności ciepłolubnej związany jest ze specyficznym mikroklimatem tego miejsca.

Leśnictwo „Wydry”

Wędrując po terenach leśnych warto również odwiedzić Leśnictwo Łowieckie „Wydry”. To największy Ośrodek Hodowli Zwierzyny w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Jego łączna powierzchnia wnosi 14 tys. ha, z czego 7,5 tys. ha stanowią grunty leśne. Znajduje się tutaj leśniczówka, działająca jako kwatera z miejscami noclegowymi. Miejsce jest otulone lasem, a malownicza okolica zachęca do spacerów, podczas których można zgłębić tajniki przyrody. Lasy zamieszkują łosie, jelenie, sarny i dziki, a nawet wilki. Spotkać tutaj można również zające, bażanty, kuropatwy, lisy, borsuki, kuny czy też bobry, a także wiele gatunków roślin. Stąd miejsce to jest atrakcyjnie nie tylko dla myśliwych czy przyrodników, ale także amatorów fotografii. Osoby aktywne mogą skorzystać ze znajdujących się wokół tras rowerowych oraz ścieżek konnych. Co więcej na terenie Ośrodka najprawdopodobniej znajdował się również Zantyr, czyli gród obrony Książąt Pomorskich, rozebrany na potrzeby zamku w Malborku. Do tej pory nieznane jest dokładne miejsce jego położenia, co przyciąga odkrywców i pasjonatów historii.

Kamień w miejscu tańca czarownic

Dla tej ostatniej grupy atrakcją może być również kamień znajdujący się w leśnych okolicach Grzępy (gm. Sztum). Znajduje się on w tzw. miejscu tańca czarownic (niem. Hexentanzplatz). Piotr Podlewski w swojej książce „Penetracje wokół Sztumu” wyjaśnił tajemnicę tego miejsca. Jak się okazuje to pozostałość pomnika wzniesionego w roku 1926 na pamiątkę parady wojskowej zorganizowanej w tymi miejscu 28 sierpnia 1924 roku. Tego dnia zrzeszenie wojskowe weteranów I wojny, z rejonów Sztumu i Malborka, przemaszerowały w tym miejscu przed feldmarszałkiem Augustem von Mackensenem, dowódcą wojsk niemieckich i austro-węgierskich podczas I wojny światowej. Piotr Podlewski wymienia, że feldmarszałek zasłynął min. zdobyciem Belgradu i Bukaresztu oraz przełamaniem frontu rosyjskiego pod Gorlicami. Od 1901 do 1914 roku dowodził także brygadą Czarnych Huzarów Śmierci, których ćwiczył w wąwozach gdańskich lasów oliwskich. Dzięki zaangażowaniu von Mackensena powstał również pierwsza Scena Leśna w Sopocie, a także rozbudowano tamtejszy hipodrom. W książce „Penetracje wokół Sztumu” podkreśla, że feldmarszałek do końca swoich dni pozostał zwolennikiem monarchii.

-Hitler nie uzyskał jego poparcia. W liście do dowódców Wermachtu potępił zbrodnie niemieckiej armii popełnione w trakcie kampanii wrześniowej. Zmarł w 1945 roku w wieku 96 lat. Był ostatnim marszałkiem czasów Hindenburga. Dla żołnierzy do końca pozostał ikoną i legendą. Pomnik w formie głazu ustawionego na kamiennym cokole został wysadzony dynamitem na przełomie lat 60-70 XX wieku. Głaz nadal leży w zagłębieniu powstałym w wyniku eksplozji. Inskrypcja na nim jest czytelna i brzmi następująco: „Tutaj stali, 28 sierpnia 1924 roku, w paradzie przed ich starym komenderującym generałem, marszałkiem polowym von Mackensen, zrzeszenia wojskowe obwodu sztumskiego i malborskiego. Uświęcone niech będzie miejsce, na którym stanęła stopa bohatera! Zrzeszenie wojskowe i militarne. Generalny marszałek polowy von Mackensen” - czytamy w publikacji.

Głaz na trasie do Leśnictwa Sarnowo

Przy drodze dojazdowej do leśnictwa Sarnowo (gm. Ryjewo) znaleźć można także inny głaz. Znajduje się na nim napis w języku polskim oraz niemieckim: „Jesteś mi nauczycielem, pocieszycielem i przyjacielem, jesteś mi Ojczyzną, jesteś mi Kościołem, Ty szumiący, szepczący, głęboce spokojny lesie".
Jak wyjaśnia Maciej Król, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Kwidzyn, jest to pamiątka po miejscu spotkań przedwojennego leśniczego z zarządcą majątku ze Sztumskiej Wsi. Kamień znajdujący się przy starej strzelnicy, można było spotkać jeszcze do lat 60. ubiegłego wieku, po czym ślad po nim zaginął. W roku 2015 postanowiono odtworzyć pamiątkowy głaz, który można podziwiać obecnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto