Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa twarz Starego Młyna

Anna Dobrowolska
Kościuszki 3, to miejsce ożenku nowego, z zacnym starym. Stary młyn mechaniczny po liftingu i w nowym otoczeniu, już niebawem, pełnić będzie funkcję usługową i być może estetyczną Kwidzyna.

Kościuszki 3, to miejsce ożenku nowego, z zacnym starym. Stary młyn mechaniczny po liftingu i w nowym otoczeniu, już niebawem, pełnić będzie funkcję usługową i być może estetyczną Kwidzyna. Przekształcany jest właśnie w Galerię "Stary Młyn", czyli kolejne kwidzyńskie centrum handlowe. Prace są już na finiszu. I choć wokół tej transformacji było trochę zamieszania, efekt zdaje się być nie najgorszy. Mogłoby być zapewne lepiej, ładniej, efektowniej i zacniej, ale jest jak jest. Owoc wypracowanego, a może właściwiej byłoby powiedzieć wywalczonego kompromisu być może nie poraża, ale i nie przeraża. Podoba się mniej, bardziej bądź w ogóle, ale to już kwestia gustu, wrażliwości i stosunku do ikon przeszłości, do których dawny młyn mechaniczny bez wątpienia można zaliczyć.Mogło go nie być w ogóle,

wszak taki wariant również brany był pod uwagę, na szczęście, choć w wersji uszczuplonej, jest. Przez wiele lat zabytek techniki "obłożony" socrealistycznymi przybudówkami, pozbawionymi walorów estetycznych, zeszpecony przez czas i użytkownika - po prostu straszył. Jego urok osobisty i wartość historyczną dostrzegali nieliczni wrażliwi koneserzy. Niemniej faktem jest, że dawny młyn posiada wysokie wartości historyczne i artystyczne istotne dla dziedzictwa kulturowego miasta. To jeden z nielicznie zachowanych zespołów przemysłowych z początku XX wieku, cenny element przestrzenny dzielnicy z okresu budowy kolei i znak przemysłowych przeobrażeń dokonanych w strukturze miejskiej Kwidzyna przez koniec XIX wieku. Z inicjatywy Powiatowego Konserwatora Zabytków zespół obiektów d. młyna w maju 2004 roku wpisany został (choć niekompletny) do rejestru zabytków. Obiekty, które zyskały statut zabytku stanowią teraz elementy składowe Galerii "Stary Młyn". Ostał się budynek produkcyjny młyna, budynek administracyjny, komin pełniący funkcję wyłącznie estetyczną, oraz frontowa elewacja budynku magazynowego. Inwestorzy zastali młyn w stanie technicznym -"średnim"- zwietrzała cegła, znaczne ubytki spoinowania, pęknięcia konstrukcyjne ścian nośnych. Do prac przystąpili 1 sierpnia 2005 roku, zaczęli od wyburzenia zabudowań warsztatowo-magazynowych, kolidujących z inwestycją. Funkcjonalna koncepcja Galerii "Stary Młyn" polega na połączeniu historycznego zespołu dawnego młyna z samoobsługowym sklepem oraz mniejszych jednostek usługowych i handlowych, w jeden zwarty kompleks. Pasaż pieszy umożliwia swobodny i dość atrakcyjny wizualnie dostęp do wszystkich obiektów wewnętrznych Galerii. Stanowi tym samym swoiste połączenie stwarzające wspólną przestrzeń.
Nowy pawilon handlowy jest wolnostojącym, niepodpiwniczonym, jednokondygnacyjnym obiektem. Funkcję podstawową stanowi handel artykułami spożywczymi i ogólno-przemysłowymi oraz sala ekspozycji sprzętu RTV i AGD. Strefa sprzedaży o pow. 1640 metrów kw. wraz z komunikacją, strefą kas i serwisem o pow. 726 metrów kw. - stanowią podstawową powierzchnię handlową. Wokół pasażu pieszego w części parterowej dawnego młyna, zlokalizowane są powierzchnie przeznaczone dla najemców oraz pomieszczenia pomocnicze, takie jak sanitariaty dla konsumentów, pomieszczenia socjalne, szatnie i sanitariaty dla personelu. W pasażu znajdują się także schody wiodące na antresolę, gdzie również zlokalizowane są powierzchnie dla najemców oraz pomieszczenia sanitarne. Główne wejście usytuowane jest we frontowej, północnej fasadzie budynku (od ulicy 3 Maja). Poprzez budynek młyna klient kierowany jest do pasażu pieszego w rejon kas i wejścia na halę obok punktu informacyjnego. Niezależnie na przedłużeniu pasażu od strony wschodniej (od ulicy Kościuszki) znajduje się drugie wejście dla klientów. Użytkowane będą wyłącznie parter i piętro budynku. Wyższe kondygnacje, które doskonale spełniałyby się w charakterze pracowni architektonicznej, czy gabinetów lekarskich, póki co spełniać się będą w roli strychu. Przeprowadzone zostały tu wyłącznie prace zabezpieczające oraz prace, których rezultat jest widoczny od zewnątrz i ma bezpośredni wpływ na wygląd poszczególnych fasad budynku. Dotyczy to także otworów okiennych oraz wyglądu połaci dachowej. Piwnica znajdująca się we wschodniej części młyna została natomiast zalana.
Z historii
Zespół zabudowań dawnego młyna mechanicznego wznoszono etapami w latach 1910-1912 , dla przemysłowca Flatauera. Jako pierwszy powstał budynek produkcyjny młyna wraz z kotłownią i kominem, następnie dobudowano od strony wschodniej budynek administracyjny i kantor. W drugim etapie budowy wzniesiono odrębny magazyn zlokalizowany na pd. od młyna. Młyn mechaniczny funkcjonował do 1945 r. po II wojnie światowej krótko administrowany przez armię sowiecką. Rosjanie zdemontowali gros wyposażenia. Od 1946 roku znajdował się w administracji polskiej, budynki produkcyjne zostały przekształcone po niewielkich adaptacjach dla potrzeb hurtowni spożywczych. Od 1972 roku po kolejnej adaptacji w zespole mieszczą się hurtownie Przedsiębiorstwa Handlu Spożywczego i hurtownia prywatna. W 1998 roku właścicielem zespołu zostały zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej.
Ekipa
W realizacji inwestycji, brało na razie udział około 200 osób, począwszy od ekipy wyburzającej zabudowania kolidujące z inwestycją, po 60-osobową ekipę konserwatorską, która kilka miesięcy spędziła na rusztowaniach, przywracając utraconą jakość starych murów. Efekt prac rewaloryzacyjnych widoczny będzie doskonale nawet po zmierzchu, elewacja zewnętrzna będzie bowiem podświetlana.
Oferta
W Galerii znajdziemy przekrój branż - apteka, placówka banku, jubiler, butiki odzieżowe, obuwnicze, restauracja zlokalizowana w dawnym budynku administracyjnym młyna, market spożywczy i ogólno-przemysłowy, sprzęt RTV i AGD. Stoiska miejscowych handlarzy, wyłączając powierzchnię marketu i ekspozycji RTV, stanowić będą około 70 procent powierzchni handlowej Galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy z...

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto