Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietrzeźwi kierujący i z ciężką nogą - policjanci kwidzyńskiej drogówki podsumowali działania "Bicykl". Surowe kary dla łamiących przepisy

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Policjanci kwidzyńskiej drogówki przeprowadzili działania "Bicykl" na drogach powiatu.
Policjanci kwidzyńskiej drogówki przeprowadzili działania "Bicykl" na drogach powiatu. KPP Kwidzyn
Policjanci kwidzyńskiej drogówki podsumowali działania pod nazwą „Bicykl”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, wpływające na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów.

W środę, 18 maja, od godzin porannych policjanci kwidzyńskiej drogówki prowadzili działania pod hasłem "Bicykl". Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na wykroczenia rowerzystów oraz kierujących innymi pojazdami wobec rowerzystów.

- Miejscem szczególnie niebezpiecznym są przejazdy rowerowe, na których trzeba zachować ostrożność i zwolnić. Dotyczy to wszystkich kierowców jak i rowerzystów. Cały czas staramy się budować świadomość wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest przestrzeganie przepisów - informuje oficer prasowy KPP Kwidzyn.

Wczoraj (środa, 18 maja) o godzinie 10.30, w trakcie prowadzonych działań policjanci zatrzymali do kontroli kierującego Passatem. Mundurowi wyczuli od 39-latka woń alkoholu w związku z czym zdecydowali o przeprowadzeniu badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie wykazało, że kierujący ma w swoim organizmie blisko 1 promil alkoholu, a po sprawdzeniu jego danych w systemach policyjnych okazało się, że mężczyzna posiada czynny zakaz prowadzenia pojazdów do czerwca 2025 roku.

O godzinie 17.00 w miejscowości Krzykosy gm. Gardeja policjanci z wydziału ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującą Audi, która jechała w terenie zabudowanym z prędkością 111 km/h. 19-latka złamała przepisy dotyczące dozwolonej prędkości, która w obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h. Za przekroczenie prędkości o 61 km/h policjanci zatrzymali jej prawo jazdy i ukarali wysokim mandatem w kwocie 2 tys. złotych oraz 10 punktami karnymi.

W Ryjewie na ulicy Grunwaldzkiej funkcjonariusze tamtejszego posterunku skontrolowali rowerzystkę, której styl jazdy ewidentnie wskazywał na to, że jest pod wpływem alkoholu. 39-latka miała w organizmie prawie 3 promile. Kobieta została ukarana mandatem w kwocie 2,5 tys. złotych.

Do kolejnej kontroli drogowej po godzinie 19.00 zatrzymano w Prabutach kierującego audi. Podczas kontroli funkcjonariusze wyczuli od 40-latka woń alkoholu. Badanie wykazało, że kierujący ma w swoim organizmie blisko 2,3 promila, a po sprawdzeniu jego danych w systemach policyjnych okazało się, że posiada on również czynny zakaz prowadzenia pojazdów.

Następną osobą skontrolowaną na terenie Prabut był 26-letni rowerzysta. Badanie wykazało, że ma w swoim organizmie prawie 1,5 promila. On również został ukarany mandatem w kwocie 2,5 tys. złotych.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Tego przepisu nie przestrzegało trzech pieszych poruszających się ulicą Kisielicką w Prabutach. Każdy z nich za brak elementu odblaskowego został ukarany mandatem karnym.

- Apelujemy do kierowców oraz każdego uczestnika drogi o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie przepisów, abyśmy wzajemnie mogli cieszyć się z kultury i bezpieczeństwa obowiązującego na naszych trasach.

Nowe przepisy drogowe – co się zmieniło w 2022 roku?

  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wbrew obowiązkowi -1500zł
  • Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej- 1500zł

  • Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem- 1500zł

  • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu- 1500zł

  • Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych-1500zł

  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu- 2500zł

  • Prowadzenie w stanie po użyciu alkoholu pojazdu innego niż mechaniczny- 1000zł

  • Tamowanie lub utrudnianie ruchu- 500zł

  • Tamowanie lub utrudnianie ruchu przez osobę prowadzącą pojazd mechaniczny- 500 zł

  • Przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 30 km/h pojazdem mechanicznym- 800 zł
  • Przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 70 km/h pojazdem mechanicznym- 2500zł

  • Wyprzedzanie pojazdem mechanicznym mimo zakazu- 1000zł

  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień- 1500zł

  • Prowadzenie bez wymaganych uprawnień pojazdu innego niż mechaniczny- 1500zł

  • Wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy- 2000zł

  • Objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór na przejeździe kolejowym, wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, oraz wejścia lub wjazdu na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych- 2000zł

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto